تفکر و پژوهش جایگاه والایی در نظام دینی دارد

قزوین- نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: تفکر و پژوهش جایگاه والایی در نظام دینی دارد و دین علمی که نافع نباشد را تأیید نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی روز چهارشنبه در همایش هفته پژوهش که در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد، با بیان اینکه تفکر و تحقیق بسیار مورد تأیید دین قرار دارد، اظهار کرد: در نگاه دین تفکر درباره عالَم، خدا و چگونگی پیداش آنها ایمان و دین محسوب می‌شود و این مهم جایگاه والای اندیشه و پژوهش را در دین نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه دین علمی که نافع نباشد را تأیید نمی‌کند، تصریح کرد: اگر علمی برای مردم منفعت نداشته باشد و ایجاد رفاه و آسایش نکند، در دین جایگاهی ندارد و در همین راستا دانشگاه‌ها نیز می‌باید رویکردی داشته باشند که نتیجه فعالیت‌هایشان برای مردم سودمند باشد.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: قرآن کسانی را که بدون فکر، اندیشه و پژوهش دین خدا را نپذیرفتند و گفتند ما آنچه را می‌پذیریم که پدران ما آورده‌اند را سرزنش می‌کند. خداوند می‌فرماید پدران آنها از عقل درست استفاده نکردند و هدایت نشدند و آنها نیز همان راه اشتباه را دنبال می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: نگاه دین این گونه است که همیشه هر انسانی باید با تفکر و اندیشه نگاه تازه‌ای داشته باشد و خداوند می‌فرماید کافرانی که اهل اندیشه و تفکر نیستند فقط صدایی را می‌شنوند و صاحب تحلیل و منطق نیستند.

وی بیان کرد: خداوند می‌فرماید همیشه حرف محکم و با رعایت همه جوانب آن مطرح کنید و مقاله‌ها، کتاب‌ها و هر گونه پژوهشی را که انجام می‌دهید باید قول صدیق و محکم باشد.

آیت‌الله عابدینی بیان کرد: خداوند می‌فرماید عالم حساب شده خلق شده است و خردمندان عالم را دعوت می‌کند عالم را مورد بررسی قرار دهند و اگر می‌توانند ایراد و اشکالی از آن بگیرند که این مهم بی نقص بودن نظام خلقت را نشان می‌دهد.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: امام علی (ع) عالمان ربانی را دارای قول صدیق معرفی کرده‌اند و می‌فرمایند کسانی که خود را عالم ربانی معرفی می‌کنند اما علم آنها به کار نمی‌آید، کارشان تقلیدی است و بدون نگاه پژوهشی است و خیال می‌کنند چیزی که به دست آورده‌اند علم محسوب می‌شود.

وی افزود: حضرت می‌فرمایند آنها با این علم برای مردم دام‌ها درست می‌کنند که استقلال، آزادی و حریت یک ملت را به خطر می‌اندازد و آنها صورت انسانی دارند اما قلبشان قلب حیوان است و مرده زنده‌نما هستند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند مردم سه دسته‌اند؛ عده‌ای عالم ربانی هستند، گروه دوم علاقه‌مند به علوم ربانی هستند و گروه سوم کسانی هستند که به آنها همج‌رعاع می‌گویند؛ آنها دنبال هر نسیمی حرکت می‌کنند و ریشه ندارند و این گروه نمی‌توانند از نور علم بهره‌مند شوند.

در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر استان تجلیل و سند آمایش علم و فناوری استان قزوین رونمایی شد.

کد خبر 4489892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =