مردم مراقب شرکت‌های سودجو در زمینه بیمه باشند

قم - مدیرکل بیمه سلامت قم با بیان اینکه بیمه سلامت بیمه تکمیلی ندارد و کسی از طرف این مرکز با مردم تماس نمی‌گیرد، گفت: مردم به وعده‌های دروغین این شرکت‌ها و افراد سودجو توجه نکنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا فخاریان قمی قبل از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در اداره کل بیمه استان قم برگزار شد، اظهار کرد: آخرین آمار بیمه‌شدگان بیمه سلامت در قم ۳۵۳ هزار نفر است که صندوق بیمه همگانی ۱۵۱ هزار نفر جمعیت دارد و ۶۴۲۰ نفر عضو صندوق اتباع هستند.

وی با اشاره به اینکه ۶۵۹ مرکز طرف قرارداد بیمه سلامت هستند، گفت: از ۲۳۹ مورد بازدید از مراکز طرف قرارداد در شهر قم داشتیم و ۷۰ بازدید نیز از مراکز درمانی روستایی انجام شده است.

مدیرکل بیمه سلامت قم با بیان اینکه جمعیت بیماران خاص در قم ۱۴۷۳ نفر است و داروهای آن‌ها به‌طور رایگان ارائه می‌شود، گفت: برای بیماران خاص تا پایان آبان‌ماه ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداختی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۷ تاکنون ۸۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به مراکز طرف قرارداد پرداخت شده است، گفت: مطالبات تا شهریورماه مراکز دولتی تسویه شده و با غیردولتی‌ها تا پایان مردادماه و با داروخانه‌های خصوصی تا اردیبهشت تسویه شده است؛ هم‌چنین با پزشکان تا آخر تیرماه تسویه شده و به مراکز روستایی تا آبان‌ماه به صورت علی‌الحساب پرداخت‌شده است.

فخاریان قمی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۶ در کشور ۱۹۵ میلیون بار مراجعه به مراکز درمانی سرپایی و بستری وجود داشته است که ۳ میلیون و ۸۴۱ هزار و ۴۵۱ نفر بار مراجعه به ۶۵۹ مراکز درمانی در استان قم داشتیم.

حذف دفترچه در بیمارستان‌های دولتی

وی بیان کرد: در کشور ۴۵ هزار نفر طرف قرارداد بیمه سلامت هستند و طرح استحقاق سنجی با حذف دفترچه در بیمارستان‌های دولتی از اول آبان‌ماه آغاز شده و افراد بیمه‌شده با ارائه کد ملی از خدمات بستری در بیمارستان‌های دولتی بهره می‌برند.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم عنوان کرد: در سال ۱۳۹۶ در هر ثانیه ۶ نفر با دفترچه بیمه سلامت به مراکز درمانی مراجعه کردند و بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان برای ارائه خدمات بیمه‌شدگان بیمه سلامت در کل کشور هزینه شده است.

فخاریان قمی گفت: در سازمان بیمه سلامت ۸۵ درصد منابع مالی از طرف دولت پرداخت می‌شود و ۴۰ میلیون بیمه‌شده دارد، ۲۳ میلیون رایگان بیمه شدند و سرانه بیمه آن‌ها را دولت پرداخت می‌کند.

تلاش برای رفع هم‌پوشانی بیمه‌ای

وی با بیان اینکه در راستای مدیریت منابع و هزینه‌ها، ۱۰ درصد کاهش هزینه داشتیم و پرداختی‌ها نیز منظم شده است، گفت: در بیمارستان‌های دولتی سند را دریافت می‌کنیم که ۷۰ درصد علی‌الحساب و ۳۰ درصد با تأخیر دوماهه پس از رسیدگی سندها و مدارک پرداخت می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان قم با اشاره به اینکه در راستای رفع هم‌پوشانی بیمه‌ای تفاهم‌نامه امضا شده است، ادامه داد: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این هم‌پوشانی مشخص شدند و رفع هم‌پوشانی شد و زمان ثبت‌نام نیز از هم‌پوشانی‌های جدید جلوگیری می‌شود چون سامانه بیمه سلامت به سایر بیمه‌ها لینک شده است و همکاران متوجه این موضوع می‌شوند.

سامانه ۱۶۶۶ و پاسخ‌گویی به مردم و بیمه شدگان

فخاریان قمی عنوان کرد: همکاران ما در اداره بیمه سلامت استان قم در راستای بهره‌برداری از سامانه ۱۶۶۶ پاسخگوی شکایت، انتقادات، پیشنهادها و سایر موارد هستند؛ هم‌چنین دوشنبه‌ها ساعت ۱۰ تا ۱۲ مدیرعامل، مدیران ستادی و استانی از طریق این سامانه به‌صورت حضوری پاسخگوی بیمه‌شدگان، شرکای کاری و مراکز طرف قرارداد هستند.

وی با اشاره به سامانه نسخه‌نویسی الکترونیکی، ادامه داد: فعالیت این سامانه در استان کرمان به عنوان پایلوت آغاز شده و تا پایان امسال هر استانی باید یک شهرستان خود را به‌صورت آزمایشی به این سامانه متصل کند.

برگزاری رویداد هم اندیشی در عرصه بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت استان قم تصریح کرد: بیمه سلامت بیمه تکمیلی ندارد هیچ شرکتی از طرف بیمه سلامت با مردم تماس نمی‌گیرد؛ طبق ضوابط دفترچه را ارائه می‌کنیم و مردم به وعده‌های دروغین این شرکت‌ها توجه نکنند و این شرکت‌ها و افراد سودجو به مراجع قضایی معرفی‌شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه به‌زودی ۵۰۰ میلیون یورو برای پرداخت مطالبات در اختیار سازمان بیمه سلامت برای پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد قرار می‌گیرد، اظهار کرد: رویداد هم‌اندیشی در عرصه بیمه سلامت بستری برای ایده‌های نو و افراد خلاق است که به عرصه بیمه و سلامت کمک کنند.

فخاران قمی ادامه داد: علاقه‌مندان از ۱۵ آذر تا ۱۵ دی‌ماه مهلت دارند تا در محورهای پوشش بیمه‌ای، قوانین مقررات و فرایندها، نظارت بر خدمات بیمه سلامت، آموزش پیشگیری و ارتقای سلامت، مدیریت منابع، مصارف و سرمایه انسانی، کاربرد فناوری اطلاعات در نظام بیمه سلامت ایده‌ها خود را در راستای ارتقای بیمه سلامت در سایت SHareidea. Ihio.Gov.ir ارائه دهند و برای برندگان جوایز نفیسی در نظر گرفته‌شده است.

وی افزود: طی جلسه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی قم به مناسبت هفته پژوهش، از برگزیدگان پژوهشی و پایان‌نامه‌های پژوهشی در حوزه بیمه سلامت تقدیر به عمل آمد.

کد خبر 4489742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =