دهها هزار ایتالیایی شب گذشته در اعتراض به توسعه پایگاه نظامی آمریکا در شهر ویچنزا و در مخالفت با ادامه حضور نظامی واشنگتن در کشورشان دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازخبرگزاری فرانسه،دراین تظاهرات که در شهر ویچنزا و در اعتراض به توسعه پایگاه نظامی آمریکا در این شهر برگزار شد؛ صدهزار تن از مردم ایتالیا شرکت داشتند.

معترضان با وجود هشدارهای پلیس مبنی براینکه ممکن است افراط گرایان دست به خشونت بزنند در خیابانهای این شهر به مدت سه ساعت به صورت آرام با پیمودن 6.5 کیلومتر راهپیمایی کردند و در پایان در یکی از پارکهای این شهر اجتماع کردند . 

دراین راهپیمایی که پرچمهای رنگی بسیاری دیده می شد؛ معترضان پرچم قرمز حزب کمونیست و تصاویری از چه گوآرا دردست داشتند و شعارهای ضد آمریکایی سردادند . 

معترضان شعار می دادند :"آمریکا متشکر نیستیم" و " پایگاههای آمریکا باید تخلیه شوند " .     

رومانو پرودی که در ماه آوریل سال گذشته در رقابتی تناتنگ به پیروزی رسید؛ با مخالفت اعضای احزاب کمونیست و سبز در دولت ائتلافی خود با گسترش پایگاه نظامی آمریکا در کشورش روبرو است .

ماه گذشته میلادی، پس از تردیدهای بسیار، پرودی تصمیم گرفت که تعهد سیلویو برلوسکونی نخست وزیر پیشین را که طرفدار سیاستهای جنگ طلبانه آمریکا بود؛ مبنی بر اجازه گسترش پایگاههای نظامیان آمریکایی در ویچنزا رد نکند .

پرودی از رهبران احزاب این کشور خواسته بود که خود را از اعتراض روز گذشته دور نگه دارند .

فیلیس کاسون یکی ازسناتورهای دموکرات که بزرگترین حزب دولت ائتلافی پرودی را تشکیل می دهد با حضور دراین تظاهرات گفت : این تظاهرات مردمی و در حمایت از مردم ویچنزاست .

وی پیام سیاسی این تظاهرات را تاکید بر مشارکت مردم در تصمیم گیریهای دولت خواند .

تیپ هوابرد یکصد وهفتادوسه آمریکا هم اکنون دردو پایگاه در آلمان و اردوگاه "ادرله" درشرق ویچنزا مستقر شده اند و واشنگتن خواهان استقرار این تیپ در ایتالیا و اضافه کردن 1800 نیرو به یک گروه جنگی 2750 نفره دراین کشوراست .

چتربازان تیپ هوابرد یکصدوهفتاد و سه که در حال خارج شدن از پایگاه هوایی ویچنزاهستند، اولین نیروهایی بودند که در جنگ عراق شرکت داشتند .

مقامهای محلی و منطقه ای ویچنزا از طرح گسترش پایگاههای نظامی آمریکا حمایت می کنند، اما طرفداران محیط زیست ، ساکنین و فعالان صلح به شدت مخالف توسعه این پایگاه هستند .

پایگاه ویچنزا یکی از هفت پایگاه آمریکا درایتالیاست . 

موضوع  این پایگاه و چند موضع دیگر درروابط واشنگتن و رم ، از زمان روی کارآمدن پرودی ، تنش ایجاد کرده است .

نظامیان ایتالیایی ماه دسامبر به دستور دولت پرودی از عراق خارج شدند .

ویچنزا در حدود 40 کیلومتری غرب ونیز قراردارد . 

کد خبر 449572

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =