۱۰ هزار نویسنده نما در کشور داریم/انتقاد از رواج قاچاق کتاب

اصفهان - مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد گفت: به جرات می توانم بگویم از  ۲۱ هزار نویسنده ای که در سایت خانه کتاب عضو هستند حدود ۱۰ هزار نفر از آنها نویسنده نما هستند.

به گزارش خبرنگار مهر،  جواد مرادی نیا پیش از ظهر چهارشنبه در اختتامیه بیست و چهارمین جشن دو سالانه کتاب اصفهان اظهار داشت: جامعه ای کتاب خوان است که تاثیرات کتابخوانی در آن دیده شود اما این آثار در کشور ایران دیده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه مردم کتاب خوان با محیط زیست مهربان هستند و حقوق یکدیگر را رعایت می کنند، تصریح کرد: کتاب و کتابخوانی تاثیرات مثبتی روی زندگی افراد خواهد گذاشت و زمانی که این نشانه ها را به صورت مملوس بین مردم دیده شود ما خانواده و مردمی کتابخوان خواهیم بود.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کتاب به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم میشود که کتب عمومی بر فرهنگ عمومی تاثیر دارد و کتب تخصصی مخاطبان خاص خود را می طلبد.

وی با اشاره به اینکه ما مردمی اهل مطالعه نیستیم بلکه کتاب ساز هستیم، گفت: ما بیشتر تظاهر به کتابخوانی می کنیم و به جرات می توانم بگویم از  ۲۱ هزار نویسنده ای که در سایت خانه کتاب هستند حدود نیمی از آنها نویسنده نبوده بلکه نویسنده نما هستند.

مرادی نیا افزود: کتاب سازی پدیده ای است که نویسندگان واقعی را عقب می اندازد و بی عدالتی به وجود می آورد، این تقلب ها در جامعه ما رو به گسترش است و باعث نابودی بازار کتاب می شود.

رواج قاچاق کتاب در جامعه

وی نوع دیگر تقلب در بازار کتاب را قاچاق کتاب دانست و اظهار داشت: افرادی به دنبال این هستند که اگر کتابی که ناشران نشر کرده اند مورد بازدید مخاطب قرار گرفت، آن را  با همان محتوا و آرم چاپ کرده و با هزینه ای ارزان تر در بازار کتاب عرضه کنند و این پدیده جدیدا بسیار رواج پیدا کرده است.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حدود یکسال است که وزارت ارشاد تصمیم به برخورد و مقابله با فروش این کتاب ها  گرفته است،  ما از مردم خواهشمندیم کتاب های قاچاق را نخرند و با آنها مقابله کنند.

کد خبر 4508735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =