برگزاری همایش ملی عناب در خراسان جنوبی/عرضه ۱۲ فراورده به بازار

بیرجند- دبیر همایش ملی عناب خراسان جنوبی از برگزاری همایش ملی عناب در اردیبهشت ماه سال آینده در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن پویان صبح سه شنبه در جمع اصحاب رسانه بیان کرد: ۹۵ درصد تولید عناب ایران در خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی بعد از چین دومین تولید کننده عناب در دنیا است، اظهار کرد: اگر پژوهش های انجام شده به اشتغال و اقتصاد ختم شود، سرمایه گذاری است که این امر در خراسان جنوبی بیشتر هزینه بوده است.

پویان با بیان اینکه برای اولین بار ۱۲ محصول فرآورده از عناب در مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان به بازار عرضه می کنیم، اظهار کرد: همچنین پنج محصول برای ثبت اختراع در مرحله نهایی است.

وی با بیان اینکه عناب در ۷۵ مورد استفاده بالینی دارد، اظهار کرد: باید تغییری در رویه های پژوهش انجام شود که به سمت کاربست تحقیقات برویم.

عناب را از دست ندهیم

پویان با بیان اینکه زعفران را از دست دادیم و عناب را هم از دست می دهیم، اظهار کرد: در شهرهایی مانند اصفهان با شتاب زیادی روی محصول عناب کار می کنند بنابراین اگر دیر بجنبیم این محصول استراتژیک از استان خارج می شود.

وی با بیان اینکه باید برای حفظ محصولات استراتژیک بر روی اشتغال زایی های رقابتی و کاربست علمی حساس شویم، افزود: در این راستا اولین همایش ملی عناب در هشتم و نهم اردیبشهت ماه سال آینده در خراسان جنوبی برگزار می شود.

دبیر همایش ملی عناب خراسان جنوبی از حضور متخصصین ایران در زمینه گیاهان دارویی در این همایش خبر داد و گفت: امید است بتوانیم با اجرای این همایش در زمینه های اقتصاد این محصول قلیل، برندیگ و اشتغال آن گام برداریم.

وی بابیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان پنج استان برتر در زمینه گیاهان دارویی در شناخته شده است، افزود: رسانه ها در معرفی گیاهان دارویی نقش اصولی داشته که باید مورد توجه قرار دهند.

رئیس مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی از کشت  و توسعه بذر عناب در خراسان جنوبی خبر داد و اظهار کرد: تاکنون از نظر ژنتیکی بر روی بحث عناب کار نشده که در این راستا طرحی در دست اجرا قرار داده ایم.

رویش ۸۰ گیاه مزیت دار در خراسان جنوبی

پویان تولید ارگانیک عناب، برداشت مکانیزاسیون عناب، مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز، تولید کودهایی ویژه عناب و بررسی کاربرد های هواشناسی در سیستم های تولید عناب را از جمله برنامه های مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان عنوان کرد.

وی از تولید فرآورده هایی مانند سوهان عناب، سس و سرکه عناب در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: همچنین تصمیم داریم مجهز به دستگاه های بسته بندی مدرن برای عناب شویم.

پویان با بیان اینکه در همایش ملی عناب توجه ویژه ای به اقتصاد، تجارت و بازاریابی عناب شده است، گفت: توجه گردشگران و اکوتوریسم ها به گیاهان دارویی استان از دیگر محورهای برگزاری این همایش است.

رئیس مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: درختانی در خراسان جنوبی رشد می کنند که تنها در دو نقطه از جهان وجود دارد.

وی با بیان اینکه گیاه «سنبل بیرجند» تنها مختص خراسان جنوبی است، افزود: ۸۰ گونه گیاه مزیت دار در استان وجود دارد که به زودی به صورت کتاب و پوستر معرفی می شوند.

پویان بیان کرد: سالانه چند صد کیلوگرم هسته عناب را بیرون می ریزیم که در نظر داریم چندین ماده غذایی از این هسته ها را فرموله کنیم.

ایجاد زنجیره ارزش عناب

معاون پژوهش جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم در این جلسه با بیان اینکه بهینه سازی گیاهان دارویی به ویژه عناب، زرشک و زعفران از جمله رسالت های حوزه پژوهش جهاد دانشگاهی است، گفت: زنجیره ارزش عناب را دنبال خواهیم کرد تا این محصول استراتژیک به جایگاه واقعی خود برسد.

لیلا محمودی از اجرای فعالیت هایی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در استان خبر داد و افزود: گروه بانوان خانه دار با هدف توسعه نشاط و کاهش افسردگی تحت پوشش این فعالیت ها هستند.

وی با بیان اینکهطح کاهش آسیب های اجتماعی طی سال گذشته بین ۹۶۰ نفر از بانوان خراسان جنوبی اجرایی شد، اظهار کرد: طی سال جاری هم این طرح در منطقه کارگران بیرجند و خانه محله اجرایی می شود.

محمودی بیان کرد: برگزاری مسابقات کتابخوانی، برگزاری همایش به رنگ شادی، برگزاری اردوی بانوی شاد، فستیوال بازی مادر و کودک و برگزاری همایش اعتماد به نفس از ویژه برنامه های بانوان خانه دار است.

کد خبر 4488608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =