بازنگری در شیوه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب/کاهش نیروهای ستادی

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی می‌گوید که عزمش را جزم کرده تا از کمیت نیروهای ستادی نمایشگاه کتاب در سال جاری بکاهد و در ساختار کلی نمایشگاه کتاب تهران و استانی بازنگری اساسی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، قادر آشنا مدیرعامل جدید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی که کمی بیش از یک ماه است به جای امیرمسعود شهرام‌نیا به این سمت انتخاب شده است، در نشستی با برخی از رسانه‌ها به تشریح برنامه‌های کاری خود در این موسسه پرداخت و به برخی سوالات درباره فعالیت‌های این موسسه نیز پاسخ داد.

وی با تاکید بر اینکه خود را در این سمت مجری سیاست‌های وزارت‌فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌داند تاکید کرد: در حالی که خود را به شدت قائل به رعایت سیاست‌های وزاتخانه می‌دانم بر این باورم که باید بر مبنای اساس‌نامه موسسه به تنطیم رابطه با هیئت مدیره و هیئت امنا پرداخت. به نظر من اساس‌نامه ما بهترین سندی است که می‌توان بر مبنای آن به فعالیت‌های موسسه سامان داد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بررسی‌های یک ماهه او در سمت جدیدش نشان داده که زمان بازنگری در شیوه‌نامه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رسیده است، بیان داشت: در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب با مدیران کل ارشاد و معاونان فرهنگی آنها باید به بحث بپردازیم. در کنار آن صنف نشر و همکاران باسابقه ما در موسسه نیز باید در مورد تداوم شیوه فعلی برگزاری این نمایشگاه‌ها به اظهار نظر بپردازند. من امیدوارم که برآیند این نظرات را از سال آینده در قالب آئین‌نامه تازه برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب عملیاتی کنیم. من در حال تنظیم و ارسال نامه‌ای در همین زمینه برای مدیران کل ارشاد استان‌ها هستم تا درباره این رویداد نظر بدهند و در کنار آن در تدارک مکاتبه و جمع‌آوری نظر کتابفروشان بزرگ کشور نیز درباره این نمایشگاه‌ها هستیم.

آشنا در ادامه با اشاره به موضوع حضور بین‌المللی این موسسه در رویدادهای فرهنگی گفت: در کنار موسسه ما وزارت ارشاد، وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید به نقش‌آفرینی جدی‌تری بپردازند. ما سعی می‌کنیم که این نهادها ارتباط بیشتری برقرار کنیم و طبیعی است که نظر و تجربه ناشران و  همکاران را نیز در این زمینه مد نظر قرار خواهیم داد. من فکر می‌کنم باید در شرایط خاص برای این نمایشگاه‌ها اهم فی‌الاهم کرد. من معتقدم درباره این رویدادها ضمن حفظ حضور در رویدادهای مهم و برند جهانی به رویدادهایی که در حوزه سرزمینی ما مرتبط می‌شود و نیز کشورهای فارسی‌زبان توجه ویژه‌ای داشت.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در ادامه به موضوع نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد وگفت: بازنگری در شیوه برپایی نمایشگاه و چابک‌سازی آن مساله‌ای است که باید حتما در دستور کار قرار بگیرد اما این به معنی تغییر اهداف و ماموریت‌های این نمایشگاه نیست. من به این مساله فکر کرده‌ام که صرف نظر از هزینه‌کردی که داریم آیا نمایشگاه در موارد غیرمالی نیاز به بازنگری دارد یا خیر؟ آیا در این سالها موارد زائدی به بدنه این نمایشگاه اضافه شده است یا خیر؟ به این نتیجه رسیدم که باید مواردی را از بدنه نمایشگاه جدا و آن را چالاک‌تر کرد.  برای این کار از همه تشکل‌ها و همکاران موسسه و مدیران ستادی وزاتخانه نظر خواستیم و چندین جلسه برگزار کردیم و در نهایت به پیشنهاد ساختاری تازه‌ای رسیدیم که به شورای سیاست‌گذاری تقدیم شده است و در جلسه آتی شورا درباره آن تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

آشنا در ادامه با اشاره به ضرورت بازنگری در اساسنامه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نیز گفت: به نظر من موضوعاتی مانند آئین‌نامه مبادلات و نیز کمیت و کیفیت هیئت امنا و هیئت مدیره موسسه باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد.

وی در ادامه به موضوع واسپاری در نمایشگاه کتاب نیز اشاره کرد و گفت: مساله واسپاری  در سال گذشته تقریبا به شکل مناسبی انجام شد امسال ما با رعایت اصل واسپاری سعی کردیم در ساختار پیشنهادی مرزهای میان بخش خصوصی و ذولتی در اجرای نمایشگاه را شفاف‌تر کنیم و البته در این میان برخی کمیته‌ها ادغام می‌شوند. اینکه چه بخشی در اختیار صنف قرار بگیرد و چه بخشی در اختیار ما را خودمان مشخص می‌کنیم و تاکید می‌کنم سیاست‌ما در این زمینه شفاسازی است و این اصل خدشه ناپذیر است.

وی درباره اخباری که درباره ادغام بخش‌های بین‌المللی نمایشگاه کتاب منتشر شده است نیز گفت: شاید مدل برگزاری بخش بین‌المللی نمایشگاه تغییر کند اما در این بخش ادغامی نداریم.

آشنا در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره راهکارها برای جلوگیری از تکرار تخلفات مالی در برگزاری نمایشگاه کتاب نیز گفت: سعی ما این است که در مسائل مالی نمایشگاه هیچ ابهامی به وجود نیاید. بررسی من تا امروز نشان داده که تقریبا ۱۳۵۰ نفر در برگزاری نمایشگاه به عنوان نیروی ستادی دخیل هستند و هر کدام در مجموع حدود ۴ میلیون تومان برای ما هزینه دارند. تلاش می‌کنم امسال این رقم به حدود ۱۰۰۰ نفر نیروی ستادی کاهش پیدا کند. برای این مهم از کمیته‌ها خواهیم خواست تا برنامه کاری ارائه کنند و البته خود ما نیز برنامه‌هایی را برای اجرا به آنها ابلاغ می‌کنیم.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی همچنین درباره مصلی و هزینه‌های اجرای نمایشگاه در آن گفت: ما برای حضور در مصلی کم‌هزینه‌هایی را برای آنجا در نظر داریم کما اینکه درباره بحث تبلیغات هنوز به نتیجه و توافق نهایی با مصلی نرسیدیم. به نظرم در نهایت امکان تبلیغات را ما برای خود در نظر می‌گیریم و امسال از طریق مزایده و به صورت شفاف آن را واگذار خواهیم کرد.

کد خبر 4512318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =