خطر خروج باغ غیرکویری ایران از فهرست یونسکو

ساری - مدیرکل میراث فرهنگی مازندران، تداوم اقدامات غیرقانونی صورت گرفته در باغ ثبت جهانی شده عباس آباد موسوم به باغ غیرکویری ایران راسبب دریافت کارت زرد واحتمال خروج آن از فهرست جهانی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، سیف الله فرزانه ظهر چهارشنبه در نشست علمی بومگردی با اشاره به ثبت جهانی باغ تاریخی عباس آباد گفت: اگر اقدامات غیرمجاز در این منطقه ادامه یابد منجر به دریافت کارت زرد و خارج شدن از فهرست جهانی خواهد شد و این بزرگترین خطر به شمار می رود.

فرزانه با بیان اینکه بومگردی در حال علمی شدن است اظهار داشت: بازشاهد یک بهم ریختگی در آن هستیم و باید برای آن برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید براینکه گردشگری در مازندران عجین شده است گفت: مقصد بیش از ۸۰ درصد مسافران و گردشگران، برای دیدن دریا، ساحل و جنگل به استان سفر می کنند.

وی از ابلاغ طرح آمایش سرزمینی مازندران طی دو سال قبل خبر داد و با بیان اینکه این طرح به پروژه تبدیل نشده است گفت: ما به دنبال طرح جامع گردشگری در استان هستیم و برای آن از دانشگاه کمک می خواهیم.

فرزانه با اظهار اینکه بومگردی عشق می خواهد عنوان کرد: میزان سرمایه گذاری در واحدهای اقامتی و پذیرایی مازندران ۴۰۲ میلیارد تومان است و قابل قیاس با سرمایه گذاری در واحدهای بومگردی نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه بومگردی باید تقویت شود گفت: حفظ سبک و فرهنگ بومی با بومگردی تقویت می شود و با یک اسب و چند گوسفند درآمد ایجاد نمی شود و باید عشق و علاقه باشد.

وی با اظهار اینکه اگر همکاری دستگاه های دیگر نباشد در توسعه بومگردی مشکل خواهیم داشت افزود: ما متولی ساماندهی سواحل نیستیم و همه دستگاه ها باید در این بخش کمک کنند.

فرزانه خواهان تدوین مدیریت یکپارچه در استان شد و گفت: در گردشگری دریایی، سازمان بنادر، شیلات، محیط زیست و گردشگری باید تعامل داشته باشند و این مسئله در بومگردی نیز باید تدوین شود.

وی با بیان اینکه نمی توانیم با ظرفیت محلی، ظرفیت جهانی را زیرسئوال بریم ادامه داد: محدودیت، معنویت و معذوریت یک ظرفیت است و باید از آن بهره برد.

فرزانه با بیان اینکه چشمه سورت نیز ظرفیت جهانی است تصریح کرد: ارزیابی زیست محیطی، دبی آب آن و مالکیت عرصه با دستگاه های دیگر است و باید از ظرفیت ها بهره برد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه گردشگری در مازندران یک فرصت به شمار می رود تصریح کرد: تصویب طرح آمایش سرزمینی، کار دستگاه ها و سازمان ها را مشخص می کند.

کد خبر 4489764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =