رادیو جوان 11 ساله می‌شود

وقتی شبکه رادیویی جوان چهارم اسفند ماه سال 1375 راه اندازی شد، به دنبال یافتن جایگاهی مناسب در میان مخاطبان جوان بود و اینکه با ارائه الگویی مناسب و به دور از کلیشه ها مخاطبان جوان را جذب کند.

به گزارش خبرنگار مهر، شبکه رادیویی جوان چهارم اسفند ماه سال 1375 با حضور حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت و دکتر لاریجانی، رئیس سابق سازمان صدا و سیما و به مدیریت دکتر بیژن لطیف راه اندازی شد. این شبکه درآغاز با 13 ساعت برنامه در روز فعالیت خود را شروع کرد و در کمتر از پنج ماه ساعت پخش برنامه های خود را به 21 ساعت در روز افزایش داد.

رادیو جوان با 9 هدف راه اندازی شد: 1- ارایه و تبیین اندیشه های دینی و تعمیق معرفت، بصیرت و باورهای اسلامی. 2- شناساندن انقلاب اسلامی (تعمیق و تبیین تفکرات، اصول نظام ارزشی انقلاب و دستاوردهای انقلاب اسلامی و..). 3- شناخت و تعمیق فرهنگ ایرانی و اسلامی (تقویت خودباوری و...). 4- رشد سطح آگاهی و اطلاعات جوانان در ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری. 5- جهت دهی و کمک به گذران اوقات فراغت. 6- ارائه الگوهای صحیح و تعمیم و اشاعه ارزش های الهی- انسانی (فرهنگ کار، ازدواج، تواضع، احترام به والدین، امیدواری، آینده نگری، عدالت طلبی، قانون گرایی، مسئولیت پذیری...).

7- بررس مشکلات و نیازهای جوانان و ایجاد بستر مناسب برای ارائه راه حلها از سوی کارشناسان (مشکلات اجتماعی ، روانی و عاطفی، تحصیلی). 8- ایجاد بستری سالم و مناسب جهت تضارب آراء و عقاید مختلف. 9- تقویت و تحکیم وحدت ملی و وفاق اجتماعی و افزایش همبستگی.

رادیو جوان شامل پنج گروه برنامه ساز شامل جوان و جامعه، جوان و اندیشه، جان و ورزش، جوان و دانش و جوان و فرهنگ است.

گروه جوان و جامعه: این گروه در چهارچوب اهداف شبکه جوان به موضوعات و مسائلی می پردازد که مربوط به تعامل نسل جوان با کل جامعه در ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. برنامه های این گروه عبارتند از: چهارراه جوانی، من سربازم، صدای دانشجو، صدای پتروشیمی، فصل شکوفایی، قضاوت با شماست، یک صبح یک سلام، باغی در صدا، در عمق یک داستان.

گروه جوان و اندیشه: این گروه ضمن تبیین و تحلیل اندیشه های مختلف در عرصه دین و فرهنگ مسئول تهیه برنامه های شبکه جوان است و کلیه موضوعاتی که در عرصه مسائل دینی مطرح است در چهار چوب وظایف این گروه قرار دارد. برنامه های این گروه عبارتند از: از جنس آسمون، باغی در صدا، به کجا چنین شتابان، ترنم صبح، حرف های شنیدنی، سمت خیال دوست، گپ عصرانه، مـی انـدیشـم پـس هسـتـم.

گروه جوان و فرهنگ: این گروه مسئول تبیین موضوعات هنری، تاریخی و فرهنگی در چهارچوب اهداف شبکه جوان و در جهت  ارتقا سطح فرهنگی جوانان است. برنامه های این گروه عبارتند از: آلاچیـق شعـر، از قاف تا قاف، ایرانشهر، ایران در گذر زمان،‌ باغی در صدا، بـاغ هنـر، به همین سادگی، پاتوق داستان، پنجـره رویـا، ترانه آبی، تلخ تـر از عسـل، دهکده موسیقی، سـاز ایـرونـی، سـرداران شهیـد، شاعـران جـوان، شور و شیرین، صـدای صحنـه، فـونت مشکـی، قاصدک، قصـه دیـروز، کـلاکـت، محله فرهنگ، موسیقی فیلم، موسیقی شب، نی لبک، هفت گنبد.

گروه جوان و ورزش: این گروه ضمن ارائه برنامه های ورزشی (اطلاع رسانی و تحلیلی)، مسئول تهیه برنامه های تفریحی جهت پر کردن اوقات فراغت جوانان نیز است. برنامه های این گروه عبارتند از: باغی در صدا، جمعة خوب من، گردش در ورزش، ایستگاه ورزش، مجله ورزشی بانوان، ورزش در جمعه، هوای تازه، یک دو سه حرکت.

گروه جوان و دانش: این گروه ضمن ساخت برنامه های تحلیلی با موضوعات علمی و فنی، مسئول اطلاع رسانی سریع و صحیح در حیطه مسائل علمی و فن آوری نیز می باشد. برنامه های این گروه عبارتند از: باغی در صدا، به رنگ پائیز، حرف دوم، زمرد، شب به خیر دانشمند، طــرفــه، کلاس شیشـه ای، هـوش مشـرقی. 

در حال حاضر برنامه هایی چون جوانی به وقت فردا، یک صبح یک سلام، موج روز، پارازیت، کوانتوم، ساعت 25، نشانی، ایستگاه ورزش، توپ، آخرشه، هفت شنبه، سه شنبه خط خطی، قرار شبانه، باشگاه دانشمندان جوان، ایران در گذر زمان، ثانیه های بی تو، من سربازم، به رنگ پاییز، هفت ترانه، یک قصه یک ترانه، ترانه های سرزمین مادری ، پچ پچ های پنج شنبه ای، خان هفتم، ورزش صبحانه رادیو، چهار چهار دو، روی خط باشید، خط قرمز کنکور، ایرانشهر، یک سبد ترانه، سروش آسمانی، کسی صدام می زنه، کافه اندیشه، ترانه آبی، سایه روشن، چشم انداز پر مهتاب، و اما ورزش، نقطه سر خط، نردبان شب، وقتی واژه ها حرف می زنند، بی نشان ها، ورزش تعطیل نیست، از رادیو جوان پخش می شوند.

این برنامه ها در قالب های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... تهیه می شوند و برنامه سازان قصد دارند با ساخت برنامه های جذاب مخاطبان جوان را به خود جذب کنند. همچنین ایمان و معرفت، یکی از محورهای اصلی برنامه ریزی شبکه جوان محسوب می شود. زیرا دین و مذهب نقش مهمی در شکل گیری شخصیت جوانان دارد و در پیشبرد اهداف آنها موثر است. اخلاق و معنویت، تعلیم و تربیت، تدبیر و سیاست، فرهنگ و تمدن، خانواده و ازدواج، روابط و مناسبات انسانی، تلاش و سازندگی، تعاون و تعهد اجتماعی، علوم و فنون، خلاقیت و ابتکار،  ادب و هنر و سیر و سیاحت، ورزش و تربیت بدنی از دیگر محورهای برنامه های شبکه جوان است.

در طول سال‌ها دکتر بیژن لطیف، دکتر علیرضا نوری و هم اکنون دکتر شهرام گیل آبادی سعی کردند با طراحی و ارائه شیوه های نوین برنامه‌سازی پاسخگوی نیاز جوانان باشند.

کد خبر 449772

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =