شبکه نوآوری در پارک علم و فنآوری قزوین راه اندازی می شود

قزوین- رئیس پارک علم و فنآوری امام خمینی قزوین گفت: با راه اندازی شبکه نوآوری در پارک علم و فنآوری زمینه استفاده از خلاقیت و ایده های کاربردی روان و تسریع می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین جشنواره ایده های برتر در قزوین روز سه شنبه با معرفی آثار و ایده های برتر به کار خود پایان داد.

در مراسم اختتامیه که با حضور ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، علیرضا کشاورز قاسمی رئیس اتاق بازرگانی قزوین، روسای دانشگاهها و جمعی از فعالان شرکت های دانش بنیان و ایده پردازان در محل پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین برگزار شد از ایده های برتر و شرکت های دانش بنیانی که به تجاری سازی محصول رسیده اند تجلیل شد.

یوسف گرجی رئیس پارک علم و فنآوری امام خمینی استان قزوین در این مراسم گفت: جشنواره ایده های برتر در راستای ترویج ایده پردازی و تشویق افراد فعال در این عرصه هر ساله در کشور و استان برگزار می شود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه استقبال خوبی از جشنواره ایده های برتر شد  که در ابتدا ۱۴۵ نفر در فراخوان شرکت و به صورت آزاد ایده های خود را ارایه کردند.

گرجی تصریح کرد: در پالایش اولیه ۲۳ ایده برتر انتخاب شد و ۱۵ داور آثار را بررسی کردند و در نهایت پس از طرح سوالات تخصصی از سوی داوران و ارائه توضیحات لازم تعداد ۱۳ ایده پرداز برتر انتخاب شدند که امروز از ۵ نفر تقدیر خواهد شد.

ایده های برتر در پارک رایگان پذیرفته می شوند

گرجی در ادامه بیان کرد: افراد ارائه دهنده ایده های برتر بدون طی مراحل پذیرش می توانند در پارک علم و فنآوری امام خمینی قزوین مستقر و وارد مرکز رشد جامع شوند تا بخشی از نیازهای کشور تامین شود.

رئیس پارک علم و فنآوری امام خمینی قزوین یادآورشد: در راستای توسعه فرهنگ ایده پردازی تلاش می کنیم در مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی کشور و استان حمایت لازم صورت گیرد و این فعالیتها فقط به جشنواره ها منحصر و محدود نشود.

وی اضافه کرد: در طول سال هم با برگزاری استارت آپ ها در صددیم، تیم ها و هسته های فناور توانمند را شناسایی و توسط دستگاهها حمایت کنیم.

شبکه نوآوری پارک راه اندازی می شود

گرجی در ادامه اظهارداشت: یکی از برنامه های آینده پارک راه اندازی شبکه نوآوری پارک علم و فن آوری است تا با خلاقیت و نوآوری بتوانند به ما کمک کنند تا در مسیر تبدیل دانش به محصول و ثروت گام برداریم.

وی اضافه کرد: در طول سال برنامه های متعددی خواهیم داشت و از مدیران دستگاههای اجرایی انتظار همکاری داریم تا کار عملیاتی شود.

رئیس پارک علم و فنآوری امام خمینی استان قزوین بیان کرد: دستگاههای خدمات رسان، مراکز علمی و تحقیقاتی و راهبردی برای بقای خود باید با تکنولوژی روز هماهنگ شوند و با ایجاد مراکز نوآوری و طراحی رشته های مختلف بتواند به تولید ثروت کمک کنند.

وی اضافه کرد: در کنار آن صنایع و بازار مصرف هم نیازدارند تا این مراکز را داشته باشند که در حال حاضر برخی از دانشگاهها ایجاد مراکز نوآوری را آغاز کرده اند که ما کمک می کنیم تا این شبکه ایجاد شود.

گرجی اظهارداشت: برخی شرکتها که امروز انتخاب شدند محصولاتی دارند که می تواند در اقتصاد مقاومتی به صادرات و اشتغال ما کمک کند.

وی بیان کرد: یک واحد برتر ما تعداد ۵ نوع محصول و بیش از سه هزار قطعه تولید می کند و زمینه اشتغال ۱۵۴ نفر را در کارخانه فراهم کرده که مدیران آن دانشجویان دانشگاه امام خمینی قزوین هستند.

گرجی اضافه کرد: یک واحد برتر دیگر امروز قادر است موتور هشت، ۱۲ و ۱۶ سیلندر لوکوموتیو تولید کند که قبلا در شرکتهای آمریکایی تولید می شد و با عقد قراردادهای چند صد میلیارد تومانی به اقتصاد کشور کمک کند و این واحدها افتخار کشورند.

وی گفت: محصولات این واحد می تواند بازار منطقه را هم به تسخیر درآورد و صادرات منطقه ای داشته باشد و شرکت دانش بنیان دیگر که سیستم توربو شارژر موتورهای دیزلی. تراکشن موتورهایی که در مترو استفاده می شود را وارد خط تولید کرده و موتورهای الکتریکی هم تولید می کند که همه از برندهای پارک هستند.

گرجی تصریح کرد: باید امکانات لازم را در اختیار این شرکتها قرار دهیم و از این پس خدمات پارک برای این افراد مجانی است و ما افتخار می کنیم این شرکتها در پارک علم و فنآوری مستقر شده و فعالیت کنند.

وی گفت: در حال حاضر ۵۴ شرکت دانش بنیان، تعداد  ۱۰۴ واحد فناور، تعداد  ۱۷ شرکت و موسساتی داریم که محصولات آنها تجاری سازی شده و نیاز صنعت خودرو و شبکه ریلی را تامین می کنند.

در ادامه از ایده های برتر جشنواره تجلیل شد.

کد خبر 4488743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =