شاهد حضور موفق زنان در شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم

کرج - معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: شاهد حضور موفق زنان در شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در جلسه شورای اداری استان البرز، با تأکید بر اینکه این استان متأثر از آثار کلان توسعه ناپایدار در سطح ملی است، گفت: بسیاری از هزینه‌های که به این استان تحمیل می‌شود ازجمله بحث مهاجرت و مسائل کلان زیست‌محیطی ناشی از توسعه ناپایدار است و در حوزه اعتبارات نیازمند توجه ملی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کشور در آستانه چهل‌سالگی انقلاب است، گفت: همه باید برای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش کنیم، کارآمدی نظام و دولت می‌تواند باعث اعتماد مردم شود.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه مسئله اعتماد مردم به‌نظام مورد هجمه دشمن است، گفت: دشمنان امید و نشاط مردم را مورد هدف قرار داده‌اند.

ابتکار با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، گفت: یک جنگ روانی نیز در حال شکل‌گیری است آن‌ها برای تحقق اهداف خودشان می‌خواهند مردم را ناامید کنند.

وی گفت: مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده‌اند که دولت خدمات و کارایی خود را ارتقاء دهد و باانگیزه‌ای بیشتر و همچنین شفافیت در امور نسبت به مردم پاسخگو باشد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری به اهمیت عدالت اجتماعی اشاره کرد و گفت: عدالت ابعاد مختلفی دارد، یکی از زوایای مهم عدالت، عدالت اقتصادی و دسترسی به فرصت‌های برابر است.

ابتکار در ادامه به اهمیت عدالت سیاسی اشاره کرد و گفت: حق تعیین سرنوشت و آزادی‌های اساسی که در قانون مورد تأکید قرارگرفته است از دیگر زوایای عدالت اجتماعی است.

سند ارتقاء و توسعه یا بهبود وضعیت زنان استان البرز تنظیم‌شده استوی به عدالت جنسیتی و فراهم شدن فضا برای حضور زنان و مردان در جامعه اشاره کرد و گفت: ما بر اساس قانون اساسی وظیفه‌داریم زیرساخت‌های اجتماعی، آموزش، بهداشتی، ورزشی و غیره را برای زنان و مردان فراهم کنیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با تأکید بر اینکه در برخی از استان‌ها بازماندگی از تحصیل دختران را شاهد هستیم، گفت: این مهم ممکن است متأثر از مسائل قومیتی باشد.

ابتکار با اشاره به اینکه در عدالت جنسیتی باید میزان دسترسی زنان و مردم به خدمات سنجیده شود، گفت: خوشبختانه سند ارتقاء و توسعه یا بهبود وضعیت زنان استان البرز تنظیم‌شده و این سند با همکاری سازمان برنامه‌وبودجه در سطح ملی و سطح استان‌ها آماده است.

وی با تأکید بر اینکه این سندها باید در شورای برنامه‌ریزی استان‌ها تصویب شود، گفت: این سند باید در همه برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی لحاظ شود تا بتوانیم بر اساس شاخص‌های عدالت جنسیتی تصمیم‌گیری کنیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بابیان اینکه شاخص‌های عدالت جنسیتی ابلاغ‌شده است، گفت: تک‌تک دستگاه‌ها این شاخص‌ها را از سال آینده در نظر بگیرند.

ابتکار با اشاره به ماده ۱۰۲ برنامه ششم توسعه، گفت: در ماده ۱۰۲ سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در حوزه خانواده لحاظ شده است. در این حوزه تکلیف همه دستگاه‌ها مشخص‌شده است.

گفتگوی بین نسلی بسیار دشوار شده است

وی با اشاره به موضوع خانواده یک موضع بخشی نیست، گفت: این موضوع باید از سوی همه دستگاه‌ها جدی گرفته شود. در طرح گفتگوی ملی خانواده به مشکلات و آسیب‌های خانواده می‌پردازیم که امیدواریم از سوی همه دستگاه‌ها جدی گرفته شود.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: اعتیاد یکی از آسیب‌هایی است که احصاء شده است. اختلال ارتباطی در خانواده‌ها جدی گرفته شود زیرا منشأ بسیاری از آسیب‌ها است.

ابتکار اضافه کرد: گفتگوی بین نسلی بسیار دشوار شده است، نسل جوانان احساس می‌کنند فرصتی برای گفتگو ندارند. برای این قبیل مسائل باید برنامه‌ریزی‌های مدونی صورت گیرد و فقط آموزش‌وپرورش متولی نیست.

وی بر توان‌افزایی سازمان‌های مردم‌نهاد تأکید کرد و گفت: این توان‌افزایی باید در همه حوزه‌ها به‌ویژه محیط‌زیست عملیاتی شود.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بابیان اینکه رویکرد دولت حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد، خیریه‌ها و تشکل‌ها است، گفت: دولت بر برون‌سپاری خدمات به این‌ها تأکید دارد.

لزوم برنامه ریزی برای ارائه تسهیلات به زنان

ابتکار با اشاره به اهمیت حوزه اشتغال و توان‌افزایی اقتصادی، گفت: آمار دختران تحصیل‌کرده رو به افزایش است، آن‌ها علاقه‌مند حضور در عرصه‌های اقتصادی هستند. سال ۹۵ و ۹۶ درصد قابل‌توجهی از اشتغال مربوط به زنان بوده است.

وی با اشاره به حضور موفق زنان در شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: برای ارائه تسهیلات با نانوان باید برنامه‌ریزی مدونی صورت گیرد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت اورژانس اجتماعی، گفت: از ابتدای برنامه ششم توسعه، خط تلفن ۱۲۳ در اختیار عموم مردم قرارگرفته و در شهرهای بالاتر از ۱۵۰ هزار نفر مراکز اورژانس اجتماعی ایجادشده است.

ابتکار تأکید کرد: مواردی از قبیل کودک‌آزاری، خودکشی، همسر آزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری و غیره به اورژانس اجتماعی گزارش می‌شود. همه‌کسانی که در معرض آسیب هستند می‌توانند با تماس با اورژانس اجتماعی مشاوران و مددکاران بهزیستی را خبردار کنند.

کد خبر 4500797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =