واگذاری تصفیه خانه آب بیرجند به بخش خصوصی/باروری ابرها در استان

بیرجند- مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: مجوز خرید تضمینی آب تصفیه خانه بیرجند گرفته شده و بهره برداری از آن تا ۱۵ سال از محل اعتبارات متمرکز ملی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن امامی ظهر سه شنبه در نشست خبری آب را یکی از دغدغه های مسئولان و مردم در استان دانست و افزود: عمده سرمایه گذاری ها در استان به آب گره خورده است.

 وی با بیان اینکه با همراهی مردم و رسانه ها منایع آب استان به سمت پایداری و تعادل می رود، بیان داشت: برنامه های عملیاتی زیادی برای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تامین آب استان پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی عنوان کرد: طرح انتقال آب به استان به وقات و با حل مقدمات آن انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: برنامه های سه استاندار خراسان جنوبی رضوی و سیستان و بلوچستان در این زمینه برای وزیر نیرو ارسال و بعد از تایید عملیات اجرایی این پروژه را اعلام خواهیم کرد.

امامی با بیان اینکه باید زیر ساخت های از جمله آب را برای سرمایه گذاری ها در استان فراهم کنیم، عنوان کرد: نمی‌گذاریم هیچ سرمایه‌گذاری در استان دغدغه تامین آب داشته باشد.

اشتباهات تاریخی سه دهه گذشته را واقف شده ایم

وی با اشاره به اینکه تمام سال های تلاش کرده ایم با مدیریت صحیح مصرف و اطلاع رسانی ها تنش آبی را در شهرهای استان نداشته باشیم که این گونه نیز بوده است، افزود: آبرسانی به روستاها بسیار هزینه بر است که چالش ما در تامین منابع آبی است.

 وی وضعیت کنونی آب استان را  نتیجه بی تدبیری مسئولان دانست و گفت: خودمان به اشتباهات تاریخی سه دهه گذشته در این حوزه واقف شده و در حال اصلاح آنها هستیم.

امامی با اشاره به اینکه برنامه کلان ما سازگاری با کم آبی است، عنوان کرد: کسری مخازن آب استان در برنامه ششم توسعه باید به صفر برسد.

وی با بیان اینکه  در حال حاضر تناسبی بین اعتبارات اختصاص یافته به غرب و شرق کشور وجود ندارد، بیان داشت: باید تلاش کنیم خراسان جنوبی  سهم مناسبی از اعتبارات توسعه ای کشور را بخصوص در بخش آب به خود اختصاص دهد.

جبران ۷ میلیون متر مکعب کسری مخازن آب خراسان جنوبی

وی با بیان اینکه کسری مخازن آب استان در سال گذشته ۱۲۷ میلیون متر مکعب بوده است، بیان کرد: این کسری در سال جاری به ۱۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

 وی در خصوص پلمب چاه های برداشت آب غیر مجاز در استان نیز گفت: ۳۰۰ چاه غیر مجاز در استان شناسایی شده که البته مجموع برداشت از این چاه ها حدود ۶ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان جنوبی از پلمپ ۳۰ چاه غیر مجاز از ابتدای امسال خبر داد و گفت: ۳۰ حلقه چاه نیز در مرحله دستور قضایی قرار دارد.

اعتبار ۵ میلیاردی برای تصفیه خانه آب بیرجند

 وی در خصوص تصفیه خانه آب بیرجند هم گفت: مجوز خرید تضمینی آب تصفیه خانه بیرجند گرفته شده و بهره برداری از این تصفیه خانه تا ۱۵ سال از محل اعتبارات متمرکز ملی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

 وی با اشاره به محدودیت های اعتباری و نبود هزینه بهره برداری برای این تصفیه خانه بیان داشت: با پیگیری های انجام شده امسال ۵ میلیارد تومان برای این تصفیه خانه اختصاص یافته که هنوز تخصیص پیدا نکرده است.

 وی با اشاره به استاندارد های لازم آب در بیرجند بیان کرد: استانداردها را داریم اما به دلیل وجود منیزیم بالا میزان گوارایی آب مورد رضایت مردم نیست.

 وی با اشاره به وجود  ۴۰ محدوده مطالعاتی دشت های خراسان جنوبی عنوان کرد:  ۲۶ دشت ممنوعه و بحرانی و ۱۴ دشت آزاد است که آبهای آن شور است و شیرین‌سازی در دستور کار است.

امامی گفت: برنامه ما برای تامین آب شرب استان بیشتر استفاده از آبهای نامتعارف و دشت های بکر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی به اجرای پروژه بارورسازی ابرها در استان نیز اشاره کرد و افزود: بارورسازی ابرها به روش پهپادی و پروازی در استان مصوب است که یک مرحله از آن  به صورت آزمایشی در آذر ماه اجرایی شده است.

 وی عنوان کرد: با مساعد شدن شرایط جو مراحل دیگر نیز در سال جاری اجرایی می شود.

 امامی به مقیاس روان آبها در استان هم اشاره کرد و گفت: آمار متفاوتی از سوی دستگاه های مختلف ارائه می شود اما آنچه ما به نتیجه رسیدیم رقم معادل ۴۰۰ میلیون متر مکعب است.

کد خبر 4514138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =