ملاصدرا زندگی اجتماعی را یک ضرورت فطری می داند

دکتر بداشتی در نشست "جایگاه حیات دنیوی در منظومه حکمت متعالیه" اظهار داشت: ملاصدرا زندگی اجتماعی را یک ضرورت فطری می داند چون انسان بالطبع مدنی است، حیاتش جز تمدن و اجتماع و تعاون نظم و نسق پیدا نمی کند و لازمه نظم اجتماع انزال کتابها و انبیاء برای بیان قوانین اجتماعی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نشست علمی جایگاه حیات دنیوی در منظومه حکمت متعالیه که از سوی گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، دکتر اله بداشتی استاد دانشگاه قم با بیان اینکه در جهان بینی اسلامی از دنیایی که بسیاری از انسانها بدان دل بسته اند مذمت شده و سرایی زودگذر و بی ارزش نشان داده می شود و در مقابل آن از حیات آخرت به عنوان حیات جاودانی یاد می شود به طرح دو سوال پرداخت و گفت: آیا در حکمت صدرایی حیات دنیوی امری مذموم است و باید از آن اعراض کرد یا امری ممدوح است و باید به عمارت آن پرداخت؟ آیا می توان بین دنیاگرایی و حیات دنیوی تمایزی قائل شد؟

وی ادامه داد: این دو نگاه در کلام اسلام و تبع آن در سخنان پیامبر (ص) و ائمه اطهار منعکس شده و در حکمت متعالیه صدرایی نیزبه تاثیر از قرآن و کلمات اهل بیت(ع) این دو نگاه به چشم می خورند.

دکتر بداشتی گفت: ملاصدرا در نگاه به دنیا دو نوع زیستن را ترسیم می کند: نخست زیستی که مبتنی بر تکمیل قوه نظری با تحصیل علوم حقیقی و معارف یقینی است و این با ارزش ترین چیزی است که مطلوب نفوس انسانی است و مهم ترین چیزی است که عقل آدمی به واسطه آن کامل می شود.

وی ادامه داد: دیگری دنیایی است که بسیاری از مردم در طلب آن هستند و آن دنیای است که افراد دائما در خدمت بدن و ارضای شهوات نفس و پیمودن راه هواهای نفسانی و آرزوهای وهمی هستند

دکتر بداشتی با بیان اینکه در نظر ملاصدرا آدمیان یا پویندگان علوم حقیقی و واصلان  به سرچشمه عرفان و حکمت اند و یا  درپی آبادانی دنیایشان خواه در لباس عالمان و زاهدان و خواه در لباس شاهان و کناسان هستند گفت: در تقسیم بندی دیگر از نگاه ملاصدرا انسانها یا خادم بدن دنیایی خویشند و یا خادم روح جاودانی خود هستند.

وی ادامه داد: ملاصدرا می گوید دراین مزرعه باید علم و معرفت حقیقی کاشت تا ثمره آن خشیت رب وفلاح و رستگاری باشد و این غایت حاصل نمی شود مگر در حیات دنیا پس دنیا یعنی منزل سائرین الی الله.

این استاد دانشگاه در پایان اظهار داشت: نگاه ملاصدرا زندگی اجتماعی را یک ضرورت فطری می داند چون انسان بالطبع مدنی است و حیاتش جز تمدن و اجتماع و تعاون نظم و نسق پیدا نمی کند و لازمه نظم اجتماع انزال کتابها و انبیاء برای بیان قوانین اجتماعی است و حکومت نیزدر همین راستا معنا پیدا می کند.

کد خبر 449820

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =