رسانه ها مردم را در تشویق به مطالعه کمک کنند

بیرجند- نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در ایران مسئله مطالعه خیلی اندک است، گفت: باید راه های افزایش انگیزه پیدا شود و رسانه ها مردم را در تشویق به مطالعه کمک کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید علیرضا عبادی صبح چهارشنبه در دیدار با مسئول امور کتاب آستان قدس رضوی ضمن تأکید بر مسئله کتاب، کتابخوانی و جایگاه کتاب اظهار داشت: تبلیغات روی کتاب به معنی عام قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه کتاب گاهی حکم غذا را دارد که از آن تغذیه می شود، بیان کرد: گاهی نیز کتاب حکم دوا و گاهی حکم زهر را دارد و این باید در جامعه تبیین شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طبق روایات اسلامی هر کس به سخنی گوش می دهد آن را عبادت می کند، افزود: اگر این سخن منبع الهی دارد عبادت خدا بوده و اگر منبع شیطانی داشته باشد، عبادت ابلیس می شود.

کتاب به معنی عام قداست ندارد

عبادی با تأکید بر اینکه کتاب به معنی عام چیزی نیست که قداست داشته باشد و این باید تبیین شود، عنوان داشت: همچنین هر کتابی باید در سطح استفاده استفاده کننده باشد و اگرنه نمی تواند بهره لازم را از آن ببرد.

وی اضافه کرد: اگر این کتاب از سطح مخاطب پایین تر باشد وقتش ضایع شده و اگر بالاتر باشد نمی تواند آن را درک کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه کتاب باید مطابق با سطح سواد و سن شخص باشد، بیان داشت: باید تناسب خواننده با کتاب به مخاطب تفهیم شود و این همسطح بودن به معنی حداکثر استفاده کردن است.

عبادی،   شناسایی رتبه کتاب ها و سیر مطالعاتی هر نویسنده را یکی دیگر از موضوعات مهم در کتابخوانی مفید دانست و گفت: در هر رشته مفیدی باید بهترین کتاب باشد و برای ارائه بهترین کتاب باید نویسنده دو خصلت مهم داشته باشد.

وی با بیان اینکه در هر بحثی نویسنده باید مهارت کافی و تخصص داشته باشد، افزود: اگر مهارت کافی نباشد نوشته می تواند آسیب زا باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، تعهد را یکی دیگر از خصلت های مهم نویسنده برشمرد و گفت: اگر تعهد نباشد می تواند خیانت کرده و چیزهایی به خورد مردم دهد که سم است

عبادی با اشاره به اینکه در ایران مسئله مطالعه خیلی اندک است، بیان کرد: باید راه های افزایش انگیزه پیدا شود و رسانه ها مردم را در تشویق به مطالعه کمک کنند.

کد خبر 4514697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =