کم‌کاری شهرداری کرج در حوزه فرهنگی/غفلت از آموزش‌های شهروندی

کرج - عضو شورای شهر کرج با اشاره به کم‌کاری شهرداری در حوزه فرهنگی، گفت: اجرای برنامه‌های آموزش شهروندی موضوعی است که از سوی سازمان فرهنگی مورد غفلت واقع شده است.

محمدحسین خلیلی اردکانی در گفتگو با خبرنگار مهر با این توضیح که شهر کرج ویژگی خاصی نسبت به سایر کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها دارد، اظهار کرد: این کلان‌شهر مهاجرپذیر بوده و شاهراه مواصلاتی سیزده استان کشور است.

وی با اشاره به هم‌جواری استان البرز با پایتخت، گفت: هم‌جواری با تهران باعث شده که شاهد مهاجرت‌های بی‌رویه که منجر به توسعه بی‌رویه شهر می‌شود، باشیم.

رئیس کمیسیون نظارت و تحول اداری شورای شهر کرج در بخش دیگری به تنوع فرهنگ‌ها در و وجود اقوام مختلف در کرج اشاره کرد و گفت: محل کار بسیاری از ساکنان کرج در تهران است به همین دلیل شاید احساس تعلق‌خاطر کمتری نسبت به شهر داشته باشند.

خلیلی اردکانی به وجود چند زندان بزرگ در کرج اشاره کرد که به آسیب‌های اجتماعی دامن زده است و گفت: توجه به انتخاب مدیران بومی می‌تواند دغدغه احساس تعلق‌خاطر به شهر را پررنگ‌تر کند.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از مدیران در حوزه کاری خود خوب کار می‌کنند حال این سؤال مطرح می‌شود که آن‌ها چقدر نگران سرنوشت شهر هستند؟ به چه میزان احساس تعلق‌خاطر به شهردارند؟

عضو شورای شهر کرج اضافه کرد: شرایط موجود کرج بااین‌همه آسیب‌های اجتماعی کار را برای متولیان فرهنگی سخت کرده است. در حوزه فرهنگی نیازمند تلاش ویژه‌ای هستیم.

تذکر به مدیران فرهنگی کرج

خلیلی اردکانی بابیان اینکه باید به قانون شهرداری‌ها توجه کنیم، گفت: در بسیاری از کلان‌شهرهای دنیا بسیاری از امور به عهده مدیریت شهری است درحالی‌که در کشور ما چنین نیست.

وی ضمن ابراز تأسف از اینکه در ایران شورای شهر شورای شهرداری است، گفت: شهرداری متولی امور فرهنگی، بهداشتی و یا ترافیکی است و در این خصوص انتظار کار اجرایی داریم اما اختیارات شهرداری در این حوزه کم است.

عضو شورای شهر کرج یکی از رویکردهای مهم شورای پنجم شهر کرج را توجه ویژه به بحث فرهنگ دانست و گفت: شهرداری موظف است به مباحث فرهنگی توجه ویژه داشته باشد و برای تخصیص بودجه نیز ما در شورای شهر تلاش کرده‌ایم.

خلیلی اردکانی با تأکید بر اینکه به مدیران شهرداری کرج در حوزه فرهنگی تذکراتی داده‌ایم، گفت: جلسه‌ای با حضور مسئولان فرهنگسراهای شهر در شورا برگزار شد و در این جلسه مباحث جدی موردبررسی قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت فرهنگسراهای شهر کرج خیلی بیشتر از داشته‌های موجود آن‌ها است، گفت: ما باید برای مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهر و ضعف‌های موجود در این راستا تا حد ممکن تلاش کنیم و در این خصوص صحبت‌هایی با مدیران کل آموزش‌وپرورش و  فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز داشته‌ایم تا کارهای مشترکی درزمینهٔ ارتقای فرهنگی دنبال شود.

عضو شورای شهر کرج با اشاره به اینکه این شهر نخبگان، هنرمندان، افراد صاحب‌نظر و انجمن‌های مردم‌نهاد زیادی دارد، افزود: تمامی این افراد درصورتی‌که دست یاری به‌سوی آن‌ها دراز شود، می‌توانند در رفع معضلات و آسیب‌های اجتماعی شهر کمک کنند.

اطلاع‌رسانی فرهنگی در کرج ضعیف است

خلیلی اردکانی گفت: بارها تقاضا کرده‌ام که از تجربیات موجود در شهرهایی مانند تهران برای ارتقای فرهنگ و رونق این بخش استفاده کنیم و بازدیدی از فرهنگسراهای آنجا داشته باشیم زیرا باید سیاست‌گذاری و مدیریت جامع و مناسب در سطح فرهنگسراهای کرج صورت گیرد.

وی اشاره کرد: در صورت مشارکت نهادهای مردمی در حوزه فرهنگ در کنار استفاده از ظرفیت این انجمن‌ها زمینه رشد و شکوفایی آن‌ها نیز فراهم می‌شود، در کنار این اقدامات هماهنگی و همکاری میان دستگاه‌های مختلف به‌ویژه نهادهایی که در حوزه فرهنگ تأثیرگذار هستند اهمیت دارد، مردم باید با حقوق خود و هر آنچه در شهر پیرامون مسائل شهری و شهرسازی می‌گذرد آشنایی کافی پیدا کنند.

عضو شورای شهر کرج با اشاره به فعالیت ۱۴ فرهنگسرا و چند خانه فرهنگ در کرج، گفت: گاهی در فرهنگسراها اقدامات خوبی انجام می‌شود اما اطلاع‌رسانی در این زمینه ضعیف است، در فرهنگسراها می‌توان کلاس‌های آموزشی متنوع در حوزه فرهنگ و هنر و روانشناسی و غیره برگزار کرد.

خلیلی اردکانی به تأثیر رسانه‌ها در حوزه فرهنگی اشاره کرد و گفت: فرهنگسراها می‌توان منبع درآمدی برای شهروندان باشد شهرداری باید به این موضوع توجه کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته آموزش‌ها بیشتر عملی است تا تئوری و به همین دلیل کودکان را برای بازدید به موزه‌ها و مکان‌های فرهنگی می‌برند، گفت: این آموزش‌ها متأسفانه در کشور ما در سطح پایینی قرار دارد، درحالی‌که شهرداری با آموزش‌وپرورش می‌تواند تعامل خوبی برای توسعه آموزش‌ها داشته باشد.

شهرداری کرج مکلف بود تا پایان مردادماه طرح فرهنگی سازی فضاهای عمومی شهر را تهیه کندعضو شورای شهر با اشاره به وجود هشت تبصره در بودجه سال جاری که مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی است، گفت: شهرداری کرج در این حوزه کم‌کاری کرده است، از مدیران شهری می‌خواهیم به‌تمامی مواردی که در حوزه‌های مختلف در قالب تبصره به‌عنوان تکلیف از شهرداری خواسته‌شده جامه عمل بپوشاند.

خلیلی اردکانی یکی از تبصره‌های موردنظر شورا در حوزه فرهنگی را اجرای برنامه‌های آموزش شهروندی دانست و گفت: این مهم باید توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اجرایی می‌شد که آخرین‌مهلت اجرای این مهم پایان تیرماه سال جاری بوده است.

وی با این توضیح که نیازسنجی سازمان‌ها و مناطق شهرداری در خصوص فعالیت‌های مرتبط تخصصی با هماهنگی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج در قالب برنامه‌های موظف نیز یکی دیگر از تکالیف موردنظر برای شهرداری کرج بوده است، گفت: همچنین شهرداری مکلف شده بود تا پایان مردادماه طرح فرهنگی سازی فضاهای عمومی شهر را تهیه کند اما هیچ‌کدام از این موارد در اختیار ما قرار داده نشده است.

عضو شورای شهر کرج پیشنهادهای شورای شهر در حوزه فرهنگ را تشریح کرد و گفت: یکی از اقدامات خوبی که در این دوره انجام‌شده حضور مدیران شهری در جلسات بعدازظهر شورا به‌منظور ارائه گزارش در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بوده است.

خلیلی اردکانی تأکید کرد: یکی از اهداف مهم ما این است تا اقداماتی که در قالب تباصر بودجه به‌عنوان تکلیف برای شهرداری تعیین‌شده است، تا پایان سال اجرایی و تکمیل شود.

کد خبر 4512249

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =