فرآیند انتخاب شهردار رشت دوباره کلید خورد/مردم نا امید هستند

رشت- اعضای شورای اسلامی شهر رشت با توجه به رد صلاحیت گزینه منتخب شهرداری این شهر از سوی وزارت کشور فرآیند انتخاب شهردار جدید برای رشت را دوباره کلید زدند.

به گزارش خبرنگار مهر، شصت و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت شامگاه دوشنبه با حضور اعضا برگزار شد. «می بخشم ولی فراموش نمی‌کنم» این جمله حامد عبدالهی عضو شورای اسلامی شهر رشت بود که چند هفته پیش با ۶ رأی موافق اعضا به عنوان شهردار این شهر انتخاب شد که در روزهای گذشته با ارسال نامه‌ای از سوی وزارت کشور صلاحیتش برای تصدی این سمت تایید نشد. وی در ادامه این جلسه نیز از پرونده‌سازی برخی از دوستان و همکارانش علیه وی گلایه کرد.

اعضا در انتخاب شهردار رشت مستقل عمل کرده‌اند

رئیس شورای شهر رشت در این جلسه با تأکید براینکه شورای پنجم براساس قانون عمل می کند، اظهارکرد: متاسفانه تاخیر ۵ ماهه در انتخاب شهردار برای شهر رشت آسیب‌های بسیاری به دنبال داشته است.

امیرحسین علوی با بیان اینکه مطالبات مردم بر دوش اعضای شورا سنگینی می کند، افزود: برای رسیدگی به مطالبات مردمی چندین بار سرپرست شهرداری رشت را به صحن دعوت کرده و به او تذکراتی داده شده ولی باید بدانیم که اهرم اجرایی شورا، شهردار است که متاسفانه تاخیر در انتخاب آن سبب آسیب به شهر شده است.

علوی با اشاره به اینکه تمام اقدامات شورا براساس قانون بوده و اعضا در انتخاب شهردار مستقل عمل کرده‌اند، فشار فرد و یا جریانی در انتخاب شهردار را تکذیب کرد و گفت: در مسیر انتخاب شهردار مشورت و رایزنی از سوی اعضای شورای شهر رشت انجام شده ولی اینکه فرد و یا جریانی در این انتخاب آنها تأثیرگذار باشد را تکذیب می کنم.

وی در ادامه به دست‌های پشت پرده برای تخریب چهره و باطل کردند شورای پنجم و گفته «احمد رمضانپور» که ۶ عضو شورا استعفا خواهند داد نیز اشاره و بیان کرد: در صورتی که عضوی تصمیم به استعفا دارد بقیه اعضای نیز باید شورا را ترک کنند. با توجه به ابلاغیه وزارت کشور شورای شهر رشت باید هرچه سریعتر شهردار این شهر را انتخاب کند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تأکید براینکه نباید بیش از این شهر رشت، مردم و مدیریت شهری را معطل انتخاب شهردار کنیم، اظهارکرد: شورا نباید در انتخاب شهردار تعلل کند. البته لازم به ذکر است که در تأخیر ۵ ماهه برای انتخاب شهردار هر کدام از اعضای شورا به صورت جداگانه دخیل بوده‌اند.

وی در ادامه از دستگاه‌ها و گروه‌هایی که قصد کمک به شورای شهر رشت را دارند خواست تا گزینه‌های مورد نظر خود را معرفی کرده ولی انتخاب نهایی را بر عهده اعضای شورای شهر رشت بگذارند.

بداخلاقی ‌ها را نمی بخشم

در ادامه جلسه حامد عبدالهی با بیان اینکه قصد صحبت در این جلسه را نداشته ولی وجود برخی ابهامات در افکار عمومی سبب شد تا از این فرصت برای روشن شدن اذهان عمومی استفاده کند، اظهار کرد: این اتفاق حکمت الهی بوده و خداوند بر تمام عملکرد افراد دوست نما نیز آگاه است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت ضمن اظهار تأسف از بروز برخی بداخلاقی‌ها در روزهای گذشته، افزود: در دو ماه گذشته تجربیات بسیاری به دست آورده و دوستان خود را از دشمنانم شناختم. تمامی بدی‌ها این مدت را می بخشم ولی بداخلاقی‌ها را فراموش نمی کنم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از دوستان برای پرونده‌سازی علیه بنده به خود زحمت مسافرت به استان‌های تهران و اردبیل را داده و فعالیت ۱۵ ساله‌ام را شخم زده‌اند، ادامه داد: زندگی مالی، شخصی و اجتماعی بنده مشخص است.  

عده‌ای به دنبال فشار بر شورای شهر برای انتخاب شهردار هستند

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت در ادامه با بیان اینکه برخی به دنبال تفکیک اعضای شورای شهر هستند، اظهارکرد: منتخب نشدن عبداللهی به معنای نداشتن صلاحیت وی نیست.

احمد رمضانپور به برخی شخصیت ها که در طول سال‌های گذشته علیه آنها پرونده‌سازی شده نیز اشاره کرد و افزود: این رد صلاحیت‌ها به معنای افتادن از اصل نیست.

وی در ادامه نسبت به دخالت برخی جریان‌ها هشدار داد و گفت: اگر گروه‌های قدرت ورود کرده و نگذارند شهردار مستقل انتخاب شود، هر ۶ عضو شورا استعفا می دهیم. متاسفانه گیلانی ها به‌جای کمک به یکدیگر برای رسیدن به جایگاه بالا زیرپای هم را خالی می کنند.

رمضانپور به اعلام رد صلاحیت حامد عبداللهی از سوی شبکه استانی سیما نیز اشاره و از این اقدام گلایه کرد و ادامه داد: به یاد ندارم در سال های گذشته چنین اقدامی انجام شده باشد. بیان این موضوع سبب تشویش اذعان عمومی شد.

مردم ناامید از انتخاب شهردار

پس از نطق اعضای شورای شهر رشت، «اسماعیل حاجی پور» رئیس سنی شورا بر انتخاب شهردار در ابتدای هفته آتی تاکید کرد و دیگر اعضای نیز خواستار تشکیل جلسات فوق العاده و حتی غیر رسمی در تعرفه و بررسی برنامه نامزدها شدند.

در این میان بهراد ذاکری یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت تاکید کرد نباید در این زمینه با شتابزدگی عمل شود. هرچند دیگر اعضای تاکید داشتند که شهردار رشت تا روز پنجشنبه انتخاب و معرفی شود اما رئیس شورای شهر رشت یادآور شد به‌جز نامزدهای قبلی در صورت معرفی فرد جدید باید زمان کافی برای بررسی صلاحیت‌های عمومی آنها وجود داشته باشد. در ادامه با اعلام غیر علنی بودن جلسه، خبرنگاران جلسه شورا را ترک کرد و اعضای درباره موضوع تعرفه نامزدها و انتخاب شهردار به بحث پرداختند.

شهر خسته از کشمکش‌های درونی اعضای شوراست. ماه های پایانی سال سپری می شود در حالی که شهر رشت به عنوان مرکز استان در ۵ ماه گذشته شهردار نداشته و با سرپرست اداره شده است. شهروندان می گویند، یکبار دیگر نمایش تعرفه نامزدها و وعده های ایجاد یک شهر توسعه یافته از تالار شورا بگوش می رسد اما تجربه سالهای اخیر نشان داده، آنچه از گلدان رای شورا بیرون می آید، انتخاب خود اعضا و صلاحیت افراد با تجربه نیست و فشار جریان های بیرونی و لابی گری در انتخاب شهردار نقش دارد.

کد خبر 4494494

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =