دلیل بسیاری از ناکامی‌ها بی‌توجهی به پژوهش است/ گسترش اخلاق رسانه

قم - مدیرکل پژوهش‌های اسلامی سازمان صدا و سیما گفت: بسیاری از ناکامی‌های ما در حوزه‌های مختلف به خاطر بی‌توجهی به امر پژوهش است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین ظریفیان پیش از ظهر چهارشنبه در نشت خبری با اصحاب رسانه که در این مرکز در قم برگزار شد، اظهار کرد: هفته پژوهش یک فرصت و موسم ارزشمندی است برای این که ساحت پژوهش را بشناسیم و بشناسانیم و آن را آسیب شناسی و ارزیابی کنیم.

وی با بیان اینکه زیرساخت هر حرکت عالمانه‌ای پژوهش است و آموزه‌های دینی و امامان و رهبران ما نیز نسبت به این موضوع آگاهی دادند که هیچ حرکتی بدون پژوهش به ثمر نمی‌رسد، گفت: بسیاری ناکامی‌های ما در حوزه‌های مختلف به خاطر بی‌توجهی به امر پژوهش است.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی سازمان صدا و سیما تصریح کرد: سازمان صدا و سیما در طول ۴ دهه بعد از انقلاب اسلامی نسبت به چنین موضوعی توجه ویژه کرده و به غیر از دهه اول انقلاب که مشکلاتی در کشور وجود داشت در دهه‌های بعدی نسبت به موضوع دین و رسانه توجه جدی شد.

وی با بیان اینکه موضوع دین و رسانه در دنیا سابقه هفتاد سال تکاپوی علمی دارد، ابراز داشت: در رژیم طاغوت این مسئله نه تنها اهمیت نداشت بلکه بی دینی در دستور کار آنها بود.

توجه به زیرساخت پژوهشی در حوزه

ظریفیان با اشاره به اینکه صدا و سیما اولین حرکت خود را در این حوزه با کار پژوهشی آغاز کرد و اولین نهادی بود که در کشور برای کار علمی عمیق در حوزه دین و رسانه تأسیس شد، گفت: نگاه راهبردی نشان می‌دهد که پایه حوزه فکر و اندیشه و توجه به زیرساخت پژوهشی در این حرکت بوده است.

وی ادامه داد: در قریب به ۲۵ سال فعالیت انتشار بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب، مجلات مختلف و تولیدات فاخر، تأسیس اولین کتابخانه دین و رسانه، تأسیس بانک اطلاعات کارشناس علوم اسلامی انسانی و ارائه مشاوره به فیلم و سریال‌ها و نیز برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی در حوزه‌های دین و رسانه بخشی از کارنامه این مجوعه است.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی سازمان صدا و سیما عنوان کرد: ادبیات بنیادی حوزه گسترده‌ای نسیت بلکه بسیار عمیق است و در این زمینه نیازمند به کارگیری ظرفیت‌های عمیق حوزه علمیه و دانشگاه‌ها است و یکی از زمینه‌هایی که می‌تواند به تولید دانش نظری و ادبیات بنیادی در حوزه علم بینجامد گردهم آوردن و تجمیع ظرفیت‌های علمی جامعه است.

وی با بیان اینکه برای تولید ادبیات بنیادی حتماً باید به صاحبنظران مراجعه کنیم، گفت: ما در تولید دین و رسانه با اساتید، اندیشمندان حوزه و دانشگاه، خبرگان و پیشکسوتان حوزه رسانه مواجه هستیم.

ظریفیان افزود: همایش‌های علمی یکی از اهدافی که دنبال می‌کند تولید دانش نظری و ادبیات بنیادی درحوزه مورد نظر است و لذا همایش علمی و پژوهش اخلاق و رسانه را از ابتدای سال ۹۶ در این راستا طراحی کردیم و در این زمینه ۵۰ نهاد عالی حوزوی و دانشگاهی و رسانه‌ای به کمک ما آمدند.

در خصوص ادبیات علمی و دانش نظری اخلاق رسانه دچار فقر هستیم

وی ابراز داشت: طرح و ایده این همایش با موافقت رئیس رسانه ملی قرار گرفت و در خصوص ادبیات علمی و دانش نظری در حوزه اخلاق و رسانه بررسی‌های فراوانی انجام گرفت که مشاهده کردیم دچار فقر مزمن در این زمینه هستیم و با مطالعه آثار اندیشمندان و صاحب نظران غربی متوجه شدیم در این زمینه بسیار خوب کار کردند.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی سازمان صدا و سیما گفت: از سال قبل نشست‌های علمی تخصصی در این زمینه برگزار شد و برخی نشست‌ها نیز در مراکز همکار برگزار گردید و بحث‌های جدی اتفاق افتاد و مقالاتی که در این زمینه تدوین شده بود در این نشست‌ها مورد نقد و بررسی قرار گرفت و در حوزه اخلاق حرفه‌ای نشست‌های ارزشمندی تشکیل شد.

وی بیان کرد: نشست‌هایی با گریمورها، تهیه کنندان و کارگردان‌ها، مجری‌ها و گرافیست‌ها برگزار کردیم و در ۴ نشست علمی مسائل مختلف حوزه اخلاق و رسانه مورد بررسی قرار گرفت.

ظریفیان افزود: استقبال خوبی که در فراخوان شد قابل پیش بینی نبود و ۳۵۲ چکیده مقاله در ۳۰ محور به دست ما رسید که با پالایش و ارزیابی در دبیرخانه در نهایت ۱۵۰ مقاله علمی دریافت شد.

وی مطرح کرد: چهارشنبه هفته گذشته اولین همایش اخلاق و رسانه در تهران با سخنرانی رئیس رسانه ملی و مدیر حوزه‌های علمیه کشور برگزار شد و شاهد استقبال و حضور ارزشمند همکاران حوزوی و دانشگاهی و رسانه‌ای در آن بودیم.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی سازمان صدا و سیما گفت: در این مراسم از صاحبنظران ۸ مقاله برتر تجلیل شد و از مؤلفان و مترجمان ۶ اثر نیز تقدیر به عمل آمد.

وی با بیان اینکه این همایش را یکی از ظرفیت‌های مهم و تأثیرگذار در تولید دانش نظری تلقی کردیم، افزود: در این همایش دنبال ایجاد و گسترش اخلاق رسانه بودیم و در حاشیه این همایش اولین تفاهم نامه رسمی میان حوزه علمیه و رسانه به امضا رسید.

کد خبر 4489723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =