نگاه اروپا نسبت به ایران با آمریکا تفاوتی ندارد

سفیر اسبق ایران در چین گفت: اینکه تصور کنیم نگاه اروپا نسبت به ایران متفاوت با رویکرد آمریکا به ما است یک اشتباه به حساب می آید.

جواد منصوری سفیر اسبق ایران در چین در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص رویکرد اخیر اروپا نسبت به ایران مبنی بر طرح اتهام زنی های گسترده و تحریم شخصیت های حقیقی و حقوقی ایران، اظهارداشت: مجموعه کشورهای اروپایی، آمریکا و متحدان این کشورها از جمله کانادا استراتژی مشخصی در برابر کشورهایی که دارای استقلال، فکر و ایدئولوژی مشخص و متفاوتی از آنها هستند، دارند و به هر طریق ممکن جهت توقف روند سیاسی، اقتصادی و بین المللی آن کشورها عمل می کنند.

وی گفت: ممکن است کشورهای ذکر شده در درون خود دچار اختلافات و مشکلاتی باشند اما در برابر کشورهای مستقل وحدت رویه دارند، بنابراین اینکه تصور کنیم نگاه اروپا نسبت به ایران متفاوت با رویکرد آمریکا به ما است یک اشتباه به حساب می آید.

منصوری افزود: یک نکته را هم باید مد نظر داشته باشیم و آن اینکه اروپا به شدت نگران نفوذ اسلام به کشورهای اروپایی است به نحوی که استراتژیست های اروپایی طی دو دهه اخیر به مقامات این کشورها نسبت به آینده اروپا در برابر جهان اسلام هشدارهای جدی داده اند.

سفیر اسبق ایران در چین تصریح کرد: کارشناسان اروپایی بر این باور هستند که مکاتب فکری مختلف اروپا که قرار بود سپری برای مقابله برابر کشورهای اسلامی باشند، عملاً توانشان را از دست داده اند. این نکته مهمی است که شاید کمتر در داخل کشور هم به آن پرداخته شده باشد.

وی ادامه داد: این مسئله که اروپا مدعی است که تمایل به حفظ برجام و تداوم همکاری‌های تجاری با ایران دارد نمی‌تواند چندان جدی و واقع بینانه باشد و شاید طرح این ادعاها هم به دلیل مهار ایران باشد.

منصوری در خصوص سطح واکنش ایران به اروپا در ماه های اخیر تصریح کرد: واقعیت این است که دولت فکر می کند برای مسائل اقتصادی باید با اروپا همراه باشد و هیچ تصوری از این که در دنیا راه های دیگری برای تأمین منافع اقتصادی کشور وجود دارد هم ندارد.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان خاطرنشان کرد: در دولت‌های قبلی موضوع نگاه به شرق وجود داشت که امروز جای خالی آن در دولت احساس می شود، اروپا هم این موضوع را به خوبی متوجه شده و به همین دلیل هیچ گونه نگرانی از موضع گیری ها و واکنش های مقامات دولتی ما ندارند.

کد خبر 4510879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =