افزایش ۴درصدی پرداخت زکات در استان مرکزی طی ۹ ماهه سال جاری

اراک- مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی گفت: طی ۹ ماهه سال جاری بیش از هشت میلیارد تومان زکات در استان جمع‌آوری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد رشد داشته است.

قنبر موسی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر در حاشیه نشست مشترک حوزه و دانشگاه با موضوع زکات در اراک، اظهار داشت: طی ۹ ماهه سال جاری بیش از ۸ میلیارد تومان زکات جمع‌آوری شده که از طریق دبیرخانه بین نیازمندان و بخشی هم برای پروژه های عام المنفعه و پروژه‌هایی که توسط معتمدین محل تعریف شده، هزینه شده است.

وی با بیان اینکه هیچ ابهامی در هزینه کردن زکات وجود ندارد، افزود: پیش بینی و هدف گذاری بر این اساس است که ۶۰ درصد از این کمک ها به عنوان زکات، به سمت نیازمندان هدایت شود و ۴۰ درصد نیز در صورت تشخیص معتمدین منطقه برای پروژه‌های عام‌المنفعه در روستاها هزینه شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی خاطرنشان کرد: هدف گذاری ما تا پایان سال جمع آوری ۱۱ میلیارد تومان زکات است و امیدواریم این میزان پرداخت زکات در استان تحقق پیدا کند.

بر اساس این گزارش، دبیر شورای زکات استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود بیان داشت: به دنبال تشکیل شوراهای زکات در در روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌های استان مرکزی هستیم.

موسی نژاد ادامه داد: در موضوع نحوه جمع‌آوری، توزیع و هزینه کرد زکات هیچ ابهامی وجود ندارد، چون افرادی که متولی جمع‌آوری زکات در روستاها هستند از معتمدین مردم می باشند و بر اساس حکم رهبری زکات جمع آوری شده در همان محل توسط عاملین جمع آوری کننده زکات، بین مستمندان و نیازمندان شناسایی شده توزیع می شود.

وی تصریح کرد: انتظار داریم مردم به زکات به عنوان یک واجب الهی نگاه کنند.  در جامعه امروز متاسفانه این فریضه واجب الهی کم رنگ است و زکات به عنوان یک دغدغه اجتماعی و دینی در بین مردم فرهنگ‌سازی نشده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی تصریح کرد: کارکردهای زکات در کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفع معضلات می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

موسی نژاد ادامه داد: هدف از برگزاری نشست مشترک حوزه و دانشگاه با موضوع زکات، بررسی موانع پرداخت زکات در سطح جامعه و بررسی راهکارهای توسعه، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات در جامعه بود.

کد خبر 4488607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =