نگرانی برای حیات سرای فرد شیشه/به جای ابرو،چشمش را کور کردند

ماجرای کسی که آمد« ابرویش را بردارد چشمش را کور کرد»برای سرای فرد شیشه هم صادق است. قرار بود این بنا رفع خطر شود اما شهرداری ناحیه 5 منطقه 12 بخش هایی از این بنای قاجاری را تخریب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، چند روز پیش یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر تهران خبرساز شد. بنایی که این بار یک سرای تجاری در میدان شوش است و به دوره اوائل قاجار و اوائل پهلوی نسبت داده می شود. نمای اصلی، بخشی از تزئینات، آجرکاری و طبقه دوم این بنای تاریخی موسوم به «بنگاه فرد شیشه» یا «یزدگرد»  توسط مالکان تخریب شد حالا سرقفلی داران و مغازه داران این سرا به اقدام مالکان اعتراض کرده و می گویند که مالک با شهرداری در اقدامی هماهنگ این کار را انجام داده اند و خواستار پیگیری این موضوع توسط رسانه ها شده اند.

آنها در تماسی با خبرنگار مهر اظهار کردند که چندی پیش شبانه بخش هایی از این سرا را تخریب کرده اند تا این بنای تاریخی واجد ارزش را به صورت کامل از بین برده و به جای آن مجتمع تجاری دیگری در خیابان ری بسازند. آنها این موضوع و تخریبش را اطلاع رسانی کرده اند تا جلوی این اقدام را بگیرند حتی می گویند که در سال ۸۹ مالک قبلی این بنا به نام سرهنگ طباطبایی برای ثبت بنا اقدام کرد اما سازمان میراث فرهنگی شماره ثبتی به آن نداد تا اینکه در روز ۱۴ آذر ماه به شماره  ۳۲۱۷۰ به صورت اضطراری توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شد اما تخریب قسمت هایی از آن در شب یلدا انجام شد تا دیگر این بنا ارزش تاریخی نداشته باشد.

کسبه اعلام می کنند که چهار روز پیش ۱۵ باب مغازه آنها توسط شهرداری به بهانه اینکه این بنا ناامن است پلمپ شده ولی آنها مغازه ها را باز کرده اند حتی به تهدید شهرداری برای اینکه نیوجرسی جلوی مغازه ها بگذارند نیز اهمیتی نداده اند و با این وجود شب ها یک نگهبان جلوی سرا پاسبانی می دهد تا شبانه دوباره اقدام به تخریب صورت نگیرد.

خبر این اتفاقات در سرای فرد شیشه به گوش یکی از اعضای شورای شهر تهران هم رسید. حسن خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران تذکری بابت این موضوع داد و گفت: ماده ۵۵۸ فصل نهم قانون مجازات اسلامی بیان می کند هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ‌رسیده، یا تزئینات، ملحقات تأسیسات، اشیاء و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور، که مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی، تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می شود. پس از متولیان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین شهردار تهران خواستارم در اسرع وقت نسبت به پیگیری موضوع و انجام مراحل قانونی اقدامات لازم را انجام دهند.

پس از این موضوع سعادت شهردار منطقه ۱۲ دستور توقف تخریب را اعلام کرد محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران نیز در گفتگویی با خبرنگار مهر درباره اقدامات سازمان میراث فرهنگی برای حل این مشکل توضیح داد: شهرداری اخطار رفع خطر داده بود. ما انتظار داشتیم که این تخریب ها بیشتر نشود. به هر حال شهردار دستور توقف تخریب را داد. علاوه بر آن درخواست کرد که طرح استحکام بخشی و مرمت داده شود. مالک نیز موظف شد که این طرح مرمتی را اجرا کند و به او مشاور نیز معرفی کردیم. مالک موظف شده تا بخش هایی که تخریب شده است را عینا بازسازی کند.

وی درباره اینکه ثبت اضطراری این بنای  تاریخی بعد از وقوع اتفاق انجام شده گفت: این ثبت اضطراری در حین کار انجام شده بود. ما سعی کردیم با ثبت اضطراری جلوی تخریب بیشتر را بگیریم. چون هر گونه دخل و تصرفی بعد از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

شیخ الاسلامی اقدام برای تخریب بنا را ناهماهنگی بین شهرداری منطقه ۱۲ و ناحیه ۵ این شهرداری اعلام کرد و گفت : اعلام شده بود که رفع خطر کنید اما گویا ناحیه فراتر از این موضوع رفته و بنا را تخریب کرده است.

نکته مهم در این بنای تاریخی آن است که برای این بنا از سال  ۸۹ پرونده ثبتی تهیه شده بود اما هیچ گاه ثبت نشد تا امروز مالک نتواند اقدام به تخریب آن کند. از سوی دیگر مغازه داران در این سرا احساس خطر کرده اند که اگر هم صرفا برای کسب و کارشان بوده باشد اما به هر حال در یکی از سراهای تاریخی حضور دارند و همین نگرانی آنها موجب خواهد شد تا از این بنای تاریخی نیز حفاظت کنند. اما نکته بعدی اینکه باید دید سازمان میراث فرهنگی چقدر می تواند مالک را مجاب کند تا تخریب انجام شده عینا بازسازی شود. با این وجود حتی با دستور توقف شهردار منطقه ۱۲ هنوز نگرانی برای سرای فرد شیشه کاملا رفع نشده است. امید است این بنا نیز مانند بناهای تاریخی دیگر از خاطر سازمان میراث فرهنگی نرود و همچنان پیگیر آن باشد.

فیلم تخریب این بنای تاریخی که در ساعت ۲:۲۰ دقیقه بامداد ۳۰ آذر ماه انجام شده، در اختیار خبرگزاری مهر است.

کد خبر 4513815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =