باندهای انتقال و توزیع کودکان کار در پایتخت/تهران به تصرف متکدیان

تهران- تراکم جمعیت و تمکن بیشتر مالی ساکنان استان تهران هزاران متکدی و کودک کار را روانه چهارراه ها و مراکز شلوغ پایتخت کرده است، تا این آسیب اجتماعی در استان تهران به معضلی جدی تبدیل شود.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: دیدن متکدیان در تهران و شهرستان های این استان، کار سختی نیست. کافی است، با خودرو و یا پیاده در معابر استان تهران تردد کنید و راهی خیابان های هریک از شهرستان های استان تهران شوید، فرقی نمی کند کدام شهرستان و یا شهر تهران باشد. زمانی که پشت یک چراغ قرمز متوقف می شوید، صدای فردی که تقاضای کمک مالی می کند، را می شنید و یا فردی را می بینید، که در حال پاک کردن اجباری شیشه اتومبیلتان است.

متکدیان که اغلب اتباع خارجی هستند، حتی به افراده پیاده نیز رحم نمی کنند، گاه کودکان خارجی در دسته های چند نفری یک نفر را احاطه کرده و طلب کمک می کنند، گاه در معابر اصلی نشسته و دست دراز کرده و طلب کمک دارند.

احمد یکی از شهروندان پرندی است، که در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: شب و روز ندارد، هرگاه وارد خیابان و اماکن شلوغ شوید، امکان ندارد، متکدیان را نبینید، البته تعداد آن ها بعد از ظهر و شب بیشتر می شود، گاهی اوقات آن قدر دوره ات می کنند، که می ترسیم به آن ها کمک نکنیم.

یک دختر بچه ورامینی هم که از دیدن انبوه متکدیان در خیابان های اصلی این شهر به ستوه آمده بود، به خبرنگار مهر می گوید: به همراه برادرم برای خرید از خانه بیرون رفتیم، اما انتهای خیابان طالقانی و پشت چراغ قرمز چند نفر به سوی ما آمدند، یکی از آن ها اسفند دود می کرد و دیگری شیشه خودرو را دستمال می کشید و در همین حال یکی دیگر از آن ها برای دریافت پول التماس می کرد، زمانی که از آن ها خواستیم شیشه را تمیز نکرده و از آن محل برود، با مشت ضربه ای به خودرو زده و غُرغُرکنان دور شدند.

یکی دیگر از شهروندان شهریاری نیز در این زمینه می گوید: یک شب ساعت ۲۰ به پارک مراجعه و خودروی شخصی را در انتهای بوستان متوقف کردم و به همراه خانواده وارد پارک شدیم.

حدود نیم ساعت از حضور ما در پارک می گذشت، ناگهان تعداد زیادی از کودکان کار و متکدیان که می شد تا ۲۰ نفر نیز تعدادشان را برآورد کرد، از بین درختان بیرون آمدند و اقدام به تکدی گری کردند، آن روز شاهد صحنه های مناسبی نبودم و دیگر به آن بوستان نرفتم.

سامان دهی متکدیان و کودکان کار از پایان دی ماه جدی تر می شود

استاندار تهران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بحث سامان دهی و جمع آوری متکدیان و کودکان کار از پایان دی ماه وارد فاز جدی تری می شود و با تعیین اماکن نگهداری این افراد جمع آوری و سامان دهی آن ها به صورت جدی تر انجام خواهد پذیرفت.

انوشیروان محسنی بندپی در پاسخ به این سوال که چه اقدامی در خصوص متکدیان و یا کودکان کاری که سامان دهی شده و سپس مجددا اقدام به تکدی گری می کنند، صورت خواهد گرفت، گفت: طبق قانون اگر کودکی ۳ بار جمع آوری و در مراکز سامان دهی پذیرش شود و مجددا اقدام به تکدی گری کند، از خانواده اش سلب حضانت موقت می شود.

استاندار تهران گفت: این افراد پس از سلب حضانت موقت از خانواده در اختیار بهزیستی قرار می گیرند.

وی خواستار بهره گیری بیشتر از سمن ها در مباحث اجتماعی به ویژه متکدیان و کودکان کار شد و افزود: تاکنون کم تر در این حوزه از ظرفیت سمن ها استفاده شده است، در حالی که امروز به استفاده از این ظرفیت بیش از پیش نیازمندیم.

باید بسته ارائه شده به متکدیان کامل باشد

مدیرکل بهزیستی استان تهران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: تهران و شهرهای دیگر استان به دلیل تراکم بالای جمعیتی جذابیت بیشتری برای متکدیان و کودکان کار و خیابانی دارند.

داریوش بیات نژاد از ورود مجدد کودکان متکدی به چرخه تکدی گری پس از اقدامات بهزیستی انتقاد و تاکید کرد: باید بسته ارائه شده به متکدیان کامل باشد و این افراد پس از اقدامات بهزیستی مورد حمایت قرار گیرند، تا زمینه ورود مجدد آن ها به عرصه تکدی گری ایجاد نشود، در غیر این صورت اقدامات انجام شده اثربخشی خود را از دست می دهد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از یک هزار کودک کار و خیابانی در بهزیستی پذیرش شده اند، که بیش از نیمی از آن ها سنین ۶ تا ۱۱ سال دارند.

بیات نژاد در پاسخ به این سوال که علت اصلی تکدی گری کودکان چیست، عنوان کرد: بیش از ۵۵ درصد از جمعیت کودکان متکدی، افرادی هستند، که مشکلات خانوادگی با موضوع اعتیاد دارند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران کار جزیره ای را موجب عدم موفقیت در مقابله با پدیده کودکان کار و تکدی گری کودکان دانست و گفت: باید استانداری تهران در این مساله ورود کرده و وظیفه هر نهاد و دستگاه را مشخص کند.

خروجی جلسات باید در سر چهاراه ها و اماکن دیده شود

به گفته مسئولان در حال حاضر بهزیستی و شهرداری تهران اماکنی برای نگهداری متکدیان آماده کرده اند و اگر سری به این مکان ها بزنیم، تعداد زیادی متکدی در این مراکز نگهداری و غربال می شوند.

اما با این وجود همچنان تهران جولانگاه کودکان کار ومتکدیانی است که به گفته استاندار تهران روزانه توسط باندهایی به تهران و شهرهای اقماری این استان رفته و شب ها جمع آوری می شوند، که بایستی این باندها شناسایی شده و با سرکرده های آن ها برخوردهای جدی شود.

جمعیت نزدیک به ۱۵ میلیونی استان تهران هر روز اخباری مبنی بر تشکیل کارگروه های فرهنگی، اجتماعی این استان و وعده ها و سخنان مسئولین را می شوند و در این جلسات مصوبات و دستوری صادر می شود، مبنی بر مقابله با متکدیان و کودکان کار که بسیاری از آن ها از اتباع بیگانه هستند، اما مردم منتظر مشاهده خروجی عملیاتی این کارگروه ها و ستادها سر چهارراه ها و اماکن شلوغ شهرشان هستند.

هر چند حامیان حقوق کودکان در استان تهران سعی کردند، با مطالعات و ریشه یابی دلایل تکدی گری کودکان و آسیب های اجتماعی ناشی از کودکان کار به مقابله با این آسیب ها بپردازند، اما تا زمانی که ظرفیت این مطالعات به درستی به کار گرفته نشود، شاهد خروجی مناسبی نخواهیم بود.

عدم همکاری دستگاه های مختلف متولی با یکدیگر نیز از دیگر موارد عدم موفقیت مقابله با کودکان کار و تکدی گری کودکان است، که سبب شد، استاندار تهران اقدام به تهدید پیگیری قضایی کاستی های نهادها و دستگاه ها در عمل به وظیفه خود در این مورد اقدام کند.

کد خبر 4508135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =