کاهش تمایل خانواده‌های خراسان‌جنوبی به فرزندآوری/ثبت۸۸۳واقعه طلاق

بیرجند- مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با اشاره به کاهش ۶ درصدی واقعه ولادت در استان طی هشت ماهه سال ۹۷ گفت: این آمار نشان از کاهش تمایل خانواده های خراسان جنوبی به فرزندآوری است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی فاطمی صبح چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد: در هشت ماهه سال ۹۷ تعداد واقعه ازدواج در خراسان‌جنوبی چهار هزار و ۶۳۶ واقعه بوده که این آمار در مدت مشابه سال قبل چهار هزار و ۸۳۶ واقعه بوده که کاهش ۳.۹ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی در سال ۹۲ به ازای ۱۰۰۰هزار زن بالای ۱۰ سال که ازدواج نکرده بودند، ۱۰۲ خانم متأهل شدند، بیان کرد: در سال  نیز۹۶ به ازای ۱۰۰۰هزار زن بالای ۱۰ سال که ازدواج نکرده بودند، ۸۱ خانم متأهل شدند.

فاطمی ادامه داد: میانگین سنی ازدواج در بین آقایان در خراسان جنوبی ۲۷ سال و در بین بانوان ۲۲ سال است.

وی افزود: از بین چهار هزار و ۶۳۶ واقعه ازدواج ثبت شده در خراسان جنوبی در هشت ماهه نخست سال سه هزار و ۵۰  واقعه  شهری و هزار و ۵۸۶ واقعه روستایی بوده است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر گفت: میزان ازدواج دختران کم سال و در حدود ۱۰ تا ۱۳ سال در خراسان‌جنوبی بسیار پایین است و نمی‌توان به آن به عنوان یک آسیب اجتماعی نگاه کرد.

ثبت ۸۸۳ واقعه طلاق در هشت ماهه

فاطمی با اشاره به اینکه در بحث میزان واقعه طلاق، خراسان جنوبی رتبه ۲۸ کشور را دارد که نشان از کاهش این آسیب در خراسان‌جنوبی نسبت به برخی از استان‌ها است، بیان کرد: در هشت ماهه سال ۹۷ تعداد ۸۸۳ واقعه طلاق در خراسان جنوبی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: طبق آمار سال ۹۶ در خراسان جنوبی به ازای هر ۱۰۰۰ متأهل در خراسان جنوبی ۵.۸ طلاق زن طلاق گرفته اند.

مدیر کل ثبت احوال خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در هشت ماهه  سال جاری تعدادد ۱۱ هزار و ۴۹۱ واقعه ولادت به ثبت رسیده که از این تعداد پنج هزار و ۸۷۳ واقعه ولادت مربوطه به پسران و پنج هزار و ۶۱۸ واقعه مربوط به دختران بوده است.

فاطمی با اشاره به اینکه در مدت مشابه سال قبل ۱۲ هزار و ۲۴۶ واقعه ولادت به ثبت رسیده که مقایسه آمار هشت ماهه امسال با این آمار نشان از کاهش ۶ درصد ولادت در خراسان جنوبی است، بیان کرد: این آمارها نشان از کاهش تمایل خانواده‌های خراسان‌جنوبی به فرزندآوری است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان  تولد نوزاد را در بین مادران در سن ۲۵ تا ۲۹ سال با سه هزار و ۳۱۱ واقعه ولادت و بعد در بین مادران ۳۰ تا ۳۴ سال با سه هزار و ۳۶ واقعه ولادت به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی افزود: همچنین در هشت ماهه سال ۹۷ ثبت دو هزار و ۵۴۲ مورد واقعه فوت را داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴ درصد افزایش داشته است.

فاطمی اظهار کرد: بیشترین فراوانی نام‌ها در خراسان‌جنوبی در بین پسران ابوالفضل، امیرحسین، امیرعلی، حسین و محمد و در بین دختران نیز فاطمه، فاطمه زهرا، زینب، زهرا و حلما بوده است.

میزان درخواست تغییر نام و نام خانوادگی در خراسان جنوبی

وی بیان کرد: از ابتدا تاکنون برای ۲۷۶ هزار و ۶۰۷ نفر از هم استانی‌ها شناسنامه مکانیزه صادر شده و در هشت ماهه سال ۹۷ نیز برای دو هزار و ۱۱ نفر شناسنامه المثنی صادر شده است.

مدیر کل ثبت احوال خراسانجنوبی با اشاره به کاهش زمان صدور شناسنامه المثنی به ۷۲ ساعت ادامه داد: در هشت ماهه سال ۳۸۶ نفر از هم استانی‌ها برای تغییر نام خانوادگی و ۱۰۹ نفر برای تغییر  نام خود اقدام کرده‌اند.

فاطمی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی ۵۶۹ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی بوده‌اند، بیان کرد: تا کنون ۸۲ درصد نسبت به دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کرده‌اند.

وی یادآور شد: تعهد ما برای سال جاری صدور ۱۶۵ هزار کارت هوشمنده بوده که تا کنون برای ۸۶ هزار نفر کارت هوشمند صادر شده است.

کد خبر 4489648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =