مذاکرات نمایندگان اصفهان نتیجه نداشت/بازگشت ۷ نماینده به مجلس

اصفهان- رئیس مجمع نمایندگان اصفهان با رد اظهارات برخی رسانه‌ها، گفت: از ۱۹ نماینده مجلس که به خاطر دفاع از حقابه کشاورزان و مشکلات آبی اصفهان استعفا دادند ‌امروز ۷ نماینده به مجلس برگشتند.

حجت الاسلام ناصر موسوی لارگانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با رد بسیاری از اخباری که در ارتباط با نتیجه داشتن مذاکرات نمایندگان اصفهان در رسانه ها مطرح شده است، اظهار داشت: دو هفته گذشته ۱۹ تن از نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی استعفای خود را به مجلس اعلام وصول کردند که در دستور کار مجلس قرار بگیرد و این در حالی که امروز هفت تن از نمایندگان مستعفی به مجلس بازگشتند.

وی با بیان اینکه در این دو هفته جلساتی با رئیس مجلس،‌ رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونین  و همچنین وزیر نیرو صورت گرفت اما هیچ یک خروجی منتج به نتیجه در بر نداشت، ادامه داد: این انتظار را از هفت نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی داشتیم که صبورانه‌تر عمل می کردند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان ادامه داد: برای استعفای کامل از نمایندگی در مجلس لازم است که نمایندگان مستعفی در مجلس حضور یافته و نیم ساعت دلایل استعفای خود را مطرح و دفاع کنند و بعد دو دقیقه تا یک ربع  ساعت نیزنمایندگان مخالف سخنرانی کنند، سپس نمایندگان رای دهند و استعفای کامل صورت گیرد.

۱۲ نفر از نمایندگان استان راضی به بازگشت به مجلس نشدند

وی با بیان اینکه جلسه‌ای که با دیگر نمایندگان مجلس درسطح استان اصفهان داشتیم را ترک کردم تا مجبور به حضور در صحن علنی مجلس نشوم، ادامه داد: در جلسه‌ای که صبح امروز فی ما بین نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس برگزار شده بود،‌ نمایندگان مجلس دیگر استان‌ها آمدند تا نمایندگان اصفهان را به صحن علنی مجلس ببرند که ۱۲ نفر  راضی به این کار نشدند.

لارگانی با اشاره به اینکه کوهکن ، نماینده مردم لنجان با استناد به ماده ۵۷ آئین نامه اعلام کردند که استعفای نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی پا بر جا است،‌ ادامه داد: جلسات متعددی برای مشکلات آب اشامیدنی استان اصفهان، حقابه کشاورزان و سهم‌آبه کشاورزان برگزار شد و جلسه ای نیز  قبل از بودجه بندی بود  با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گذاشته شد.

وی بیان داشت: در این جلسات مجمع نمایندگان استان اصفهان مستندات خود را ارائه کردند و خواستار تعیین ردیف بودجه برای پروژه های آب استان و آب آشامیدنی جمعیت بیش از ۵ میلیون نفری مردم اصفهان شدند که دین خود رابه نظام دراین سالها ادا کرده‌اند.

وی گفت: مقرر شد که در بودجه بندی سال آینده ردیف مالی مشخص شود حتی قبل از نهایی شدن بودجه قرار بود جلسه ای دیگری گذاشته شود که با برگزاری آن موافقت نشد.

ماندن و حضور نمایندگان مردم اصفهان در صحن علنی مجلس وجاهت قانونی و توجیهی ندارد

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: حتی استاندار اصفهان و چند تن از مسئولان استان در روزهای آخر با مسئولان برنامه و بودجه کشور جلساتی گداشتند که به آنها اعلام شد برای شرب مردم اصفهان بودجه مشخص شده و شما نگران نباشید اما این در حالی بود که چهارشنبه دو هفته گذشته معلوم شد که هیچ ردیف مالی برای پروژه های آبرسانی و به ویژه آب شرب مردم اصفهان در نظر گرفته نشد.

وی گفت: در همین راستا ۱۹ تن از نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس استان اصفهان به این توافق رسیدند که اگر قرار است که حضورمان در مجلس برای دفاع از حقوق مردم موثر نباشد ماندن ما در مجلس وجاهت قانونی و توجیهی ندارد .

لارگانی گفت:بر همین اساس ۱۹ تن از نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس استعفا خود را نوشتند و به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده شد.

وی گفت: پس از اعلام وصول استعفای ۱۹ نماینده مردم استان در مجلس انتظار می رفت در هفته گذشته که زمان سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابی بود دکتر لاریجانی و هیئت رئیسه مجلس نمایندگان استان را دعوت کنند و از آنها سوال شود،‌ مشکل چیست و حرف و درد شما نمایندگان مردم استان از استعفای یک جای شما چه چیز است اما هیچ خبری نشد.

وی بیان داشت: در همین راستا فردای آن روز به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان از مشاور دکتر لاریجانی درخواست تعیین وقت کردم که توضیحات خود  را اعلام کنیم که متاسفانه این وقت گذاشته نشد .

بی توجهی رئیس مجلس و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای جلسه با نمایندگان مردم اصفهان

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: صبح یکشنبه این هفته در پی برگزاری  جلسه علنی مجلس که بعد از تعطیلات و  سرکشی به حوزه‌های انتخابی برپا شد، به ما اعلام کردند راس  ساعت هفت و نیم دفتر دکتر لاریجانی حضور پیدا کنید و این در صورتی بود که بعد از این مدت که درخواست ما برای مذاکره موافقت نشد،‌ نیم ساعت برای ۱۹ نماینده مستعفی اصفهان گذاشتند که نمی دانستیم در این مدت کم چه باید بگویم.

وی بیان داشت: به همین منظور ۱۹ نماینده استعفا دهنده مردم استان در مجلس تصمیم گرفتند در اصفهان بمانند که دیدار با آیت الله طباطبائی نژاد نماینده ولی فقیه وامام جمعه اصفهان صورت گرفت که جلسه خوبی بود.

لارگانی گفت: پس از آن خود نمایندگان با همدیگر جلسه داشتند و پس از آن جلسه ای دو ساعت و نیم با رئیس مجلس شورای اسلامی گذاشته شد.

وی بیان داشت: در این جلسه وضعیت بحرانی  آب اشامیدنی مردم استان اصفهان که جدا از مشکل جدی کشاورزان است، مطرح شد که خواستار فکرجدی برای این موضوع از سوی مجلس شدیم.

وضعیت شرب مردم اصفهان بحرانی است

لارگانی با اشاره به اینکه از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آبی که باید برای آشامیدن مردم استان اصفهان باشد،‌ در حال حاضر ۱۳۷ میلیون متر مکعب ذخیره سد زاینده رود است،‌ ادامه داد: تنها راه چاره برای آب آشامیدنی مردم اصفهان اجرای مصوبات ۹ ماده ای آب است.

وی با اظهار اینکه امسال که میزان بارندگی ها در سطح استان اصفهان بیش از سال گذشته بود و بر هیچ کس پوشیده نیست، میزان ذخیره سد زاینده رود کمتر از سال گذشته است و این نشان از برداشت‌های بی‌رویه غیر مجاز آب در مسیر زاینده رود است،‌گفت: پس از دیدار با رئیس مجلس، مقرر شد بنده با رئیس سازمان برنامه و بودجه مجلس گفتگویی داشته باشم که تا پایان آن روز هیچ خبری نشد.

لارگانی ادامه داد : روز سه شنبه پس از اینکه نمایندگان در ابتدا با همدیگر از هفت و نیم تا نه صبح جلسه داشتند و اظهار نظرهایی شد که  حاضر نشدن در صحن علنی مجلس اشکال دارد و عده ای دیگر معتقد بودند استعفایی که دادیم هنوز به نتیجه نرسیده و نباید حضور یافت.

اجرای سامانه دوم آبرسانی با مشارکت بخش خصوصی

وی افزود: نهایتا ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه در حدود ۴ تا ۵ ساعت با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه گذاشته شد و تصمیم گرفتند که به صورت مشارکتی با بخش خصوصی سامانه دوم آبرسانی را اجرا کنند.

وی بیان داشت: بعد از جلسه با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، نامه ای خطاب به رئیس مجلس نوشتیم که بادستور به تشکیل ستاد احیای زاینده رود با حضور ۴تا ۵ وزیر از جمله وزیر نیرو، جهاد کشاورزی،‌اطلاعات و وزیر صنعت و معدن و تجارت بدهند همانگونه که این ستاد برای احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به اینکه چندین بار رئیس جمهور دستور تشکیل ستاد مذکور به وزیر نیرو و اقای جهانگیری داده بودند اما تاکنون شاهد تشکیل این ستاد نبودیم، گفت: چون بنده دخل و تصرفی در تشکیل ستاد احیای زاینده رود ندارم مطمئن نیستیم که این بار دستور رئیس جمهوری اجرایی خواهد شد و در دستور کار هیئت دولت قرار خواهد گرفت یا خیر و این در حالی است که برخی رسانه ها با قطعیت از دستور تشکیل این ستاد سخن گفتند که صحیح نیست.

وزیر نیرو پاسخی برای سوالات نمایندگان مردم اصفهان نداشت

وی همچنین به جلسه نمایندگان مردم استان در مجلس با وزیر نیرو اشاره کرد و گفت: در این جلسه سوالاتی از وزیر نیرو مطرح شد که چگونه قرار است وقتی حجم آب در سرشاخه های حوضه آبریز زاینده رود ۳۸۴ میلیون متر مکعب است نزدیک به ۲ میلیارد متر مکعب بارگزاری شده و آب را فروخته است، قرار است این میزان آب از کجا آورده شود که وزیر نیرو جواب قانع کننده ای نداد.

وی گفت: وزیر نیرو حتی در پاسخ به این سوال که امروز آب آشامیدنی ۵ میلیون نفر از مردم اصفهان به خطر افتاده چه تصمیمی دارد، پاسخی نداشت و جلسه که با نمایندگان مردم اصفهان در مجلس داشت را به خاطر جلسه دیگر بی نتیجه گذاشت و جلسه را تمام اعلام کرد.

خروجی منتج به نتیجه‌ای نداشتیم و استعفا را ادامه میدهیم

لارگانی گفت : پس از این دیدار باز هم نمایندگان مستعوفی مردم اصفهان در  مجلس با همدیگر جلسه گرفتند که باید در ادامه کار چه کنند که مقرر شد استعفا را ادامه دهیم.

وی گفت:  مهم ترین درخواست ما ازمجلس این است که هیچ بارگزاری جدید صورت نگیرد ، جلوی برداشت های بدون مجوز وبی رویه در مسیر زاینده رود گرفته شود.

کد خبر 4490046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =