وحدت حوزه و دانشگاه عامل مهمی برای تعالی و رشد جامعه است

کاشان - مدیر مرکز حوزه علمیه کاشان گفت: حوزه و دانشگاه دو مرکز پرورش فکر و روح در جامعه بوده که وحدت و تعامل آن موجب تعالی و پیشرفت جامعه در ابعاد مختلف می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ۲۷ آذرماه سالروز شهادت آیت الله شهید دکتر مفتح  است و به پاس خدمات و فعالیت های این عالم مجاهد به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، به عقیده کارشناسان حوزه و دانشگاه دو مرکز پرورش فکر و روح در جامعه است که وحدت و تعامل آن موجب تعالی و پیشرفت جامعه در ابعاد مختلف می شود.

حجت الاسلام منصور فرجی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خوشبختانه وحدت حوزه و دانشگاه بیش از پیش مستحکم تر می شود، اظهار داشت: این وحدت با بومی سازی علوم انسانی مستحکم تر شده است و این موضوع جای مباهات دارد.

وی ضمن اشاره به ارتباط حوزه با دانشگاه در زمینه های مختلف افزود: حوزه و دانشگاه در  راستای وحدت هر چه بیشتر در حوزه هایی چون مقاله نویسی، برگزاری جلسات و هم اندیشی ها، پژوهش و غیره تعامل دارند.

مدیر مرکز حوزه علمیه کاشان ضمن اشاره به بومی سازی علوم انسانی  بیان داشت: حوزه و دانشگاه در جهت بومی سازی علوم انسانی تعامل خوبی با یکدیگر داشته به نحوی که اساتید حوزه در دانشگاه و برخی اساتید دانشگاه در حوزه به تدریس مشغول هستند.

تحصیلات در علوم حوزوی و عالی مانعی برای تحصیل در سایر علوم نیست

وی از وجود یک حوزه در این شهرستان با ۱۲۰ طلبه دارای تحصیلات عالی خبر داد و گفت: حوزویان می توانند پس از گذران پایه ششم و سطح یک در کلاس های دانشگاه شرکت داشته باشند بر این اساس تحصیلات در علوم حوزوی و عالی هیچ مانعی برای تحصیل در سایر علوم نیست.

فرجی ضمن اشاره به تاثیرات ارتباط حوزه و دانشگاه در جامعه افزود: زمانی که این ارتباط دوسویه شد تاثیرات مثبتی در خانواده، موضوعات شهری و ارتباطات میان علمی همچون روانشناسی، فلسفه و غیره می گذارد.

مبلغان حوزه علمیه در زمان های مختلف حضور مثمر ثمری داشته اند

وی ضمن اشاره به ارتباط سازنده و خوب حوزه علمیه کاشان و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گفت: مبلغان حوزه علمیه در زمان های مختلف حضور مثمر ثمری داشته اند و بر همین اساس نیز حضور حدود ۴۰ استاد حوزه علمیه در قالب اساتید مدعو اعضای هیئت علمی نیز گواه این مطلب است.

وی ضمن درخواست از شناسایی بیشتر اساتید حوزه و دانشگاه به منظور استفاده بهتر و بهینه این دو نهاد ابراز داشت: پژوهش های خوبی توسط حوزه و دانشگاه صورت می پذیرد اما لازم است برای افزایش کیفیت، این دو نهاد علمی در انجام آن هماهنگ شوند زیرا در حوزه علمیه به اساتیدی نیاز داریم که با دانشگاه در ارتباط باشد چرا که حوزه علمیه به بحث و درس محدود نیست.

یشنهادی  برگزاری اردوهای دانشجویی - طلبه ای

مدیر مرکز حوزه علمیه کاشان ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر برگزاری اردوهای دانشجویی - طلبه ای افزود: در صورتی که موضوعات تخصصی دینی در دانشگاه تبیین شود حوزه علمیه می تواند با برگزاری کلاس ها و کارگاه های مختلف تعامل خوبی را با دانشگاه داشته باشد.

وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه یادمانی از شهید مفتح است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در تحقق اهداف شهید مفتح به طور شایسته اقداماتی صورت نگرفته است و بر همین اساس لازم است با انجام کار تخصصی و تعامل هر چه بیشتر به این مهم جامعه عمل پوشانده و اختلاف نظرها را به بهترین نحو حل و فصل کنیم.

کد خبر 4490284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =