ناشناخته بودن عروس زاگرس/ گردشگری ایلام سرمایه و امکانات می خواهد

ایلام - ایلام با وجود هزاران اثر طبیعی و تاریخی دارای استعدادها و ظرفیت های بی نظیری در بخش گردشگری است اما به دلیل ناشناخته بودن و عدم امکانات این ظرفیت همچنان مغفول مانده است.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: ایلام در غرب ایران به عنوان استانی کوچک اما زیبا شناخته می شود، این استان از قدیم تاکنون با داشتن آثار زیبای طبیعی به عنوان عروس زاگرس لقب گرفته است.

با ورود به این استان می توان شاهد کوه های بزرگ، دشت ها، جنگل های بلوط، آبشار، رودخانه، بیابان، مرز، غارهای متعدد و...بود اما این استان که مملو از آثار خدادادی است به دلایل مختلف برای بیشتر مردم ایران ناشناخته مانده است.

در سال های اخیر هرچند این استان به واسطه مرز مهران و حضور میلیونی زائران اربعین برای بخشی از مردم شناخته شده ولی هنوز آثار گردشگری این استان نیازمند حضور گردشگران برای معرفی در سطح کشوری و جهانی است.

هرچقدر از ظرفیت گردشگری این استان تعریف و تمجید شود بازهم کم است، تنگه کافرین در شهرستان بدره، غار زینه گان در شهرستان مهران، ۶۴۰ هزار هکتار جنگل بلوط، دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان به عنوان تنها دریاچه دوقلوی کشور،  تپه ۱۰ هزار ساله علی کش و تنها غار خفاش کشور در دهلران، تنگه بهرام چوبین، شهر تاریخی سیمره و پل گاومیشان در شهرستان دره شهر همگی از عمق ظرفیت و پتانسیل گردشگری این استان حکایت دارد.

با وجود این همه آثار تاریخی و طبیعی این استان از داشتن بسیاری از امکانات اولیه گردشگری نظیر راه دسترسی، امکانات رفاهی، هتل های چهار ستاره و...در بخش گردشگری محروم است.

بخش گردشگری استان به رغم ظرفیت های بزرگ با مشکل عدم سرمایه گذاری نیز مواجه است و طرح هایی برای توسعه مناطق گردشگری استان به خوبی تعریف شده ولی هنوز سرمایه گذاری پای کار نیامده یا اگر هم آمده به خوبی طرح ها اجرایی نشده است.

ظرفیت های گردشگری ایلام برای سرمایه گذاری

رئیس گروه برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در استان ایلام ۱۴ منطقه نمونه گردشگری شناسایی شده ولی در عمل به دلیل برخی مشکلات تاکنون در برخی از مناطق مثل پشت سد کنگیر ایوان، غار زینه گان، چشمه های آبگرم دهلران، روستای گردشگری کلم و...امکانات و بعضی از زیرساخت های گردشگری ایجاد شده است.

محمد نوراللهی گفت: مناطق گردشگری استان ایلام که مستعد سرمایه گذاری هستند در سال جاری برای سرمایه گذاری به مردم اعلام عمومی شده است.

وی تصریح کرد: ایلام با تمدن کهن، طبیعت چهار فصل و در اختیار داشتن صدها مولفه گردشگری، یکی از مناطق بدیع برای سرمایه گذاری حوزه گردشگری به شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه فرصت های سرمایه گذاری در همه بخش های برای جوانان اعلام شده است، گفت: در صورت ورود بخش خصوصی، میراث فرهنگی با تسهیلات لازم از افراد حمایت می کند.

نوراللهی اظهار داشت: یکی از مهمترین نیازهای گردشگری استان ایجاد خانه های بوم گرد است، این خانه ها در بیشتر مناطق روستایی استان امکان ایجاد شدن دارند و می توان از طریق ایجاد این مکان ها نسبت به توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال و درآمد برای مردم روستا اقدام کرد.

وی تصریح کرد: در بخش اکوتوریسم، چشمه آبگرم و غار خفاش دهلران، جنگل تفریحی ارغوان، دریاچه سد بدره، دریاچه دوقلوی آبدانان و آبشارهای متعدد استان را می توان نام برد که مستعد سرمایه گذاری است.

نبود هتل چهار ستاره در استان ایلام

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان ایلام دارای ۷۷۰ اثر  ثبت شده ملی است که از این تعداد اثر، ۷۳۳ اثر تاریخی، شش اثر طبیعی، ۲۴ اثر معنوی و هفت اثر مکان دفاع مقدس است.

وی تصریح کرد: قلعه کنجانچم شهرستان مهران برای تبدیل به واحد اقامتی پذیرایی بین راهی مهیاست و در صورت وجود متقاضی آن را واگذار می کنیم.

وی با اشاره به اینکه هتل، مجتمع گردشگری ساحلی و هتل بیمارستان فرصت های مورد توجهی برای سرمایه گذاری در ایلام است، گفت: طرح های بی نام در حوزه گردشگری ایلام فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره به فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان، اظهار داشت:  ساخت مجتمع های تفریحی، سیاحتی، هتل، بیمارستان، ایجاد نمایندگی دفاتر خدمات مسافرتی، مجتمع های گردشگری در پشت سدسیمره به عنوان زیباترین دریاچه مصنوعی غرب کشور، تله کابین، مراکز تفریحی-سرگرمی، مجتمع های خدماتی بین راهی، هتل ۴ستاره، هتل ۵ستاره، هتل آپارتمان و نمایشگاه و بازار صنایع دستی و سوغات ایران در مرز از مهمترین طرح های گردشگری در استان برای سرمایه گذاری است.

شنبه زاده تصریح کرد:  هم اکنون ۴۷ پروژه در حوزه گردشگری استان ایلام با سرمایه گذاری بیش از ۹۰۰میلیارد ریال در حال اجرایی شدن است و در آینده باعث تحول اساسی در زیرساخت های گردشگری استان می شود.

وی تصریح کرد: در سال جاری ۲.۴ میلیارد تومان برای زیرساخت های گردشگری تنگه کافرین در شهرستان بدره اختصاص یافته است.

وی با اشاره به نبود هتل چهار ستاره در ایلام اظهار داشت: مهمترین شاخص گردشگری استان طبیعت گردی است و این استان برای حضور گردشگران نیازمند هتل های چهار و پنج ستاره است.

ظرفیت بزرگ صنابع دستی برای اشتغال در استان ایلام

شنبه زاده با اشاره به وجود ۳۳ رشته صنایع دستی در استان ایلام، گفت: این استان از گذشته تاکنون مهد صنایع دستی بوده و هم اکنون بازارچه دائمی صنایع دستی برای اولین بار در شهر ایلام طی سال جاری ایجاد شده است.

وی گفت:  هفت هزار و ۶۰۰ صنعتگر ایلامی در بیش از ۱۰۰ کارگاه فعال به صورت رسمی فعالیت می کنند که بیش از نیمی از آنها در بخش تولید گلیم نقش برجسته فعال هستند.

وی با اشاره به حمایت های میراث فرهنگی استان از بخش صنایع دستی، گفت: در سال جاری پروژه های مختلفی در سطح استان برای اشتغال جوانان تعریف شده که بیشتر آنها مربوط به صنایع دستی است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام اظهار داشت: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در راستای تکمیل زنجیره تولید، احیاء و راه اندازی رشته های جدید و رونق بازار فروش صنایع دستی با اعطای تسهیلات کم بهره روستایی و فراگیر در زمینه های مختلف رنگ رزی سنتی، شور و پرداخت، طراحی سنتی، ریسندگی سنتی، دباغی، ایجاد و راه اندازی فروشگاه صنایع دستی، مواد اولیه، ایجاد بازارچه صنایع دستی در مرز مهران در راستای صادرات صنایع دستی و تولید وبسته بندی سوغات و شیرینی های بومی محلی استان از افراد علاقمند حمایت می کند.

وی تصریح کرد: بانوان ایلامی تولید کننده نیمی از محصولات صنایع دستی استان خصوصا گلیم نقش برجسته و فرش دست بافت هستند و  این موقعیت و فرصت مناسبی است تا بتوانیم در حوزه اشتغال خانگی و صنایع دستی برنامه ریزی مناسب تری داشته باشیم.

وی با اشاره به انتخاب ایلام به عنوان شهرملی گلیم نقش برجسته، گفت: گلیم نقش برجسته استان ایلام هولوگرام سوغات ملی دریافت کرده و به عنوان سوغات و برند اختصاصی ایلام به عنوان استان ابداع کننده گلیم نقش برجسته ثبت شده است.

شنبه زاده اظهار داشت: دبیرخانه شهر ملی گلیم نقش برجسته استان ایلام در حال راه اندازی است.

ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری باید در سطح ملی معرفی شوند

کارشناس گردشگری در استان ایلام نیز د گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بسیاری از جاذبه ها و سوغات استان ایلام در سطح ملی به خوبی معرفی نشده است، به عنوان مثال عسل ایلام به عنوان یک برند در سطح کشور شناخته شده نیست در حالی که عسل ایلام جزو با کیفیت ترین عسل های کشور است.

علیرضا پور احمد تصریح کرد: بژی برساق به عنوان دیگر سوغات استان هنوز در سطح کشوری شناخته نشده است.

وی با اشاره به اینکه سوغات عاملی مهم در توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال است، گفت: بسیاری از جاذبه های ایلام مثل گلیم نقش برجسته، دریاچه دوقلوی سیاه گاو، غار خفاش، طبیعت منحصربه فرد، تنگه رازیانه، تنگه کافرین و...در گردشگری بی نظیر هستند که باید بیشتر در سطح ملی معرفی شوند.

وی گفت: البته در سال های اخیر آرام آرام ورود گردشگران به استان افزایش یافته است.

پور احمد افزود: باید ایلام در همه ابعاد در سطح ملی معرفی شود، ناشناخته بودن بیشتر جاذبه ها و ظرفیت های استان از دلایل عدم استقبال گردشگران و سرمایه گذاران در استان است.

بدن شک بخش گردشگری، میراث فرهنگی و تاریخی، صنایع دستی از ظرفیت های بسیار بالایی در استان ایلام برخوردار است که نیازمند امکانات، سرمایه، معرفی و...است.

کد خبر 4507874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =