اختلاف در اعداد مراکز آماری کشور موجب بی‌اعتمادی در مردم می‌شود

همدان - رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه اختلاف در اعداد مراکز آماری بلایی بزرگ است که موجب بی‌اعتمادی در مردم می‌شود، گفت: اعتماد اساس توسعه دنیاست.

به گزارش خبرنگار مهر، امید علی پارسا ظهر پنج شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان با تاکید بر اینکه اساس توسعه در جامعه اعتماد است و آمار درست باعث افزایش اعتماد می‌شود، گفت: سال ۹۵ نخستین سرشماری اینترنتی- تبلتی کشور انجام و رکورد ۴۸ درصد سرشماری اینترنتی از طریق تبلت به جا ماند.

پارسا بابیان اینکه از سال ۹۵ در نظام آمار اصلاحاتی بوجود آمد که باعث تحول خوبی در حوزه آمار و دیتا شد، گفت: ۴۸ درصد مردم ایران فرم سرشماری را اینترنتی تکمیل کردند که با توجه به میانگین دنیا آمار خوبی است.

وی با بیان اینکه برآورد برای موفقیت سرشماری اینترنتی ۱۵ درصد بود اما کار بزرگی انجام شد، گفت: عزم ملی و همگرایی تمام دستگاه‌های اجرایی و عزم سه قوه موفقیت در سرشماری اینترنتی کشور را موجب می‌شود.

رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه اختلاف در آمار مراکز آماری بلایی بزرگ است که این مسئله موجب بی‌اعتمادی در مردم می‌شود، گفت: اعتماد اساس توسعه دنیاست.

پارسا تاکید کرد: آمار درست و کارشناسی باعث حرکت درست و اصولی دستگاه ها بر اساس یک نقشه راه می شود و باید برنامه ها بر اساس کار کارشناسی باشد.

وی با اشاره به اینکه به فرموده مقام معظم رهبری دستکاری در آمارها گناه کبیره است، گفت: مرجع اصلی آمار در کشور مرکز آمار ایران است که از جامعیت کامل و استاندارد برخوردار است.

پارسا از ارائه آمار تورم و رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی انتقاد کرد و یادآور شد: تا پیش از جنگ جهانی در همه دنیا ۷۰ درصد آمار رشد اقتصادی را بانک‌های مرکزی می‌دادند اما از جنگ جهانی به بعد نهاد جدید به اسم مرکز آمار را ایجاد کردند و واحد تولیدکننده تورم و رشد اقتصادی در بانک مرکزی باید با مرکز آمار ادغام شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه رعایت عدالت از نکات اساسی و مهم در تمام تصمیمات است، اظهار داشت: لایه‌بندی عدالت ملاحظات خاص خود را می‌خواهد.

محمدمهدی مفتح با بیان اینکه به طور مثال در رابطه با پروژه‌های نیمه‌تمام عدالت رعایت نخواهد شد، افزود: تعداد پروژه‌های نیمه‌تمام کشور به اندازه‌ای زیاد است که اگر تمام بودجه عمرانی ۳۰ سال کشور را در شرایط قبل تحریم به پروژه‌های نیمه‌تمام تخصیص دهیم و هیچ پروژه جدیدی آغاز نکنیم، اجرای آنها ۱۵ سال طول می کشد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر رعایت عدالت در توزیع بودجه استان همدان افزود: شهرسان های استان همدان باید متوازن و عادلانه رشد کنند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در بحث اعتبارات باید نگاه به شهرستان ها بر اساس شاخص ها و عدالت باشد تا همه شهرستان ها بتوانند متوازن حرکت کنند، گفت: بودجه مناطق نفت خیز بسیار محدود است و مجلس به دنبال اصلاح بعضی از این ردیف هاست.

مفتح بابیان اینکه باید سعی شود درآمدزایی افراد در استان افزایش پیدا کند تا شاهد رفاه بیشتری در جامعه باشیم، گفت: هماهنگی و همدلی خوبی بین مدیران استان در راستای توسعه استان دیده می شود.
 

کد خبر 4503251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =