سفر کریمه اهل بیت(ع) به خراسان برای تثبیت ولایت امام رضا(ع) بود

قم - رئیس ستاد مرکزی اعتکاف در قم گفت: حضرت معصومه(س) برای کمک به امام رضا(ع) به طرف خراسان حرکت کردند تا بستر معرفت و تبعیت از امام، توحید، نبوت و معاد را تثبیت کنند.

حجت الاسلام سید علیرضا تکیه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به حدیثی از امام جواد(ع) مبنی بر اینکه هرکسی در قم عمه ما حضرت معصومه(س) را زیارت کند مستحق بهشت می‌شود، گفت: این منزلت فقط برای امامان معصوم(ع) مانند امام رضا(ع) و امام حسین(ع) از سوی خداوند در نظر گرفته شده است.

وی افزود: حضرت معصومه(س) یکی از ۱۴ معصوم(ع) نیست ولی با این وجود دارای چنین ظرفیتی بودند که مانند ائمه معصوم زیارت مزار شریف ایشان را معادل تشرف به بهشت تضمین کرده‌اند.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف در قم، با تأکید بر اینکه مقام حضرت معصومه(س) در میان امامزادگان شاخص و مثال زدنی است، تصریح کرد: در میان امامزادگان تنها چند نفر هستند که دارای چنین منزلتی هستند که مقام ایشان همانند مقام امام معصوم(ع) دیده شده است که حضرت عباس(ع)، حضرت علی اکبر(ع) در میان مردان و در بین بانوان نیز حضرت زینب(س) تنها به این مقام نائل شده‌اند.

حجت الاسلام تکیه‌ای با اشاره به شأن خانوادگی حضرت معصومه(س) بیان کرد: این بانوی بزرگوار دختر امام موسی بن جعفر(ع)، خواهر امام رضا(ع) و عمه امام جواد(ع) هستند که در کنار این شخصیت خانوادگی دارای شخصیتی علمی، فرهنگی و معرفتی خاصی بودند.

حضرت معصومه(س) عالمه‌ای بودند که نظر فقهی می‌دادند

وی با اشاره به اسراری که در وجود حضرت معصومه(س) قرار دارد و موجب شده پیرامون مزار شریف ایشان مرکزی برای پرورش علما بشود، گفت: کریمه اهل بیت(ع) عالمه بودند، عالمه‌ای که نظر فقهی می‌دادند و در این راستا زمانی که به سئوال شیعیان فتوا دادند امام هفتم(ع) سه بار فرمودند پدرش به قربانش و فتوای ایشان را تأیید کردند که این نشان از بار علمی ایشان است.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه ظرفیت حضرت معصومه(س) در حمایت از معصوم(ع) در رابطه با فتوا و اقدام بسیار شاخص است، اضافه کرد: بانوی کریمه(س) تنها گوشه‌ای نمی‌نشستند و فتوا بدهند خودشان اقدام می‌کردند که در این راستا می‌توان به سفر ایشان از مدینه به ایران اشاره کرد.

وی با تأکید بر اینکه سفر حضرت معصومه(س) به قم تنها از روی احساسات خواهر و برادری نبود، بیان کرد: سفر حضرت معصومه(س) یک حرکت عظیم علمی و فرهنگی بود و ایشان برای کمک به امام رضا(ع) رو به طرف خراسان حرکت کردند تا بستر معرفت به امام(ع)، تبعیت از امام معصوم(ع) و توحید نبوت و معاد را بیش از پیش تثبیت کند به همین دلیل کاروان کریمه اهل بیت(ع) کاروانی بزرگ بود که در میانه راه به کاروان ایشان حمله شده و اطرافیان حضرت معصومه(س) را پراکنده کردند و خودشان را نیز مسموم کردند.

حجت الاسلام تکیه‌ای با بیان اینکه دختر موسی بن جعفر(ع) میانه راه در سفر به خراسان در شهر ساوه بیمار شدند، عنوان کرد: این بانوی بزرگوار به دلیل شدت بیماری نمی‌توانستند راه را ادامه دهند به همین دلیل به قم آمدند.

قمی‌ها ظرفیت خود را در استقبال از حضرت معصومه(س) به ثبت رساندند

وی اضافه کرد: قمی‌ها ظرفیت خود را در استقبال از حضرت معصومه(س) به ثبت رساندند و ایشان را از ساوه به قم آوردند و با وجود اصرار ساوه‌ای‌ها مبنی بر ماندن این بانوی بزرگوار ولی قمی‌ها موفق شدند حضرت معصومه(س) را به قم بیاورند.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف در قم اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران که بر مبنای فرهنگ دینی با جرقه‌های قم و سخنرانی علما شکل گرفت و از قم آغاز شد که همه این‌ها مدیون موهبت فرهنگی و معرفتی حضرت معصومه(س) است.

وی با عنوان اینکه کمتر کسی قدردان حضرت معصومه(س) است، تصریح کرد: ایران اسلامی دارای دو موهبت حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) است و این دو قطب برکات این کشور است که توانسته ایران اسلامی را از شر دشمنان محفوظ بدارد.

کد خبر 4488911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =