ایران در رتبه دهم شاخص نیکوکاری جهانی قرار دارد

شیراز- مدیرکل مشارکت های مردمی و توانمندسازی بهزیستی کشور با اشاره به اینکه و فطرت مردم به کار نیک هست اما باید هدایت شود، گفت: ایران در رتبه دهم شاخص نیکوکاری جهانی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی کوزه گر ظهر شنبه در اولین جلسه هم اندیشی طرح سهم با بیان اینکه طرح سازماندهی دولتی، همیار آن بهزیستی و مسئولیت اجتماعی گام بزرگ و مبتکرانه ای است، افزود: جلب کردن توجه سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی به بهزیستی کار بسیار مهمی است؛ همکاری و هم یاری باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت اجتماعی یک کشف تازه نیست که اروپایی ها مطرح کرده باشند، افزود: در آموزه های دینی و فرهنگی ما به این کار نیک اشاره شده است که نمونه آن ذکات و خمس است.

کوزه گر در ادامه تصریح کرد: دست به دست هم دادن برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی است؛ از آموزه های دینی ما نیکی کردن به دیگران است که به خودمان بر می گردد.

وی در ادامه به آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این موضوع مانند آتش می ماند چراکه اگر کمک نکنیم آتش آن دامان ما را هم می گیرد؛ اگر ما از اعتیاد پیشگیری نکنیم فرزندان ما هم دچار آن می شوند.

معاون مشارکت های مردمی بهزیستی کشور عنوان کرد: مسئولیت اجتماعی امروزه با فعالیت آن با سازمان ها و نهادها ارتباط پیدا می کند.

وی در عین حال اعلام کرد: امروزه دستگاه های آسیب رسانی هستند که به متولی آسیب زدایی کمک نمی کنند.

کوزه گر در ادامه با یادآوری اینکه در کشور ۱.۵ میلیون فرد دارای معلولیت وجود دارد که در کنار نزدیک به ۶ میلیون فرد مددجو بهزیستی هستند، عنوان کرد: اگر از افزایش سالانه سی هزار نفر دارای معلولیت کاهش دهیم صرفه جویی بزرگی در کشور می شود.

این درحالیست که به گفته کوزه گر، سالانه ۲۰ هزار کشته در جاده ها داریم که اصلا محسوس نیست و به جمعیت افراد دارای معلولیت و خانواده های بی سرپرست می افزاید.

مدیرکل مشارکت های مردمی بهزیستی کشور با خطاب قرار دادن صنایع در زمینه عدم همیاری در مشارکت با بهزیستی عنوان کرد: کجا خودروسازی های ما مسئولیت خود را پذیرفته اند؟ آیا دیدید که سایپا و ایران خودرو در کل کشور مرکز نگهداری از معلولین زده باشد یا یک بیمارستان سوانح در جاده ها تاسیس کنند؟

وی در ادامه شاخص جهانی نیکوکاری را مورد اشاره قرار داد و افزود: ایران در رتبه دهم این شاخص قرار دارد و فطرت مردم ما به کار نیک هست اما باید هدایت مند شود.

مدیرکل مشارکت های مردمی بهزیستی کشور اعلام کرد: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جشن واگذاری یکصدهزارمین مسکن معلولین برگزار می شود. 

کد خبر 4510411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =