نگرانی برای عدم تخصیص اعتبارات مهار پدیده گرد و غبار به لرستان

خرم‌آباد- معاون محیط زیست لرستان، از نگرانی برای احتمال عدم تخصیص اعتبارات تثبیت و مهار پدیده گرد و غبار به این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، الهام برنا ظهر چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی لرستان در سخنانی با اشاره به تغییر اقلیم و موضوع گرد و غبار در استان، اظهار داشت: از چهار دهه پیش تا کنون پدیده گرد و غبار در مناطق وسیعی از جهان از جمله نواحی جنوب غرب آسیا، آسیای مرکزی، جنوب غرب آمریکای شمالی و شمال آفریقا که به آن «کمربند گرد و غبار» گفته می شود به فراوانی دیده شده است.

لرستان سالانه ۴ ماه میزبان گرد و غبار است

وی با بیان اینکه کشور ایران نیز جزء این «کمربند گرد و غبار» است، تصریح کرد: ورود پدیده خشکسالی در دهه های اخیر و تشدید آن در سال ۸۵ موجب شد که منشا های جدید داخلی و فرا مرزی را در نواحی غرب و جنوب غربی کشور داشته باشیم و در حال حاضر ۲۲ استان را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه با بررسی های به عمل آمده بخش اعظمی از این کانون ها در کشورهای همسایه ما شامل عراق، شرق سوریه، اردن، کویت و شمال عربستان وجود دارند، تصریح کرد: استان لرستان از سال ۸۷ تا کنون بارها میزبان گرد و غبار بوده است و به طور متوسط سالانه بین سه تا چهار ماه را میزبان این پدیده است و تحت تاثیر اثرات زیان بار آن قرار دارد.

طی سال های اخیر ۲۵۰ هزار هکتار از جنگل ها دچار خشکیدگی شده است. برنا با بیان اینکه در سال ۹۳ در استان ۱۳۶ روز آلوده را در استان داشته ایم که خسارت های فراوانی را به بخش های کشاورزی، باغبانی، دامپروری، گردشگری و سلامت استان وارد کرده است، گفت: از طرف دیگر یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل با گونه غالب بلوط ایرانی را در استان داریم که طی سال های اخیر ۲۵۰ هزار هکتار از این میزان جنگل ها دچار خشکیدگی شده است.

وی، بیان داشت: تحقیقات نشان می دهد که یکی از مهم ترین دلایل اولیه خشکیدگی و زوال بلوط بحث گرد و غبارهایی بوده که ما میزبان آن هستیم.

معاون محیط زیست لرستان با اشاره به دلایل پدیده گرد و غبار، عنوان کرد: بیشتر منشا و کانون های گرد و غبار خارج از مرزهای ما هستند و حدود ۲۰ درصد نیز منشا داخلی دارد.

ثبت ۳۴ روز آلوده طی امسال در لرستان

برنا، تغییرات اقلیم، خشکسالی های پیامد آن، عدم مدیریت صحیح منابع آب و خاک در کشور، عدم تامین حق آبه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه ها، تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی، ناپایداری های جوی و وزش باد شدید در صحرای عربستان، عراق، کویت و سوریه و ... را از جمله دلایل گرد و غبار عنوان کرد و گفت: این پدیده خسارت های زیادی به حوزه های مختلف وارد می کند.

وی با اشاره به فعالیت ایستگاههای سنجش آلودگی هوا در استان، گفت: این ایستگاهها در استان قادر هستند که ذرات با قطر کم را هم اندازه گیری کنند.

معاون محیط زیست لرستان با اشاره به فعالیت دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر خرم آباد، افزود: در بروجرد، دورود، پلدختر، الیگودرز، دلفان و کوهدشت نیز این ایستگاههای سنجش آلودگی هوا را داریم.

در سال ۹۳ ما بیشترین آلودگی هوا را در استان داشتیم برنا با تاکید بر اینکه در سال ۹۳ ما بیشترین آلودگی هوا را در استان داشتیم و خوشبختانه طی دو سال گذشته کاهش گرد و غبار را داشته ایم، گفت: نهایت آلودگی را حدود یک تا دو روز خطرناک و یا بسیار خطرناک را داشته ایم.

وی با بیان اینکه جلسه ای در ستاد ملی گرد و غبار کشور برگزار شد، بیان داشت: ما سند جامع در استان تدوین کرده ایم و از ما خواسته شد که همکاری لازم را در بحث تدوین سند گرد و غبار ملی داشته باشیم.

معاون محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه طی امسال یک روز خطرناک، یک روز بسیار خطرناک داشته ایم و در مجموع ۳۴ روز آلوده و بالاتر از حد استاندارد را داشته ایم، گفت: در این راستا اولین سند جامع مقابله با پدیده گرد و غبار را در کشور تدوین کردیم و در سال ۹۴ در شورای برنامه ریزی استان مصوب شد.

نگرانی برای تخصیص پیدا نکردن اعتبار مهار گرد و غبار

برنا، ادامه داد: چندین بار در کارگروه آمایش این سند را مطرح کرده ایم و بررسی عملکرد و برنامه های گرد و غبار ارگان های مختلف را داشته ایم، قانون برنامه ششم توسعه، هوای پاک و ... بر این حوزه توجه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه لرستان، یکی از استان های «تاثیر پذیر» از پدیده گرد و غبار است، بیان داشت: ممکن بوده که کانون هایی گرد و غباری در استان وجود داشته باشد که هنوز مورد شناسایی قرار نگرفته اند و در این راستا از منابع طبیعی درخواست داریم کانون ها و مناطقی که با ریسک بالا هستند را دوباره معرفی کنند چرا که در پایان سال جاری سند جامع مقابله با پدیده گرد و غبار نهایی خواهد شد و سخت است که این کانون های جدید را دوباره معرفی کنیم.

معاون محیط زیست لرستان، گفت: با این اوصاف لرستان تنها اعتباراتی را دریافت خواهد کرد که استان های «تاثیر پذیر» دریافت می کنند و این اعتبارات مربوط به مقابله با آثار زیان بار گرد و غبار بوده و لرستان اعتبارات تثبیت و مهار کانون های گرد و غبار را نخواهد گرفت.

کد خبر 4502607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =