تهیه طرح مطالعاتی برای ایجاد زنجیره تولید قبل و پس از صنایع بزرگ

اسفراین- استاندار خراسان شمالی گفت: تهیه طرح مطالعاتی برای ایجاد زنجیره تولید قبل و پس از صنایع بزرگ در اسفراین ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی شجاعی در جلسه شورای اداری اسفراین، اظهار کرد: باتوجه به ظرفیت هایی که در شهرستان اسفراین وجود دارد باید به تلفیق علم و پژوهش با صنعت، تقویت صنایع پایین دستی و تسهیلات مشاغل خانگی توجه ویژه ای کرد.

شجاعی افزود: اعتبارات محدود دولتی تنها برای تامین زیرساخت ها بوده و برای رونق اقتصادی و افزایش درآمد مردم شهرستان حمایت از بخش خصوصی ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه مدیران در مدیریت خود جوشش و حرکت داشته باشند، تصریح کرد: بسیاری از مصوبات اجرایی نمی شود، بنابراین در تمام جلسات مصوبات اجرا نشده مورد بررسی قرار گیرد.

استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: فرماندار ضمن انسجام تمام نیروهای خود از ظرفیت آنان و مردم در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها استفاده کند.

شجاعی با بیان اینکه متوسط نرخ بیکاری شهرستان در شهر از نرخ متوسط کشوری بالاتر است، اظهار کرد: وضعیت شهرستان در جذب مشاغل خانگی، مطلوب نیست، دولت علیرغم کمبود اعتبار، تسهیلات خوبی را به این بخش تخصیص داده است.

وی خطاب به مدیران و بانک های استان، گفت: در بحث اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری و همچنین مشاغل خانگی به کار خود جهش دهند و فرماندار شهرستان ظرف یک هفته گزارش اقدامات و تغییرات ایجاد شده در حوزه پرداخت تسهیلات به مردم را گزارش دهد.

استاندار خراسان شمالی در ادامه خطاب به مدیر کل ورزش و جوانان خراسان شمالی، گفت: با تشکیل ستاد کشتی با چوخه ۱۴ فروردین  در استان و شهرستان برای بین المللی شدن این رویداد تاریخی پیگیری های لازم را انجام دهد.

شجاعی ادامه داد: در این شهرستان با وجود صنایع بزرگ، پیشران های اقتصادی خوبی وجود دارد که با ایجاد صنایع پایین دستی و صنایع قبل از صنایع بزرگ شهرستان به عنوان صنایع خرد و متوسط و تقویت آن برای اشتغال مردم بسیاری از مشکلات بیکاری شهرستان رفع خواهد شد.

استاندار خراسان شمالی ظرفیت اسفراین را در سه بخش صنعت، اقتصاد و کشاورزی عنوان کرد و گفت: تصال بخش خدمات جهت تأمین نداشته های صنایع شهرستان و ورود دانشگاه ها به منظور تلفیق علم و پژوهش با صنعت ضروری است.

تقویت صنعت توریسم به اشتغال و چرخه اقتصادی کمک می کند

فرماندار اسفراین در ادامه با اشاره به ظرفیت های تاریخی این شهرستان گفت: تقویت صنعت توریسم در کنار دو صنعت بزرگ شهرستان در ایجاد اشتغال و رونق چرخه اقتصادی برای مردم تاثیرگذار است.

طاهر رستمی رویداد تاریخی و بزرگ کشتی با چوخه در ۱۴ فروردین و پیگیری برای معرفی ثبت ملی این رویداد و همچنین پیگیری برای برگزاری مسابقات کوراش آسیایی در اسفراین را در راستای معرفی شهرستان و استان در سطح ملی و بین المللی مهم دانست و اظهار کرد: اقدامات و پیگیری ها در حال انجام است.

رستمی عنوان کرد: مصوبه هیئت وزیران و تخصیص اعتبار به پروژه ریلی راه آهن جوین، اسفراین، بجنورد و شیروان با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد برای اتصال استان به شبکه ریلی می تواند تسریع در پیشبرد پروژه راه آهن داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به دوبانده کردن محور اسفراین به بجنورد، بیان کرد: ۶ کیلومتر از این پروژه تا منطقه سنخواست در حال انجام است اما پروژه از سمت بجنورد به صورت نیمه فعال باقی مانده است.

فرماندار اسفراین پروژه برتر کشوری ترسیب کربن در حوزه منابع طبیعی را یکی از قابلیت های شهرستان عنوان کرد و افزود: این این پروژه نه تنها در حوزه منابع طبیعی کار کرده  بلکه در حوزه آموزش و اشتغال نیز ورود داشته است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به ظرفیت تاریخی اسفراین در کنار صنایع گفت: این شهرستان علاوه بر اینکه دارای فرهنگ غنی و کهن در تاریخ است اما در صنعت خصوصا صنعت فولاد حرف اول را می زند و سال های طولانی است که مردم با توجه به پیشینه نام تاریخی سپهرآئین با صنعت آهن آشنایی کامل دارند.

هادی قوامی از ظرفیت پژوهشی و دانشگاهی شهرستان نام برد و اظهار کرد: تلفیق صنعت با دانشگاه و ارتباط دوسویه با یکدیگر در فراهم کردن زیرساخت های اشتغال و تولید در شهرستان موثر است.

کد خبر 4509965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =