مشکل ترافیکی شوش بدون زیرگذر و روگذر هم قابل رفع است

آبادان - مدیر کل موزه های سازمان میراث فرهنگی گفت: مشکل ترافیکی شهرستان شوش بدون احداث زیرگذر و روگذر هم قابل رفع است و سازمان اعتقادی به احداث آنها ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا کارگر شامگاه امروز در جمع خبرنگاران در خصوص بحث زیر گذر یا روگذر شدن ورودی شهرستان شوش اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی در خصوص این چهار راه

که زیر گذر یا روگذر شود اعتقادی ندارد و اعتقاد دارد که با انجام کار کارشناسی می توان مشکل ترافیکی شهر را حل کند تا به میراث فرهنگی شهر آسیبی وارد نشود.

کارگر افزود: به طور حتم تصمیمی که گرفته شده در آینده درست زمانی که این ادعاهایی که گفته می شود باید اتفاق بیفتد، انجام نشد، نیز مورد نقد قرار خواهد گرفت اما سازمان میراث فرهنگی برای احترام به نظر سازمان ها، در حال انجام کاوش است و اگر قرار است در آن مکان خاک برداری شود و آثار تاریخی نباشد، به طور حتم همراهی می شود.

وی در خصوص امانت دهی آثار تاریخی به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی گفت: از سال ۲۰۰۱ تا کنون حداقل ۴۰ نمایشگاه خارجی داشتیم و تمامی آثار بدون هیچگونه کمبودی به کشور بازگشته اند و تمامی دنیا و موزه ها در این جهت فعال هستند، امروز زمانی نیست کشوری آثار تاریخی کشور دیگر را خریداری کند و بیاورد، تمامی قوانین مانع انجام این عمل می شود.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: هر کشوری برای پویا کردن موزه خود و فراهم کردن زمینه آموزش برای جامعه و مخاطبانش آثاری را به امانت می گیرد، به طور مثال ما اگر بخواهیم مردم مان را با فرهنگ چین آشنا کنیم این رسالت موزه ملی ایران است که برای برپایی نمایشگاهی برای معرف فرهنگ و تمدن چین آثاری را از آن کشور به ایران بیارود تا در معرض دید قرار دهد که این کار در حال حاضر در شرف اتفاق است.

کارگر تصریح کرد: امروز ما هم به‌عنوان میزبان و هم امانت دهنده آثار فرهنگی عمل می کنیم. به عقیده ما این آثار سفیران فرهنگی یک کشورند. همین مسئله نگاه مردم جهان به ویژه مخاطبان اینگونه نمایشگاه ها را نسبت به ایران تغییر داده است.

مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ها در نقاط مختلف جهان گفت: برگزاری این نمایشگاه ها سبب آشنایی مردم با تمدن و فرهنگ غنی ایران است که در مذاکرات سیاسی هیچوقت به این دستاوردها نمی رسیم.

کارگر گفت: در حال حاضر تنها نمایشگاه ما در کشور هلند به پایان رسیده که با موافقت دولت، آثار انتقالی در این نمایشگاه برای برپایی نمایشگاهی دیگر و تحت عنوان «ایران مهد تمدن» به کشور اسپانیا انتقال می یابد

وی در خصوص تصمیم سازمان میراث فرهنگی برای جبران خسارات ناشی از بارندگی های اخیر به بناهای تاریخی در استان خوزستان گفت: بناهای تاریخی مانند انسان های مسنی هستند که نیاز به رسیدگی دارند و از این دست مسائل به طور تقریبی در کشور اتفاق می افتد و به طور حتم سازمان میراث فرهنگی وظیفه خود می داند که در بازآفرینی این بناها ورود کند.

کارگر در خصوص اولویت سازمان میراث فرهنگی در بحث مرمت بناهای تاریخی، فرهنگی در کشور گفت: بخشی از این بناها متعلق به میراث فرهنگی است و بخشی نیز به افراد حقیقی و حقوقی تعلق دارد، آن بخش از این آثار که به سازمان میراث فرهنگی تعلق دارد به طور حتم برای مرمت آن ورود می کند ولی قریب به اتفاق آثار متعلق به میراث فرهنگی نیست اما وظیفه حمایت از آنها را داریم.

 مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: اقدامات کارشناسی و ارائه کمک های بلاعوض به آثاری که متعلق به افراد حقیقی و حقوقی است در جهت کمک به مرمت آثار انجام می شود.

کد خبر 4514315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =