یک دستگاه «سی تی اسکن» خراب سهم جمعیت ۴۰۰ هزار نفری سیستان

زابل - تنها دستگاه «سی تی اسکن» بیمارستان زابل بیش از دو هفته است که خراب شده و در این میان تعدادی از بیماران به دلیل عدم امکان استفاده از این دستگاه تشخیصی، دچار مشکلات عدیده‌ای شده اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: حوادث رانندگی این روزها تقریبا به یک موضوع عادی برای مسئولان و یک مشکل درناک برای مردم استان سیستان و بلوچستان تبدیل شده است.

البته وقوع حوادث رانندگی در جاده های استان سیستان و بلوچستان دلایل مختلفی از جمله عدم وجود جاده های مناسب، وجود موضوع قاچاق سوخت و قاچاق انسان در جاده های استان، عدم نظارت کافی و ... دارد اما موضوع این گزارش در مورد تعداد حوادث رانندگی نیست بلکه موضوع در خصوص عدم وجود امکانات پزشکی در بیمارستان زابل برای مداوای مجروحان تصادفات جاده ای است.

داستان از این قرار است که حدود دو هفته است که تنها دستگاه «سی تی اسکن» موجود در منطقه سیستان شامل شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز خراب شده و بیماران بیمارستان زابل برای تشخیص به زاهدان با فاصله بیش از ۲۰۰ کیلومتری اعزام می شوند، البته اگر شرایط اعزام را داشته باشند.

ماجرای داود دهمرده که به تازگی پدر شده بود یکی از حکایات های حوادث رانندگی در جاده های شمال سیستان بلوچستان است. او در حالی که در تدارک ولیمه تولد فرزندش بود در مسیر هیرمند به زابل گرفتار یکی از همین تصادفات جاده ای شد و به جای میهمانی راهی بیمارستان شد.

داود برای درمان در بیمارستان زابل بستری شد و پزشک متخصص مغز و اعصاب بر بالین او حاضر شد و برای تشخیص بهتر نیاز به سی تی اسکن داشت اما از آنجایی که بیش از دو هفته بود که دستگاه «سی تی اسکن» بیمارستان زابل خراب بود، بررسی دقیقی درباره وضعیت جسمی وی انجام نشد و در نهایت اون جان خود را از دست داد.

رحمت الله دهمرده پسرعموی داود در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پس از اینکه پزشک متخصص برای داود «سی تی اسکن» درخواست کرد به مسئولین مراجعه کردیم اما اعلام شد که بیش از دو هفته است که دستگاه خراب است.

در منطقه سیستان با جمعیت  ۴۰۰ هزار نفری فقط یک دستگاه «سی تی اسکن» وجود داردوی با اشاره به اینکه در منطقه سیستان با جمعیت  ۴۰۰ هزار نفری فقط یک دستگاه «سی تی اسکن» وجود دارد، افزود: آقایان مسئول فکر می کنند این پاسخ می تواند از آن ها رفع مسئولیت کند.

وی ادامه داد: برای مداوای داود پیگیر تعمیر دستگاه «سی تی اسکن» شدیم که متوجه شدیم فقط به دلیل مبلغی ناچیزی دستگاه تاکنون تعمیر نشده است.

دهمرده گفت: پزشک داود از ما بیشتر نگران و ناراحت بود زیرا می گفت نمی توانم بدون «سی تی اسکن» مشکل را به طور دقیق بفهمم.

وی تصریح کرد: پیگیری ما برای زنده ماندن داود و تعمیر دستگاه «سی تی اسکن» تا استاندار سیستان و بلوچستان هم ادامه پیدا کرد و او نیز به صورت جدی دستور پیگیری داد اما دیگر کار از کار گذشته بود و داوود برای همیشه از جمع ما رفت.

هزینه تعمیر این دستگاه بسیار زیاد بود اما با این وجود قطعه جدید خریداری شد

هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل هم درگفت و گو با خبرنگارمهر درباره خرابی تنها دستگاه سی تی اسکن شهر اظهار داشت: در شهرستان زابل تنها یک دستگاه «سی تی اسکن» موجود است که این دستگاه هم از ۸ سال قبل درحال کارکردن است و در واقع عمر مفید آن به پایان رسیده است.

وی افزود: طی این مدت هم دوبار قطعه ای از دستگاه دچار مشکل سوختگی شده و مجددا تعمیر شده و این بار هم که جهت تعمیر ارسال شده است از آنجایی که با مشکلات اقتصادی روبه رو هستیم هزینه تعمیر این دستگاه بسیار زیاد برآورد شد اما با این وجود قطعه جدید خریداری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل ادامه داد: با توافق صورت گرفته یک بخش از هزینه پرداخت شده اما با توجه اینکه ما هیچ منبع خاصی نداریم که مستقیما هزینه پرداخت شود مجبور شدیم از درآمد وهزینه دانشگاه علوم پزشکی زابل که مبلغ پایینی هم هست آن را پرداخت کنیم.

وی با اشاره اینکه این قطعه امروز نصب می شود، گفت: جهت اینکه مجددا با این مشکلات روبه رو نشویم قطعا رایزنی هایی انجام می شود تا اعتباراتی برای خرید یک دستگاه جدید درنظر گرفته شود تا دو دستگاه داشته باشیم که درصورت خراب شدن یکی دیگری به مردم خدمات ارائه کند.

اما نکته اینجاست که آیا حالا و بعد از مرگ داود نوش دارو فایده ای دارد، به راستی چه کسی جواب گوی فرزندان یتیم شده در منطقه سیستان خواهد بود.

در هر صورت امیدواریم مسئولان متوجه باشند که مردم منطقه سیستان پس از تحمل ۲۰ سال خشکسالی با مشکلات فراوانی از جمله، خشکسالی، بیکاری، طوفان های شن و بیماری های تنفسی ناشی از آن درگیر هستند، پس ای کاش حداقل در تامین امکانات پزشکی مناسب برای آن ها تلاش شود.

کد خبر 4511334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =