نشست تشریح جشنواره‌های ترویج کتابخوانی برگزار شد

نشست تشریح جشنواره‌های ترویج کتابخوانی امروز در موسسه خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نشست مشترک ابراهیم حیدری دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، علی‌اصغر سید آبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و داریوش رضوانی مشاور معاونت فرهنگی با معاون‌های فرهنگی بیست استان کشور، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۲۸ آذر در خانه کتاب برگزار شد.

در این نشست، برنامه‌های جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، جشنواره جام باشگاه‌ کتابخوانی و جشنواره تقدیر از گروه‌ها و افراد مروج کتابخوانی تشریح شد و همچنین معاون‌های فرهنگی بیست استان کشور به تبیین و تشیرح برنامه‌ها و فعالیت‌های  کتابخوانی و هم‌چنین چالش‌های‌ و انتظارت‌شان پرداختند.

در این نشست ابراهیم حیدری مدیر کل دفتر مطالعات برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با تلاش و همت مسئولان فرهنگی در استان‌ها و جلب مشارکت مردمی پس از ۵ سال فعالیت مستمر و مداوم خوشبختانه امروز فعالیت‌های ترویجی به پویایی رسیده و الان ترویج کتابخوانی از سوی مردم به مطالبه‌ای فراگیر و عمومی بدل شده است. ما کارگزران فرهنگ دولت تدبیر و امید، به‌عنوان تسهیل‌گر باید سعی کنیم موانع و چالش‌های سر راه فعالان این عرصه را برطرف کنیم و جای تصدی‌گری، به تسهیل‌گری بیش‌ از پیش اعتنا کنیم. مهم‌ترین ماموریت  این جشنواره‌ها جلب مشارکت‌ نهادهای غیر دولتی و تشکل‌های‌ مردم‌نهاد و حضور گسترده مردم است. بر این اساس برای تحقق حداکثری این هدف و انتظار باید بکوشیم. بعد از پنج سال تجربه، ارزیابی و نقد ضروری است. بهترین نوع نقد نیز آغاز این جریان از درون مجموعه و فعالیت‌هاست. می‌پذیریم که نقص‌هایی در جریان این فعالیت‌ها وجود دارد و بسیاری از این نقدها متاثر از عوامل مستقیم و غیرمستقیم بیرونی است.

این مقام مسئول در بخشی دیگر از سخنانش به تشریح فعالیت‌های جشنواره‌های چهارگانه ترویج‌ کتابخوانی پرداخت و گفت: الان بیش از ۳۰ هزار روستا در تقسیمات اداری کشور داریم. از این رقم بیش از هزار و ۵۰۰ روستا در دوره پیشین رقابت روستاها و عشایر دوستدار کتاب شرکت کردند و امید داریم با همت تک‌تک مسئولان و جلب مشارکت مردم بتوانیم در این دوره و سال‌های آینده شمار مشارکت روستاها بیش‌تر شود. همچنین بیش از ۱۵۰ در دوره پیشین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب شرکت کردند و اگر همت روزافزون داشته باشیم می‌توانم به افزایش مشارکت شهرهای برای کسب عنوان پایتختی تا ۲۰۰ هم امیدوار باشیم. هم‌چنین در این دوره از جشنواره جام باشگاه‌های کتابخوانی قریب هزار و ۷۰۰ شهر روستا با ۱۵ هز ار باشگاه و بیش از ۲۰۰ هزار عضو در حال انجام است.

 در این نشست هم‌چنین علی‌اصغر سیدآبادی بنیان‌گذار جشنواره‌های ترویج کتابخوانی بر اهمیت این رویدادها تاکید کرد و در بخشی دیگر سخنانش از ایده‌های راه‌اندازی گذر فرهنگ در شهرهای مختلف کشور و اختصاص تسهیلات به فعالان این عرصه گفت. همچنین داریوش رضوانی مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشریح دیدگاه‌هایش در ترویج کتابخوانی پرداخت.

در این نشست هم‌اندیشی بیست معاون فرهنگی از شهرهای متعدد کشور حضور داشتند از آن جمله می‌توان به یزد، قم، قزوین، مازندران، خراسان رضوی، همدان، اراک و... اشاره کرد.

کد خبر 4489935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =