۲۳۸ صندوق اعتباری خرد زنان روستایی در خراسان جنوبی فعال است

بیرجند- مدیرکل امور بانوان استانداری خراسان جنوبی گفت: ۲۳۸ صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در استان فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر نفیسه نخعی نژاد ظهر دوشنبه در کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری درباره وضعیت موجود صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی اظهار کرد:  درمجموع ۲۳۸ صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در خراسان جنوبی فعالیت می‌کند که هشت هزار و ۹۱۹ عضو دارد.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: در سال ۹۷ تعداد تشکل‌های تعاونی روستایی زنان استان ۱۶ تشکل بوده که با سه هزار و ۳۷۹ عضو ۱۱۷ روستا را تحت پوشش داشته است.

نخعی نژاد ادامه داد: همچنین در حوزه فعالیت‌های امور عشایری خراسان جنوبی می‌توان به تشکل و راه‌اندازی ۴۵ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری اشاره کرد.

فعالیت ۵۰ هزار بافنده قالی در خراسان جنوبی

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ هزار بافنده به‌صورت تمام‌وقت، پاره‌وقت و فصلی به شغل قالیبافی اشتغال دارند که ۸۵ درصد این بافندگان را بانوان تشکیل می‌دهند و یکی از شغل‌های اصلی بانوان روستایی محسوب می‌شود.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از مباحث حمایتی در ایجاد اشتغال اعطاء تسهیلات کم‌بهره است، گفت: در این راستا تاکنون به تعداد ۴۸۰ نفر مبلغ ۵۴ میلیارد ریال تسهیلات اعطاء شده است.

نخعی نژاد اظهار کرد: همچنین ۱۵۴ طرح  با مدیریت بانوان جهت بهره‌مندی از تسهیلات موضوع قانون حمایت از ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با بانک‌های عامل در استان معرفی‌شده‌اند.

وی بیان کرد:  به‌منظور توسعه و ترویج فرهنگ کار جمعی جلسات ترویجی و تسهیل گری در روستا با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزارشده که منجر به تشکیل ۶ تعاونی بانوان با عضویت ۸۱ نفر و ایجاد فرصت شغلی برای ۹۷ نفر شده است.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تعداد طرح‌ها برای پرداخت تسهیلات روستایی به زنان استان در سامانه کارا ۸۶ طرح بوده است، ادامه داد: تعداد زنان ثبت‌نام کننده در سامانه کارا هزار و ۷۰۴ نفر است.

طرح های اجرا شده توسط کمیته امداد در زمینه اشتغال زنان روستایی

نخعی نژاد گفت: طرح‌های اجراشده توسط کمیته امداد خراسان جنوبی در هفت‌ماهه سال جاری در حوزه اشتغال و خودکفایی برای زنان روستایی ۱۷۵ طرح بوده است.

وی بیان کرد: آموزش‌های فنی  و حرفه‌ای در حوزه اشتغال بانوان در مناطق روستایی و عشایری هزار و ۹۴۵ نفر- دوره و در مناطق شهری پنج هزار و ۴۷۳ نفر – دوره بوده است.

مدیرکل امور بانوان استانداری خراسان جنوبی یادآور شد: عدم آگاهی جامعه ز نان روستایی و عشایری حقوق قانونی،   کمبود قانون مناسب جهت حمایت ویژه  از توسعه مسائل اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در جهت رفع نیازهای حمایتی جامعه زنان روستایی از مشکلات زنان روستایی است.

نخعی نژاد اظهار کرد: زنان روستایی به‌رغم مشارکت فعال در بخش‌های مختلف کشاورزی در آمارگیری‌ها به‌عنوان زنان خانه‌دار محسوب می‌شوند و این امر موجب شده در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان به‌عنوان شاغلین در نظر گرفته نشوند.

وی با اشاره به اینکه زنان روستایی بر زمینی که در آن تلاش می‌کنند مالکیتی ندارند، بیان کرد: بعد از فوت همسر هم از آن طبق قانون ارث نمی‌برند.

مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان جنوبی یادآور شد: در خراسان جنوبی ۳۳ عضو شورای زن و ۵۲ دهیار زن فعال هستند.

کد خبر 4494148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =