زیربنای توسعه کشور در گرو ترویج کتابخوانی است

انوشیروان محسنی بندپی در دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان تهران در سال ۹۷ گفت: زیربنای توسعه کشور و افزایش آگاهی جامعه در گرو ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان تهران در سال جاری با حضور انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، عیسی فرهادی فرماندار، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر، نعمت‌الله ترکی رئیس سازمان برنامه و بودجه، فرزانه مروستی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار، حسن بیگی معاون سیاسی و امنیتی استاندار، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و چند تن از اعضای حقوقی و حقیقی در سالن کنفرانس استانداری تهران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر انجمن کتابخانه‌ها به بیان دستورات این جلسه پرداخت و گفت: پیگیری وضعیت واریز نیم‌درصد به حساب انجمن استان و بررسی تشکیل منظم جلسات انجمن کتابخانه‌های شهرستان ها به ریاست فرمانداران، از جمله مورد بحث در این جلسه خواهد بود.

در ادامه محسنی بندپی استاندار تهران با بیان این‌که مسیر فرهنگ‌سازی باید بر پایه دانش و آگاهی باشد، گفت: کتاب‌خوانی زیربنای توسعه فرهنگی و بالندگی است؛ از این رو باید در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی اهتمام ورزید؛ احساس بی‌نیازی به مطالعه صدمات جبران‌ناپذیری برای جامعه به بار خواهد آورد و توسعه کشور در گرو توسعه فرهنگی است. توسعه فرهنگی نیز با کتابخوانی میسر خواهد شد.

استاندار تهران با بیان اینکه وقتی کتاب جایگاه خود را در جامعه پیدا کند، کتاب‌خوانی زیربنای توسعه فرهنگی می‌شود، افزود: افزایش دانش و آگاهی یک ملت با نهادینه سازی فرهنگ مطالعه میسر خواهد شد و باید برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه باید تلاش کرد. فرهنگ هر جامعه مبین هویت آن جامعه است و اگر عنصر فرهنگ را جامعه ساز می‌دانیم، باید برای کتاب و کتابخوانی برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم و بسترهای لازم جهت خدمات‌دهی مناسب به مردم را در کتابخانه ها فراهم سازیم.

سپس علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران به ارائه گزارشی از کتابخانه‌های عمومی استان تهران پرداخت و گفت: استان تهران با جمعیتی بالغ بر ۱۳ میلیون نفر، دارای ۱۵۵ باب کتابخانه نهادی شامل ۱۲۱ کتابخانه شهری، ۲۸ کتابخانه در روستاها و ۶ باب کتابخانه سیار فعال است.

وی  با بیان اینکه برخی مناطق شهر تهران فاقد کتابخانه مرکزی هستند، گفت: شهر تهران و شهرستان‌های استان فاقد کتابخانه مرکزی هستند که امیدوارم در این خصوص تصمیمات خوبی اتخاذ شود. کتابخانه های نهادی استان تهران با مجموعه منابع بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب و بخش های مخزن کتاب، سالن های مطالعه، بخش کودک، نوجوان، کتب مرجع و کمک درسی به بیش از ۱۷۲ هزار نفر عضو فعال در حال خدمت رسانی  هستند.

در ادامه هر یک از اعضا به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود درباره کتابخانه‌های استان و پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌ها پرداخت.

برگزاری مستمر جلسات انجمن در شهرستان‌ها با حضور فرمانداران و پرداخت به موقع نیم درصد شهرداری ها(پایان هر ماه) از جمله مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

کد خبر 4503414

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =