اکبر اعلمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نامه ای به شورای نگهبان نوشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نامه اکبر اعلمی به شورای نگهبان آمده است: نظر به اصل 98 قانون اساسی ، تفسیر این قانون به عهده شورای نگهبان می باشد، لذا شایسته است برای رفع هر گونه ابهام ، نظریات تفسیری آن شورا در خصوص استفساریه های زیر مرقوم گردد؛

الف - اصل یکصد و شصتم قانون اساسی وظایف و اختیارات وزیر دادگستری بیان شده است.

1- آیا وظایف و اختیارات مذکور در این اصل ظهور در حصر دارد یا از باب تمثیل است؟

2- چنانچه وظایف و اختیارات مذکور ظهور در حصر دارد، در این صورت شخصی که عضو حقوقدان شورای نگهبان و سخنگوی دولت بوده و وزیر دادگستری شده است، آیا پس از  تصدی مسئولیت وزارت دادگستری می تواند همچنان عضو حقوقدان شورای نگهبان و سخنگوی دولت باقی بماند؟ در اینصورت آیا اجتماع این مشاغل و مسئولیت ها در یک فرد به منزله توسعه وظایف و اختیارات وزیر دادگستری محسوب نمی شود؟

ب- به موجب بند 2 اصل 91 قانون اساسی ، شش نفر عضو حقوقدان شورای نگهبان از بین حقوقدانانی که به وسیله رئیس قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی معرفی می شوند ، با رای مجلس انتخاب می گردند و طبق اصل 160همین قانون نیز وزیر دادگستری از میان کسانی که رئیس قوه قضاییه به رئیس جمهور پیشنهاد می کند انتخاب می شود؛

1-شخصی که قبلا به موجب بند 2 اصل 91 قانون اساسی ازسوی رئیس قوه قضاییه برای عضویت در شورای نگهبان به مجلس معرفی شده و مجلس نیز وی را برای همین منظور انتخاب کرده است، آیا بدون آنکه مستعفی شود، مجددا می تواند ازسوی رئیس قوه قضاییه  برای وزارت دادگستری معرفی و از طرف مجلس برای این مسئولیت انتخاب گردد؟ و در صورت انتخاب، آیا از سمت حقوقدان شورای نگهبان مستعفی محسوب نخواهد شد؟

2- آیا مجلس می تواند به شخصی که قبلا بموجب اصل 91 قانون اساسی برای عضویت در شورای نگهبان رای داد، مجددا وی را بدون مستعفی شدن، برای وزارت دادگستری انتخاب کند؟

3- آیا رئیس قوه قضاییه مجاز است از میان حقوقدانان شورای نگهبان که با رای مجلس کماکان عضو این نهاد هستند و هنوز مستعفی نشده اند، شخصی  را به عنوان وزیر دادگستری به رئیس جمهور پیشنهاد و رئیس جمهور نیز او را به مجلس معرفی نماید؟

ج - اصل 57 قانون اساسی قوای سه گانه را مستقل از یکدیگر بیان کرده است.آیا عضویت وزیر دادگستری در شورای نگهبان و سخنگویی دولت با استقلال قوا سازگار است؟

د- به موجب اصل 141 قانون اساسی بجز موارد استثنا شده در این اصل ، تصدی بیش از یک شغل ممنوع است. نظر به اینکه ممنوعیت مذکور در اصل یاد شده برای رفع هرگونه فساد مقدر نظیر لوث شدن مسئولیت ها ، بسط قدرت فردی ، انحصارطلبی و تبعیض می باشد.

1- آیا اجتماع دو مسئولیت خطیر حقوقدان شورای نگهبان و وزیر دادگستری در یک فرد، در تزاحم با حکمت مقدر در اصل 141 قانون اساسی  نیست و آیا احتمال ظهور و بروز فساد مقدر متصور نیست؟

2- با توجه به اینکه حقوق و مزایای حقوقدانان شورای نگهبان طبق قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت، معادل با حقوق و مزایای معاونین رئیس جمهور است، آیا آندسته از اعضای این شورا که برای وزارت نیز انتخاب می شوند، می توانند حقوق و مزایای سمت وزارت را نیز دریافت نمایند؟

3- اصل 141 قانون اساسی مستثنیات ممنوعیت تصدی دو شغل را در دولت به مفهوم حاکمیت بیان کرده است. آیا این مستثنیات ظهور در حصور دارد یا از باب تمثیل است و قابل توسعه می باشد؟

4- برخی از اعضای شورای نگهبان به نمایندگی از این نهاد اظهار می دارند که عضویت در شورای نگهبان  شغل محسوب نمی شود. نظر به سکوت قانون اساسی در مورد تعریف شغل و تعیین مصادیق آن و مستفاد از اصول 58 ، 71 ، 72 و 73 قانون اساسی ، در موارد سکوت قانون اساسی ، هر گونه تعریف و تفسیر عناوینی  نظیر " شغل " و تعیین مصادیق آن به عهده مجلس است. آیا شورای نگهبان نفیا و اثباتا مجاز به ورود در قلمرو و قانونگذاری و تعریف و تفسیر شغل و تعیین مصادیق آن است؟

5- بند 9 اصل سوم قانون اساسی رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی را از وظایف دولت به مفهوم حاکمیت بیان کرده است. آیا مستثنی کردن اعضای شورای نگهبان از ممنوعیت مذکور در اصل 141 قانون اساسی مصداق تبعیض ناروا محسوب نمی شود؟

ه - مستفاد از اصول 72، 74، 91، 94 ، 96 ، 98 و 99 قانون اساسی ، شورای نگهبان نقش ناظر بر عملکرد مجلس و انتخابات را داراست و بر انتخابات مجلس و تایید یا رد صلاحیت نمایندگان نظارت می کند. از طرفی مجلس شورای اسلامی بر عملکرد دولت و وزرا نظارت دارد و وزرا نیز بموجب اصل 137 همین قانون در برابر مجلس پاسخگو هستند. آیا اجتماع دو مسئولیت ناظر و منظور در یک فرد با اصول مذکور و روح قانون اساسی سازگار است و آیا این پدیده در تعارض با اصل ضرورت مستقل بودن ناظر از منظور نیست؟

کد خبر 449860

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =