اهمیت تحقیق و پژوهش در پیشرفت و توسعه انکار ناپذیر است

سنندج - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان گفت: امروز اگر می خواهیم برنامه های توسعه ای خود را عملی کنیم نباید از اهمیت تحقیق و پژوهش در راستای اجرای این برنامه ها غافل باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام نصرالهی زاده بعد از ظهر چهارشنبه در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهارداشت: بسیاری از قفسه های اتاق مدیران پر است از آثار و تحقیقاتی که خاک می خورد و هیچ اثری نداشته اند و به شدت نیازمند حل مسائل استان هستیم و باید به سمت هدایت پژوهش در مسیر حل مشکلات باشیم.

وی افزود: امسال در سازمان برنامه و بودجه و در کارگروه پژوهش تصمیم گرفته شده است که مسئله محور حرکت کنیم و اعتبارات مربوط به مسائل پژوهشی را جمع کرده تا مسئله های مهم استان را حل کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان به نقش دانشگاه ها در حوزه پژوهش اشاره کرد و ادامه داد: عملکرد دانشگاه ها دیگر بر مبنای تعداد دانشجو و پژوهش های منتشر شده سنجیده نمی شود بلکه براساس نقش آنها در حل مسائل جامعه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نصرالهی زاده با بیان اینکه دانشگاه های امروزی در نسل چهارم خود هستند، یادآور شد: نسل اول تمرکز بر ترویج آموزش، نسل دوم مقوله پژوهش، نسل سوم دانشگاه های کارآفرین و دانشگاه نسل چهارم دغدغه توسعه محیط پیرامون خود را دارند..

وی با بیان اینکه در زمینه ایجاد دانشگاه ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور ما پیشرفت خوبی انجام شده است، بیان کرد: اکنون باید بررسی شود این دانشگاه ها چه نقشی در محیط پیرامون خود ایفا کرده اند و این حجم از فارغ التحصیلان هم به چه میزان در توسعه جامعه تاثیرگذار هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان با تاکید بر ایجاد ارتباط بین فعالیت های پژوهشی و مسائل اجتماعی، گفت: نیازمند شناسایی مسائل و مشکلات اجتماعی امروز جامعه و انجام کار پژوهشی در این حوزه هستیم.

نصرالهی زاده با بیان اینکه ما امروز در حدود ۷۰۰ هزار صندلی خالی در آموزش عالی کشور داریم و بسیاری از دانشگاه های ما امروز با مسئله بقا دست و پنجه نرم می کنند، افزود: ما امروز باید لینک مابین مسائل و معضلات اجتماعی استان و همچنین پژوهش برقرار کنیم و دیوارهای ذهنی بین دانشگاه و جامعه را برداریم.

وی در پایان سخنان خود اظهارداشت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آمادگی حمایت از تیم های پژوهشی دانشگاه ها را دارد و دانشگاه های استان می توانند لیستی از مسائل و مشکلات استان که نیازمند یافتن راه حل هستند را ارائه دهند تا در ارتباط با آن کار پژوهشی انجام شود.

گفتنی است در پایان این مراسم تعدادی از پژوهشگران استان مطالبی را در ارتباط با حوزه پژوهش عنوان کردند و پس از آن نیز از پژوهشگران برتر استان با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

کد خبر 4489906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =