ورودی و جذب گردشگر در منطقه دهسلم استمرار نداشته است

بیرجند- رئیس پایگاه جهانی بیابان لوت کشور گفت: حرکت‌های خوبی در جذب گردشگر در منطقه دهسلم نهبندان انجام‌شده ولی استمرار نداشته است.

 به گزارش خبرنگار مهر، مهران مقصودی ظهر سه‌شنبه در کمیسیون اقتصاد هنر و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند، اظهار کرد:  اطلاعات بسیاری از افراد در خصوص بیابان و کویر لوت در سال‌های قبل بسیار محدود بود و تنها آن را به‌عنوان گرم‌ترین نقطه زمین با شن و ماسه فراوان می‌شناختند.

رئیس پایگاه جهانی بیابان لوت کشور بیان کرد: اما امروزه آشنایی بابیان لوت، جاذبه‌های گردشگری، حفاظت از پوشش گیاهی و جانوری آن از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

مقصودی ادامه داد:  آثاری که به‌عنوان میراث جهانی ثبت‌شده، زمانی می‌تواند در توسعه پایدار نقش‌آفرین باشد که زمینه‌ساز مشارکت جوامع محلی آن منطقه از طرقی چون ایجاد خانه‌های بوم گردی و راهنمای تورهای گردشگری شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از ثبت کویر لوت به‌عنوان یک میراث جهانی ورودی گردشگر به این اثر افزایش‌یافته  افزود: در منطقه دهسلم نیز حرکت‌های خوبی در جذب گردشگر انجام‌شده ولی استمرار نداشته است.

مقصودی با تبیین این نکته که مقاصد عمده گردشگران میراث جهانی است، گفت:باید در راستای معرفی بیابان و کویر لوت از طرق مختلف تلاش بیشتری داشته باشیم.

رئیس پایگاه جهانی بیابان لوت  اظهار کرد: یکی از مسائل عمده در گردشگری علاوه بر بحث معرفی آثار، آموزش جوامع محلی در برخورد و ارتباط با گردشگران و موضوعات مرتبط با این امر است.

مقصودی بابیان اینکه  تعیین مسیرهای گردشگری در بیابان لوت بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: یکی از محسنات گردشگری دربیابات لوت در خراسان جنوبی جلوگیری از مداخلات تخریب‌کننده است.

زهرا ملکوتی مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی نیز در این زمینه اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین علت‌های کاهش گردشگر در بیابان لوت در خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌های هم‌جوار کنسلی مکرر پروازها است.

وی با اشاره به اینکه دوری بیابان لوت از مرکز استان نیز از دیگر علت‌های کاهش گردشگر در بیابان لوت  خراسان جنوبی نسبت به استان‌های مجاور است، بیان کرد: امیدواریم با معرفی بیشتر این اثر شاهد جذب گردشگر بیشتری باشیم.

کد خبر 4488833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =