دامداران خراسان در دام مشکلات/حمایت پشتیبانی اموردام فقط در بحران

بیرجند- مشکلات دامداران خراسان جنوبی در زمینه کمبود نهاده های دامی در حالی آن ها را گرفتار کرده که پشتیبانی امور دام برای حمایت در انتظار وقوع بحران است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: صنعت دامداری در خراسان جنوبی از گذشته های دور همواره منبعی برای ارتزاق مردم به خصوص روستاییان بوده است. بنا بر آمار مسئولان بخش اعظمی از اشتغال خراسان جنوبی در حوزه های کشاورزی و دامداری است که خسارت به این بخش، راه معیشت بر خانوارهای زیادی را می بندد.

اهمیت صنعت دامداری در خراسان جنوبی  به گونه ای است که دامداران گرفتار مشکلاتی هستند که از خشکسالی ها و کمبود بارش های ۱۹ ساله گریبان گیرشان شده و اکنون بی توجهی متولیان امر به آن ها دامن می زند.

در حال حاضر افزایش قیمت ها، نوسانات ارز، کمبود نهاده های دامی و نبود مراکز فرآوری محصولات دامی دامداران زیادی را با چالش رو به ساخته است. در این چنین شرایطی برخی از دامداران برای رهایی از دام مشکلات راه کاهش تعداد دام و برخی دیگر قاچاق دام را برگزیده اند که ادامه این روند مشکلات زیادی را متحمل دولت خواهد کرد.

از این رو طی جلسه ای، هیئت اندیشه ورزی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با محوریت بررسی وضعیت دام خراسان جنوبی تشکیل شد تا علت خروج دام، وضعیت دام و نیاز استان به گوشت بررسی شود اما گلایه ها و درد دل دامداران جلسه را به سمت و سویی دیگر هدایت کرد.

ایستگاه اصلاح نژاد دام راه اندازی شود

یکی از دامداران حاضر در جلسه با بیان اینکه با بیان اینکه بهترین نژاد دام سبک را دارا هستیم، افزود: نقش جهاد در نگهداری گوسفند بلوچی منطقه بسیار کم رنگ بوده است.

کریم دادی خواستار برگزاری کارگاه های آموزشی برای دامداران شد و افزود: برگزاری اردوهای خارج از استان و استفاده از تجارب دامداران نقش بسزایی در توسعه و رونق دامداری دارد.

وی با بیان اینکه ایستگاه پرورش دام و اصلاح نژاد گوسفند باید در استان راه اندازی شود، افزود: اگر دولت در خرید دام سبک ورود پیدا می کرد، مشکلات کنونی حاصل نمی شد.

دچار فقر دام مولد هستیم

یکی دیگر از دامداران شهر سربیشه در این جلسه با بیان اینکه دام مولد در استان موجود نیست و دچار فقر دام مولد شده ایم، گفت: اگر با دام درست رفتار شود، ظرف مدت شش ماه به حاصل مطلوبی می رسیم.

غلامرضا کلنگی خواه با تاکید بر اینکه باید دام مولد وارد خراسان جنوبی شود، افزود: می توان با ایجاد واحدهای دامداری در روستاها، بسیاری از جوانان را از بیکاری نجات داد.

وی با بیان اینکه باید آموزش های مرتبط با دامداری به دامداران ارائه شود، افزود: جو باید همراه با ذرت بلغور شده به دام داده شود در غیر این صورت تاثیری بر دام ندارد.

مدیر کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خوسف هم در این جلسه بابیان اینکه باید به ظرفیت دام استان توجه شود، افزود: باید از خروج دام مولد از استان جلوگیری شود.

حسن رومنجانی با اشاره به شرایط صدور مجوز بیان کرد: در گذشته مجوز گرفتن به صورت کتبی بوده و بسیاری از بروکراسی های اداری کنونی را نداشت.

دولت حمایتی از واحدهای دامداری نداشته است

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه در چند ساله اخیر دولت هیچ حمایتی از واحدهای دامداری نداشته است، افزود: در قدیم سرفصل عنوان بهسازی و نوسازی دامداری داشته ایم اما تسهیلاتی در این زمینه نداشته ایم.

عابدین محمدی این مسائل باعث کاهش تعداد دام شده است، بیان کرد: سیاست های غلط منجر به مسائل و مشکلات موجود می شود.

وی با بیان اینکه نهاده ها در انبار پشتیبانی دام موجود است، افزود: در ساعت غیر اداری قیمت نهاده های موجود در انبار را افزایش داده که منجر به مشکلات موجود شده است.

دفاع از عملکرد پشتیبانی امور دام جفا در حق مردم است

مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به مشکلات پیش روی دامداران بیان کرد: افزایش قیمت نهاده ها یکی از مشکلات پیش روی دامداران است.

جواد غریبی با با بیان اینکه مصرف جو ۱۵۰ تن در روز است، اظهار کرد: خشکسالی های چند ساله و بی توجهی متولیان امید را از دامداران اخذ کرده است.

وی با انتقاد از چتر بسته پشتیبانی امور دام بیان کرد: هر کس از عملکرد پشتیبانی امور دام دفاع کند در حق مردم جفا کرده است.

شرکت پشتیبانی دام در زمان بحران وارد می شود

مدیر امور دام سازمان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در این جلسه با بیان اینکه ماهانه سهم استان ۵۰۰ تن سبوس است، افزود: از این میزان ۴۰ درصد بین کارخانه ها و ۶۰ درصد بین تشکل های دامی توزیع می شود.

محمد شبانی با اشاره به حمایت های انبار پشتیبانی امور دام، اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام در زمان بحران وارد شده و تعادل بازار را بر عهده دارد.

بنا به گفته مدیر امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در حال حاضر دو سایت الگوی دام در استان وجود دارد.

رئیس کارگروه اقتصادی مجمع بسیج خراسان جنوبی هم بیان کرد: در توسعه استان باید الگوی صحیح مصرف مورد توجه قرار گیرد.

محمدحسین رخشانی با بیان اینکه الگوی مصرف هنوز در جامعه به خوبی نهادینه نشده است، افزود: مصرف باید متناسب با نیاز انسان باشد چراکه مصرف کاذب یک ماده غذایی مورد فرسوده شدن جسم می شود.

وی با بیان اینکه تفاوت قیمت باعث بروز پدیده قاچاق می شود، افزود: هر چه قیمت ها افزایش یابد، قاچاق از زیر زمین هم سر بیرون می آورد.

شیوه های نظارت از اعمال دستوری خارج شوند

رخشانی  با بیان اینکه تمام دولت ها در دوره دوم ضربه اقتصادی زدند، اظهار کرد: دولت ها در دوره اول جامعه را مانند فنر جمع کرده و در دوره دوم نیز رها کردند که این باعث ضربه به اقتصاد می شود.

رئیس کارگروه اقتصادی مجمع بسیج خراسان جنوبی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم چالش اقتصادی تبدیل به بحران شوند، گفت: ایران پتانسیل جهش زدن از وضعیت موجود به شرایط مطلوب را دارد.

رخشانی در هر جامعه ای اگر کالاهای اساسی در معرض خطر قرار گیرد، مسائل امنیتی پیش می آید، افزود: هر کشوری که در زمینه صادرات و تامین کالاهای اساسی حرفی برای گفتن دارد، آینده روشنی هم خواهد داشت.

وی بیان کرد: در راستای مبارزه با قاچاق نباید شیوه های نظارت به صورت دستوری اعمال شود بلکه باید جذاب بوده تا تاثیر گذاری مطلوبی داشته باشد.

آنالیز صحبت دامداران و مسئولان ذیربط در این جلسه طرح این سوال را حاصل می کند که با توجه به قهر ۱۹ ساله طبیعت و از بین رفتن منابع تغذیه دامی، آیا زمان بحران نرسیده تا پشتیبانی امور دام وارد میدان شود و مرهم را برای زخم دامداران به ارمغان آورد؟ آیا افزایش دو برابری قاچاق دام تنها به دلیل نوسانات قیمت زنگ خطری برای بحران نیست؟

کد خبر 4512719

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =