قطب سنگ کشور نیازمند توجه؛ ثروتی که در مسیر توسعه مغفول ماند

به‌رغم وجود شرایط سخت صادرات، طی سال جاری بیش از ۴ میلیون دلار سنگ از استان قم به بازارهای هدف صادرشده است؛ بااین‌حال همچنان مشکلات پیش روی فعالان این صنعت، تولید را با مانع مواجه کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: مرمر، گرانیت، ماسه‌سنگ، تراورتن، اونیکس، کوارتز و هزاران نام و رنگ در سنگ‌ها وقتی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند دور از انصاف است که نامی از کشورمان در کنار این‌ها نباشد.

نعمتی عظیم از تنوع سنگ و رنگ که به گفته کسانی که عمری را در این راه صرف کرده‌اند مغفول مانده و دیده نمی‌شود، تنوعی از رنگ‌ها که در معادن کشورمان جا مانده‌اند و انگار نمی‌خواهند که در زیر نور خورشید صیقل داده شوند.

این صنعت اشتغال‌زا از مصائب زیادی رنج می‌برد به‌طوری‌که بی‌توجهی به ارتقای این صنعت، به‌روزرسانی تجهیزات و امکانات مورداستفاده در این بخش، استفاده از حداکثر توان واحدهای سنگ‌بری فعال، آلودگی زیست‌محیطی و ضایعات بالای صنعت سنگ، غفلت از فرآوری سنگ و خام فروشی و ده‌ها مشکل دیگر موجب شده که صنعت سنگ همچنان روی پاشنه بی‌تدبیری بچرخد.

استان قم هم که به لحاظ تنوع و رنگ سنگ از شهرهای برجسته کشور است حال و روزش با دیگران یکی است و مشکلات مشابهی دارد.

قم از قطب‌های مهم تولید سنگ

قم جزو پنج قطب مهم کشور در زمینه تولید صنعت سنگ به شمار می‌رود و با توجه به ظرفیت‌های بالای صنعت سنگ این استان و بعد از مطالعات کسب‌وکار از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان، خوشه سنگ قم در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ شکل گرفت.

این خوشه با هدف افزایش سرمایه‌های اجتماعی، هم‌افزایی و انجام فعالیت‌های گروهی شروع به فعالیت کرد و اکنون دارای ۲۴۰ واحد فرآوری بوده که ۴ هزار نفر در واحدهای فرآوری و صنایع وابسته مشغول به کار هستند.

با توجه به ظرفیت صنعت سنگ استان، خوشه سنگ قم از زمان تشکیل با دعوت از تجار و بازرگانان کشورهای هدف راه را برای توسعه و کسب بازارهای جهانی برای صادرات این صنعت را بازکرده است.

صنعت سنگ قم از ظرفیت‌های مهم و ثروتی درآمدزا برای استان به شمار می‌رود و اگر مسئولان از این صنعت حمایت و نگاه‌ها به‌سوی این ثروت مغفول تغییر کند این صنعت اقتصاد قم را متحول خواهد کرد.

با توجه به اینکه قم در نقطه اتصال ۱۷ استان قرار گرفته، نیازمند یک پایانه اختصاصی صادراتی است قم اکنون از قطب‌های مهم تولید سنگ است و با توجه به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در نقطه اتصال ۱۷ استان برای کسب بازارهای هدف داخلی و خارجی نیازمند به ایجاد یک پایانه اختصاصی صادراتی و همچنین فراهم کردن حضور تولیدکنندگان این صنعت در نمایشگاه‌های خارجی است.

هرچند کشور در شرایط کنونی با فشارهای کشورهای معاند روبرو است ولی با توجه به برنامه‌ریزی و تلاش خوشه سنگ استان طبق آخرین اطلاعات میدانی بیش از ۴ میلیون دلار سنگ از استان قم به‌سوی بازارهای هدف صادر شده است که این امر نمونه‌ای از تحقق «اقتصاد مقاومتی» بوده که مورد تأکید مقام معظم رهبری است.

خوشه‌ای برای رشد صادرات سنگ قم

عامل توسعه خوشه سنگ قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، گفت: خوشه سنگ قم در مطالعات کسب‌وکار از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان جزو خوشه‌های اولویت‌دار شناخته‌شده و در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ با هدف افزایش سرمایه‌های اجتماعی و هم‌افزایی و هم‌چنین رقابت بین واحدهای تیم توسعه خوشه شروع به فعالیت کرد.

صادق معصومی بیان کرد: خوشه سنگ قم متشکل از ۲۴۰ واحد فرآوری است و ۴ هزار نفر هم در واحدهای فرآوری صنایع مرتبط با این صنعت مشغول به فعالیت هستند؛ ظرفیت تولید سنگ ساختمانی ۴ میلیون مترمربع در سال است و این خوشه توانسته بازار هدف و مواد اولیه این صنعت را فراهم کند.

به گفته این مسئول، با اجرای طرح‌های توسعه خوشه، صادرات سنگ از این استان در شروع به ارزش ۳۱۰ هزار دلار بوده که در پایان سال اول بیش از یک‌میلیون دلار و هم‌چنین در پایان سال دوم به ۳/۳ میلیون دلار رسید تا جایی که اکنون این خوشه از ظرفیت‌های مهم این استان به شمار می‌رود.

معصومی افزود: با این شرایط امیدواریم با توجه به نرخ دلار صادرات سنگ از این استان به بیش از ۵ میلیون دلار برسد و طبق آمار آخرین صادرات سنگ طی سال جاری ۴ میلیون دلار برآورد شده است.

تهیه طرح ایجاد پایانه صادراتی و مرکز نمایشگاهی سنگ در قم

عامل توسعه خوشه سنگ قم گفت: تیم توسعه خوشه با بررسی اولویت‌های اقدامات خود برای ارتقای این خوشه برنامه‌ها و اهداف مهمی را مدنظر داشته که مهم‌ترین آن را می‌توان شناسایی بازار، ارتقای دانش و بهره‌وری کارکنان و واحدهای تولیدی و تأمین مواد اولیه را عنوان کرد.

وی اظهار داشت: هم‌چنین نخستین همایش صنعت سنگ قم با حضور واحدهای تولیدی و تهیه طرح ایجاد پایانه صادراتی و مرکز نمایشگاهی در قم با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی این استان در کشور در حال پیگیری است و خرید مشترک ۲۲ هزار و ۶۰۰ تن سنگ خام با حضور و همکاری ۲۶ واحد با قیمت و شرایط پرداخت مناسب و تهیه مستند سنگ قم در کارنامه این خوشه دیده می‌شود.

رکود بازار مسکن و تأثیر آن بر صنعت سنگ

عامل توسعه خوشه قم در ادامه مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت سنگ قم را از چند زاویه بررسی و بیان کرد: صنعت سنگ در شرایط فعلی نیازمند نوسازی است که مستلزم تسهیلات ارزان قیمت با تنفس مناسب است، همچنین نبود فضای مناسب برای کسب و کار و بروکراسی حاکم بر نهادها که گاهی شرایط تولید را سخت می‌کند، مشکل این صنعت مهم در قم خواهد بود.

صنعت سنگ در شرایط فعلی نیازمند به نوسازی است که مستلزم تسهیلات ارزان قیمت با تنفس مناسب استمعصومی افزود: صنعت سنگ قم با توجه به همه ظرفیت‌هایی که دارد برندسازی نشده و فعالیت‌های مرتبط با این صنعت هم تخصصی نیست. همچنین شرایط عرضه سنگ خام و یا معضل خام فروشی از سوی معادن از دیگر مشکلات است.

وی ادامه داد: علاوه بر همه این مشکلات رکود بازار مسکن هم بر بازار صنعت و رکود آن تأثیر منفی گذاشته است.

به گفته وی، با توجه شرایط سخت کشور برای حضور در نمایشگاه‌ها و بازارهای هدف گاهی شاهد سخت شدن شرایط برای ورود کالاهای ایرانی به کشورهای دوست و همسایه هستیم. هرچند اخیراً از سوی این خوشه کنسرسیوم فروش داخلی و فروش صادراتی تشکیل و همچنین با دعوت از تجار عراقی و کشور روسیه و قزاقستان برای کسب بازار هدف تلاش شده است.

مشکل سود بالای تسهیلات بانکی

اما رئیس اداره امور صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان مشکلات مدیریتی در برخی واحدها از سود بالای تسهیلات پرداختی برخی از بانک‌های عامل هم گلایه کرد و گفت: بالا بودن قیمت تمام‌شده به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، پایین بودن سطح تکنولوژی ماشین‌آلات و نبود تبلیغات و نا آشنا بودن با بازارهای هدف برای صادرات موانعی است که بر سر راه این صنعت در استان قم وجود دارد.

مجتبی سرلک افزود: بانک‌های عامل هم در پرداخت تسهیلات پرداختی خود سود بالایی را دریافت می‌کنند و به‌رغم این‌که این استان جزو ۵ استان برتر و از قطب‌های مهم تولید سنگ است ولی در زمینه صادرات موفق نیست و تنها ۱۵ درصد ظرفیت تولید این سنگ مختص صادرات است.

به گفته این مسئول، به دلیل بالا بودن تعداد سنگ‌بری‌های استان در مقایسه با معادن استانی تأمین‌کننده سنگ، مشکل تأمین سنگ در استان دیده می‌شود ولی این صنعت توانسته برای یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کند.

گرچه نام سنگ همیشه با سنگ دلی همراه است اما این روزها برای حال‌وروز ناخوش این صنعت و مشکلات آن، برای خام فروشی، برای کارخانه‌دارانی که یکی پس از دیگری کسب‌وکار را تعطیل می‌کنند، برای کارگرانی که بیکار می‌شوند، برای معادنی که بسته می‌شوند و برای درآمدهایی که هرگز به دست نمی‌آید، باید مرثیه خواند.

کد خبر 4500089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 14 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمدی IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   0 0
   کارگران بعد از سی سال کار، فرسوده و پیر می‌شوند. کارگرانی که در شیفت شب کار می‌کنند تحقیقات علمی می گوید بی خوابی باعث آلزایمر و بیماری ام اس و سرطان ها می شود. چرا شغل شب کاری جز مشاغل سخت نیست؟
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
   0 0
   خام فروشی افتخار ندارد