تولید ۳۴۰ محصول دارویی/پژوهش های بالینی مورد توجه باشد

بیرجند-رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۶۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که قریب به ۳۴۰ محصول دارویی تولید کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، پیام کبیری صبح دوشنبه در جشنواره پژوهش دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به وضعیت علم و فناوری وزارت بهداشت در کشور بیان کرد: از نظر تعداد محصولات پژوهشی شامل مقالات منتشر شده و استنادات رتبه اول منطقه و رتبه شانزدهم دنیا را داریم.

وی با بیان اینکه باید عرصه تولید علم در دنیا و منطقه حفظ شود، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد تولیدات علمی مقالات منتشر شده کشور مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی است.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری های بین المللی را از دیگر شاخص ها دانست و گفت: پژوهش کاری دسته جمعی بوده که همکاری تیمی را می طلبد.

سهم بودجه پژوهش کمتر از سه درصد بودجه تولید ناخالص ملی

وی بیان کرد: علی رغم صحبت ها و تاکیدات رهبری پیرامون اهمیت پژوهش، سهم بودجه پژوهش در کشور کمتر از سه درصد بودجه تولید ناخالص ملی است.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت علمی و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی بیان کرد: در حال حاضر ۶۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که قریب به ۳۴۰ محصول دارویی تولید کردند.

وی بیان کرد: یک چهارم فروش محصول شرکت های دانش بنیان دانشگاه های علوم پزشکی در کشور مربوط به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است.

کبیری با بیان اینکه نیمی از مقالات دانشگاه  علوم پزشکی بیرجند در عرصه پزشکی بالینی عرضه می شود، گفت: بخش عمده این مقاله ها در بخش طب پزشکی، سه درصد در زمینه قلب و عروق و هفت درصد در زمینه عفونی بوده است.

شکل گیری نظام نوین پژوهش پزشکی

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد از مقالات دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در بخش مقاله های پر استناد قرار گرفته است، گفت: همچنین  ۹۷ مقاله معادل ۱۳ درصد مقاله ها حاصل همکاری بین المللی بوده که این میزان در سطح کشور ۲۱ درصد است.

کبیری با بیان اینکه ۸۹۸ مقاله دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در بانک اطلاعاتی scoqus ثبت شده است، افزود: همچنین ۴۷۰ مقاله معادل ۶۶ درصد از مقالات حاصل همکاری های ملی بوده است.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شکل گیری نظام نوین پژوهش پزشکی ایران خبر داد و گفت: این نظام در برگیرنده ۱۲ سامانه اطلاعاتی علمی بوده که به پژوهشگران کمک شایانی می کند.

 کبیری با بیان اینکه با توجه به شرایط بودجه، باید به سمت ارگان های حیاتی برویم، اظهار کرد: پژوهش بخشی از ارگان های حیاتی بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خواستار توجه به پژوهش های بالینی شد و افزود: همچنین نیازمند ارتقاء تعداد انتشارات و استنادات هستیم.

کد خبر 4493727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =