صادرات فرش کرمان به یک سوم کاهش یافته است

کرمان - رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان گفت: صادرات فرش به یک سوم کاهش یافته و با انجمن‌های جدید نگاه ویژه و اعتماد به بخش خصوصی انشاالله به نقطه اوج برسیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی حسینی شنبه شب در مراسم شب فرش کرمان بیان داشت: در استان ظرفیت بسیار بزرگی به لحاظ بافندگان داریم حدود ۵۰ هزار بافنده داریم که نزدیک ۴۰ هزار نفر کارت قالیبافی دریافت کرده‌اند و از این آمار تنها ۱۵ هزار بافنده بیمه هستند.

وی افزود: در خصوص وضعیت صادرات ما در دهه ۷۰ یکی از بهترین روزهای استان بود به لحاظ صادراتی که بالای یک میلیارد دلار صادرات فرش داشتیم که ۱۰ درصد آن یعنی ۱۰۰ میلیون دلار مربوط به استان کرمان بود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان گفت: در سال ۹۶ صادرات کشور ۳۵۰ میلیون دلار رسید و همان حدود ۱۰ درصد در استان حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون دلار بوده که نشاندهنده کاهش ویژه در حوزه صادرات است و نسبت به سال ۹۴ حدود ۱۳ درصد وزنی و ۲۴ درصد ارزش صادرات افزایش داشته است.

وی افزود: در ۹ ماهه ابتدای سال جاری ۲۷۹ میلیون دلار صادرات افزایش  پیدا کرده که در مقایسه با دهه ۷۰ وضعیت ایده‌آلی داشتیم.

رئیس سازمان صنعت معدن تجارت استان کرمان بیان داشت: استان کرمان در بحث تولیدکنندگان، ظرفیت بزرگی دارد و به لحاظ برند استان کرمان شهرت برند قالی کرمان مشهور است که ظرفیتی برای کرمان محسوب می‌شود. اما بحث کیفیت در بحث خوشه بحث نمودار خنده را به صورت جدی دنبال می‌کنیم که طرح اولیه و کیفیت و تولید کننده نهایتا بازار و محصولاتی که باید به کشورهای هدف صادر کنیم.

حسینی یادآور شد: البته پیشنهاد ما این است که در دو بعد کار کنیم یکی بحث هنر فرش و بعد بعدی بحث درآمدی فرش را نگاه کنیم که چه طرح‌هایی نیاز دارند کیفیت مواد اولیه هم از مهمترین پارامترهای ما است اما هنر و جاذبه‌ها در مقابل با مواد اولیه بسیار ناچیر است.

وی در خصوص بحث صادرات کنسرسیوم به عنوان یه برنامه و استراتژی ویژه گفت: ما به این مسئله به عنوان برون رفت نگاه می‌کنیم.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان اظهارداشت: صادرات فرش به یک سوم کاهش یافته و با انجمن‌های جدید نگاه ویژه و اعتماد به بخش خصوصی انشاالله به نقطه اوج برسیم.

کد خبر 4498828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =