بیشترین فعالیت ما پیگیری احیای «زاینده رود» و «گاوخونی» بوده است

اصفهان - سرپرست معاونت نظارت و پایش محیط زیست استان اصفهان گفت: بیشترین حجم فعالیت ما پیگیری احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی بوده است و امیدواریم با اراده جمعی از وضعیت کنونی خارج شویم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین اکبری  ظهر دوشنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه استان اصفهان ده و نیم میلون هکتار وسعت دارد، اظهار داشت: یک میلیون و ۳۰۰ هکتار در از این مساحت در قالب ۹ منطقه حفاظت شده و ۷۵۰  هزار هکتار نیز شامل۱۲ منطقه شکار ممنوع  است.

وی افزود: ۹ منطقه مستعد محیط زیستی در استان داریم که برای مدیریت مشارکتی حیات وحش پیشنهاد داده ایم که این مناطق حدود یک میلیون هکتار وسعت دارد.

سرپرست معاونت نظارت و پایش محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه ۴۸۴ گونه مهره دار شامل ۶۲ پستاندار، ۲۹۶ پرنده،  ۴۲ خزنده،  هشت گونه دوزیست و ۴۱ گونه ماهی در اصفهان وجود دارد و هر سال تعدادی گونه جدید نیز شناسایی می‌شود، ابراز داشت: ذخایر ژنتیکی گیاهان استان اصفهان نیز شامل دو هزار گونه گیاهی است.

وی با اشاره به وظایف بخش نظارت و پایش استان اصفهان ابراز داشت:‌ مسایل مربوط به محیط طبیعی، معادن، پروژه های عمرامی، دام، تخریب و تصرفات، اصلاح و معرفی مرزهای مناطق، بیماری‌ها، خشکسالی، تغییرات، اقلیم، جاده و راه رودخانه، تالاب، حفاظت، ارتقای مناطق حفاظت شده، مراکز تکثیر و پرورش حیات وحش، پروانه شکار و صید، بازدید مناطق حفاظت شده، ذخایر ژنتیکی، سرشماری حیات وحش، پروژه های پژوهشی، مباحث آموزشی و مدیریت خشکسالی به این بخش مربوط می شود.

اکبری ابراز داشت: مهم ترین مشکل در مناطق حفاظت شده موضوع خشکسالی و حفاظت از کریدورهای حیات وحش است، بر این اساس ساخت آبشخور و علوفه رسانی به مناطق دارای بحران به منظور حفاظت از حیات وحش بارها در طول سال گذشته انجام شده است.

وی تبعات خشکسالی گاوخونی را جدی برشمرد وبیان داشت: بیشترین حجم فعالیت ما پیگیری احیای رودخانه  زاینده رود و تالاب گاوخونی بوده است و امید داریم از این وضعیت کنونی با یک اراده  جمعی در کشور و استان خارج شویم.

انتخاب تالاب گاوخونی برای اجرای فعالیتهای زیست بومی

سرپرست معاونت نظارت و پایش محیط زیست استان اصفهان با اشاره به تدوین سند مدیریت زیست بومی تالاب گاوخونی ابراز داشت: سه تالاب منتخب برای اجرای فعالیتهای زیست بومی در کشور انتخاب شده است که گاوخونی از آن جمله است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۹ پژوهش هدفمند راجع  به تالاب گاوخونی انجام شده است، ابراز داشت: از این تعداد سه پروژه مربوط به پایش و ۹ پروژه به شکل اجرایی در ارتباط با لایروبی گاوخونی و ساماندهی مسیر رودخانه تا تالاب بوده است.

کد خبر 4513031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =