ادامه معافیت افراد غایب بالای ۸ سال به مصلحت کشور نیست

شهریار- جانشین فرمانده ناجا گفت: ادامه معافیت افراد غایب بالای ۸ سال به مصلحت کشور نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار ایوب سلیمانی بعد از ظهر چهارشنبه در همایش مدیران، فرماندهان و روسای فرماندهی انتظامی غرب استان تهران طی سخنانی گفت: در طی سال های گذشته پدیده ای تحت عنوان فروش سربازی مطرح شد و تبعیض و بی عدالتی را در جامعه گسترش داد، با آن موافق نیستیم، اما امروز در استان ها گزارشی داشتیم، که عده ای از افراد در استان ها غایب از سربازی هستند، که اگر در سن کنونی خود یعنی ۴۰ سالگی مایل به سربازی نیز باشند، توانایی آن را ندارند، با زن و بچه به خدمت سربازی بپردازند.

جانشین فرمانده ناجا گفت: پیشنهادی داشتیم، که برای این افراد فکری شود، که تا آن موقع برای غیبت های بیش از ۸ سال بود، که افراد با رنج سن ۳۰ الی ۴۰ سال که برای امور پادگانی پیر حساب می شوند، بتوانند در قبال دریافت کارت پایان خدمت هزینه ای پرداخت کنند، تا این هزینه برای توسعه وضعیت سربازان موجود و وضع معیشت آن ها به کار رود و این امر به یک عادت تبدیل شد و برخی معتقدند، بحث مادی این امر جذابیت داشته است.

سلیمانی با بیان این که نیروی انتظامی نفعی از نظر مادی از سربازان غایب نمی برد، گفت: تکرار این امر طی چند سال سبب بدآموزی در کشور شده است و عده ای انگیزه خود را برای اعزام به سربازی از دست داده اند و به همین دلیل نامه داده شده که ادامه این وضعیت به نفع کشور و نظام وظیفه کشور نیست، ستاد کل نیز این امر را تایید کرد، که از سال آینده موضوع معافیت کسانی که ۸ سال و بیشتر غایب بودند، حذف شود، البته امروز نیز گزارشی داشتم، کخ برخی افراد در درون و بیرون مجلس در حال تلاش برای تمدید این طرح برای سال آینده هستند.

وی گفت: ستاد کل روی این تصمیم ایستاده است، مگر این که مصالحی باشد و یا مجلس به جمع بندی هایی برسد و ستاد کل را قانع کند، که البته بعید می دانم و به نظر ما ادامه این وضعیت به مصالح کشور نیست.

کاهش ۵۰ درصدی جرائم خشن در کشور

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در گذشته تمرکز ما روی جرائم خشن مانند زورگیری ها، تجاورها، قتل، آدم ربایی و ... بود، گفت: این جرائم در سال های گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است و امروز مجموعه جرائم خشن تحت کنترل پلیس است، به عنوان مثال امسال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش ۶۰درصدی سرقت میلحانه از بانک ها بودیم و این نصاب مهمی بود، که به دست آمد.

سرقت های خرد در سال جاری افزایش یافته است

وی افزود: امروز موضوعات دیگری غیر از این برای اولویت های ما تعیین شده است، ما در طول یک دهه گذشته با همکاری سایر سازمان ها موفق شدیم، تلفات جاده ای را ۴۵ درصد، یعنی حدود ۱۱ هزار نفر کاهش دهیم و از ۲۷ هزار نفر در سال ۸۵ به ۱۶ هزار نفر در ابتدای سال گذشته برسانیم، اما متاسفانه به دلیل افزایش بیش از ۲ برابری خودرو، گسترش جاده ها و عدم توسعه امکانات ما متناسب با این توسعه ها در حال حاضر روند کاهشی متوقف شده است و ما نگرانیم، که اگر فکر اساسی نکنیم، در آینده با افزایش تلفات مواجه شویم.

جانشین فرمانده ناجا تلفات ۱۶ هزار نفری را رقمی بزرگ برای کشور ما دانست و گفت: در سال آینده با یک برنامه ضربتی در پی آن هستیم، که بتوانیم، درصد قابل توجهی از تلفات رانندگی را کاهش دهیم.

وی از کنترل سالیانه ۳ تا ۵ درصدی سرقت ها در کشور خبر داد و افزود: اما امسال به دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی شاهد افزایش سرقت های خرد مواجه بودیم و معتقدیم اگر اقدام جامع و قاطعی نداشته باشیم، در آینده با مشکل مواجه شویم.

کد خبر 4515198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =