۳۴۶ تشکل عضو صندوق تسهیلات کشاورزی در استان کرمان هستند

کرمان - رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان از عضویت ۳۴۶ تشکل در صندوق تسهیلات کشاورزی در استان کرمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس سعیدی پیش از ظهر شنبه در جلسه صندوق توسعه کشاورزی در خصوص این صندوق بیان داشت: صندوق توسعه کشاورزی در کشور از سال ۸۳ در کشور تشکیل شد و در استان کرمان با حدود ۷۰۰ میلیون تومان سرمایه در سال ۸۶ تشکیل شده که امروز این اعتبار به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

سعیدی ادامه داد: همچنین در حال حاضر حدود ۶۰ درصد این سرمایه متعلق به ملت و ۴۰ درصد مربوط به دولت است.

وی افزود: این صندوق‌ها در استان‌ها  تشکیل شده و همه تشکل‌ها می‌توانند عضو آن باشند فعالیت صندوق‌ها در جهت دادن تسهیلات به تشکل‌ها است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: در استان کرمان تاکنون ۳۴۶ تشکل عضو این صندوق هستند همچنین حدود چهار سال پیش استان در رتبه ۳۱ در کشور قرار داشت که در حال حاضر به رتبه ۱۱ رسیده‌ایم.

سعیدی عنوان داشت: حدود ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر به طور غیرمستقیم در این صندوق اشتغال دارند همچنین بیش از ۱۰۰ هزار کشاورز به صورت غیر مستقیم در بحث خرید نهاده‌ها حمایت مالی می‌شوند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون بخش خصوصی در این رابطه از ما پیشی گرفته و سرمایه آن‌ها در صندوق بیشتر است زیرا قبلا ۵۱ درصد از سهم را در اختیار داشتند که در حال حاضر به ۶۰ درصد ارتقا یافته است.

سعیدی در خصوص واگذاری تسهیلات این صندوق به اعضای خود گفت: تسهیلات ارائه شده به کشاورزان با سود ۴ درصد و دو برابر سرمایه آن‌ها پرداخت خواهد شد.

وی افزود: از دیگر وظایف این صندوق تامین نهاده‌های کشاورزی برای تشکل‌ها است که از آن جمله می‌توان به تامین کود و کنجاله سویا اشاره کرد.

رئیس سازمان کشاورزی استان کرمان گفت: ورای برنامه‌ریزی استان مجاز است پس از ابلاغ اعتبارات استان حداکثر تا ۵ درصد از اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای استان را با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه استان و تصویب شورای برنامه‌ریزی در قالب فنی و اعتباری برای افزایش سرمایه صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی همان استان یا شهرستان اختصاص دهد درخواست داریم تا یک یا دو درصد از این اعتبارات را به ما اختصاص دهند.

سعیدی در خصوص ایجاد صندوق خرما ابراز داشت: صندوق‌های شهرستانی تاکید داشتند که صندوق خرما را تشکیل دهیم اما باید تشکلی باشد تا بتوانیم این صندوق را ایجاد کنیم؟

وی یادآور شد: در خصوص صندوق پسته نیز برخی از موافقت‌نامه‌ها را گرفتیم و قرار شد که صندوق ملی شود در ابتدا استان‌های ذیربط موافقت کردند اما در انتها که قرار شد در قبال زیر کشت پسته مبلغی واریز کنند برخی استان‌ها زیر بار نرفتند و این به مشکلی برای ما تبدیل شده است.

محمدجواد فدایی استاندار کرمان هم در این جلسه در خصوص تشکیل صندوق محصولی در استان بیان داشت: مصوبه شورای گفت و گو مبنی بر تشکیل صندوق استانی خرما باید پیگیری و اصلاح شود و دیگر مصوبه جدیدی نخواهیم داشت.

کد خبر 4510583

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =