خطرسنجی امراض غیرواگیر برای ۵۴درصد از جمعیت استان مرکزی انجام شد

اراک- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: برنامه خطرسنجی بیماری های غیرواگیر همچون دیابت، فشار خون و... تاکنون برای ۵۴درصد از جمعیت استان مرکزی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد نظری عصر دوشنبه در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: طی سال گذشته، ۴۲ درصد مرگ و میرها در استان بر اثر بیماری های قلبی عروقی، ۱۶ درصد بر اثر انواع سرطان ها و حدود ۱۰ درصد بر اثر علل خارجی که مهمترین آنها حوادث جاده ای است در استان مرکزی جان باختند.

وی افزود: چنانچه این بیماری های غیر واگیر را از نظر جنسیت بسنجیم، در بانوان سرطان ها در گروه اول قرار دارند. بیماری قلبی عروقی در ردیف دوم و علل مرگ های خارجی نیز در دسته سوم قرار دارد. در مردان نیز بالاترین رقم مرگ و میر در این سه فاکتور مربوط به حوادث و علل خارجی است و سپس بیماری های قلبی عروقی هستند.

نظری خاطرنشان کرد: بیماری های غیر واگیر همچون دیابت، بیماری های مزمن تنفسی و سرطان ها، امروز به عنوان اصلی ترین عامل مرگ و میر انسان ها به شمار می روند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: عمده مرگ و میرهای سالانه، ناشی از بیماری های غیر واگیر است و بیماری های غیرواگیر عامل حدود ۶۳ درصد از کل مرگ و میرهای جامعه بشری هستند.

 وی بیان داشت: به منظور کنترل و کاهش بیماری های غیرواگیر در کشور، یک سند ملی با عنوان سند ملی مبارزه با بیماری های غیرواگیر توسط رئیس جمهور، رئیس مجلس و سازمان جهانی بهداشت و برخی دیگر به تصویب و تایید رسیده که براساس آن با درگیر شدن همه دستگاه ها، ارگان ها و سازمان ها در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ با جلب مشارکت نهادها و انجمن های مردمی با سیاست گذاری و برنامه ریزی ویژه و مناسب برای کنترل این بیماری ها اقدامات موثر انجام شود.

نظری خاطرنشان کرد: در استان مرکزی طی دو سال اجرای برنامه پوشش خطرسنجی که شامل ۵۴ درصد جمعیت استان بوده، آمار دیابت شناسایی‌ شده و ۲۰ هزار و ۷۴۲ نفر نمی‌دانستند که دیابت دارند. همچنین ابتلا به فشار خون به میزان ۳۵هزار و ۹۸۱ نفر و چربی خون ۹۹۶۹ نفر بوده که همه این تست ها به صورت رایگان انجام شده و اکثرا هم نمی دانستند دچار این بیمارهای غیرواگیر هستند.

وی ادامه داد: غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان با کمک معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در حال انجام است و بررسی نشان می دهد حدود ۴۱ درصد افراد دارای اضافه وزن هستند.

نظری تصریح کرد: هم اکنون هر فرد بین ۳۰ تا ۷۰ سال مراجعه کند به طور رایگان مورد آزمایش کنترل قند، فشار خون و دیگر بیماری های غیرواگیر قرار می گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: در کشور یک برنامه ده ساله در نظر گفته شده، تا سال ۲۰۲۰ که علاوه بر ۹ هدف اصلی بهداشت جهانی که برای کنترل بیماری های غیر واگیر تعریف شده، چهار هدف مشابه به صورت بومی سازی در کشور به آن اضافه شده و این به عنوان سند ملی مبارزه با بیمارهای غیرواگیر مطرح است.

کد خبر 4506843

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =