آثار غبار نمک دریاچه بر سلامتی مردم را اعلام می‌کنیم

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد این ستاد مطالعاتی را برای بررسی آثار غبارهای نمکی دریاچه ارومیه آغاز کرده و نتایج آن را در نشستی خبری اعلام خواهد کرد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که آیا مطالعه تحلیل ریسک ریزگردهای نمکی در حوزه سلامت و زمین های کشاورزی اطراف دریاچه انجام شده یا نه گفت: در سال ۱۳۹۳ مصوبه دولت را داشتیم که ستاد احیا موظف است آثار اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و بهداشتی خشک شدن دریاچه را به دولت اعلام کند. در سال ۱۳۹۳ برنامه و بودجه گفت این پول را به چه کسی بدهیم چون بخشی مربوط به منابع طبیعی و بخشی سلامت و بخشی نهادهای دیگر است. به هر کس این بودجه را بدهیم بخشی از اطلاعات جای دیگر است. سرانجام در سال ۹۴ تعاملی کردیم و مطالعاتی همان زمان شرع کردیم و یک دانشگاه خارجی هم در آذر ۹۴ به ما کمک کرد.

مسعود تجریشی افزود: در آن مطالعه ۸۸ دانش‌آموز ۸ تا ۱۳ سال را از نظر تنفسی بررسی کردیم که حدود ۱۰ درصد این‌ها یعنی ۸ نفر دچار گرفتگی درصد متفاوت ریه شده‌اند و این‌ها درست در جزیره اسلامی بودند. آن زمان دو نشست داشتیم در آذربایجان غربی و شرقی و سوالمان از دانشگاه علوم پزشکی این بود که آیا شما مشکلی در رابطه با گرد و خاک دارید یا نه که در آن زمان اشاره کردند که تا این زمان گزارشی مبنی بر آثار منفی حاصل از این موضوع گزارش نشده و ما لزومی نمی‌بینیم که به این موضوع حساس شویم.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ بر اساس آن ده درصد که اشاره کردیم گزارشی را فرستادیم برای دانشگاه علوم پزشکی منطقه و مطالعه‌ای از نظر بهداشت محیط و نه پزشکی انجام دادیم. از دوستان در خواست کردیم یک بررسی اولیه انجام دهند که اگر مشکلی وجود دارد به سراغ تأمین منابع مالی برای رفع مشکلات برویم. در سال ۹۵ رایزنی انجام شد و گفتیم خود ستاد منبع مالی را می‌گیرد و از طریق دانشگاه علوم پزشکی تبریز با دانشگاه‌های منطقه هماهنگ می‌کنیم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: در سال ۱۳۹۶ قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی تبریز بسته شد. به ما گفته‌اند هشت مطالعه است که تا آخر آذر ۹۷ در حال جمع‌آوری بوده است و آثاری که روی دام، منابع طبیعی، روی ریه می‌تواند داشته باشد و روی حیوانات آزمایشگاهی هم بررسی می‌شود.

تجریشی افزود: در برری آثار روی سلامت مردم ۱۲ کلاستر را عمدتا در شرق دریاچه به دلیل جهت باد انتخاب کردیم. البته تا اسفند پارسال این‌طور فکر می‌کردیم که به دلیل جهت باد شرق دریاچه آثار بیشتر است اما آخرین چهارشنبه سال گذشته گزارشی به هیئت دولت دادند که در ارومیه و مخصوصاً سلماس که یکی از کانون های ما آنجاست، سه روز مشکل دید داشتیم. آقای جهانگیری حدود ۵ فروردین به ارومیه رفتند و از اسفند پارسال متوجه شدیم که مساله صرفاً در شرق نیست. الان منتظریم دانشگاه علوم پزشکی تبریز تا پایان امسال مطالعاتش را جمع آوری کند. برخی پارامترها را اندازه گرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که از سال ۱۳۹۲ افزایش پیدا کرده اما برخی پارامترها را گفته‌اند فعلاً با یک سال آزمایش خون نمی‌توانیم به نتیجه برسیم و خواسته اند یک سال مطالعات تمدید پیدا کند و بعد زمانی که گزارش را به ما دادند نشست خبری در تبریز خواهیم داشت و بیماری‌ها و آثار سلامتی و اینکه چه اندازه به خشک شدن دریاچه مرتبط است را اعلام خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: چیزی که به یقین می‌توانیم بگوییم این است که نمک در اتمسفر افزایش پیدا کرده که کیفیت و کمیت این موضوع را با لایداری که اشاره کردیم بررسی می‌کنیم و می‌توانیم بفهمیم وسعت پخش شدن غبارمان کجا است و کدام ذرات رس است و از کجا آمده و کدام‌ها نمک است و تا کجا می‌تواند برود. برخی مردم گفته‌اند فشار خونشان نیم درجه افزایش پیدا کرده یا بیرون که می‌مانند لبشان نمکی می‌شود. سال آینده همه این‌ها را می‌توانیم با اطلاعات دقیق‌تر اعلام کنیم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد دیگر دستگاه‌ها در همکاری با ستاد گفت: گزارش عملکرد دستگاه‌ها را ما به رئیس دستگاه‌ها می‌دهیم و مثلاً هفته‌ای نیست که در حوزه موضوع آب با آقای اردکانیان تماس نداشته باشیم. با وزارت جهاد کشاورزی هم مرتبا در گفتگو هستیم. دو بار در سال جلساتی حضوری هم هست که آقای جهانگیری و وزرا هستند و در آنجا در حد نیم ساعت گزارش عملکردی از دستگاه‌ها ارائه می‌شود. الان نظارت‌ها و گردش‌ کار را که نگاه می‌کنیم خیلی خوب است. در مقایسه با زمانی که شروع کردیم خیلی همکاری‌ها و هماهنگی‌ها بهبود پیدا کرده اما هنوز مدیرانی را در سطح استان داریم که خودشان را همسو نمی‌بینند و البته بسیار نادر هستند و هر چه زمان جلوتر می‌رود همسویی و همکاری بیشتر می‌شود و ما در سال ۱۳۹۷ نمره قابل‌قبول‌تری می‌توانیم به دستگاه‌های اجرایی بدهیم.

تجریشی در پایان در پاسخ به پرسشی درباره اعلام عمومی نتایج گزارش‌های ستاد درباره وضعیت دریاچه ارومیه نیز گفت: اکنون شش ماه است که بادانشگاه شریف قراردادی بسته‌ای که تمام گزارش‌هایی که از سال ۱۳۹۳ در ستاد داشته‌ایم در کتابخانه دانشگاه شریف در اختیار همه باشد.


 

کد خبر 4507312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمود IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   0 0
   برادر باید دولت را برای اقدامات احساسی تشویق کرد. دریاچه حجم عظیمی از آب خود را از دست داده و باید جبران شود. انتقال آب از خزر زوری است