بالا بودن شاخص تولید و مصرف علم از ملاک های توسعه یافتگی است

سنندج - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: تولید و مصرف علم از مهمترین شاخص های جامعه دانایی محور است و بالا بودن این شاخص ها از ملاک های توسعه یافتگی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فیروزی ظهر امروز در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهارداشت: جامعه ای که دسترسی به اطلاعات در آن راحت باشد با شتاب بیشتری به سمت دانایی محوری حرکت می کند و نیاز است در این راستا همه مدیران از حرکت جامعه به سمت دانایی محوری دفاع و جامعه را به سمت پژوهش سوق دهند.

وی پژوهش را لازمه توسعه جامعه دانست و از تمامی مدیران استان خواست اعتبارات پژوهش و فناوری را فقط در حوزه پژوهش و فناوری هزینه کنند و از پژوهشگران حمایت کنند، چرا که پژوهشگران تولیدکنندگان علم هستند و میزان تولید علم نیز ملاک دیگری برای دانایی محور بودن یک جامعه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان افزود: دسترسی پژوهشگران به اطلاعات مورد نیاز باید تسریع و تسهیل شود تا جامعه با سرعت بیشتری به سمت دانایی محوری حرکت کند و نیاز است اساتید دانشگاه ها با برداشتن دیوار میان دانشگاه و جامعه، زمینه بده بستان های پژوهشی را فراهم کنند.

فیروزی یکی از مشکلات حوزه پژوهش در استان را عدم دسترسی به منابع و اطلاعات دانست و ادامه داد: برای انجام پژوهش، پژوهشگران ما باید زمان زیادی را صرف کسب اطلاعات کنند و برخی ادارات ما در این رابطه همکاری مطلوبی ندارند و روسای مراکز دانشگاهی، مدیران دستگاه های اجرایی، حوزه های اجتماعی و مدیران واحدهای تولیدی باید در راستای در اختیار قرار دادن اطلاعات به پژوهشگران تلاش کنند.

وی دانشگاه و حوزه های پژوهشی را مغز جامعه عنوان کرد و با تاکید بر اهمیت تقاضا محور شدن پژوهش ها، یادآور شد: صنعت، آموزش و سایر بخش های اجتماع باید حل مسائل خود را بر عهده پژوهش بگذارند و هر چیزی که موجب شود مواردی غیر از پژوهش در اولویت قرار گیرد، مانعی بر سر راه توسعه استان است که باید برداشته شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان بیان کرد: بسیاری از مدیران ما در ارتباط با اهمیت پژوهش کوچک ترین تردیدی ندارند اما در خصوص تخصیص اعتبارات پژوهشی با شک و تردید برخورد کرده و اعتبارات این حوزه را در راستای رفع نیاز بخش های دیگر هزینه می کنند.

فیروزی از مدیران استان خواست اعتبارات پژوهش و فناوری را فقط در حوزه پژوهش و فناوری هزینه کنند و در این خصوص، گفت: اگر باور داریم که پژوهش مهم است باید بپذیریم که پژوهش به اعتبار نیاز دارد بنابراین اگر اعتباری به این حوزه تخصیص می یابد باید به طور کامل در این حوزه نیز صرف شود.

گفتنی است در پایان این مراسم تعدادی از پژوهشگران استان مطالبی را در ارتباط با حوزه پژوهش عنوان کردند و پس از آن نیز از پژوهشگران برتر استان با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

کد خبر 4489835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =