روشنفکران حامی قدرت هستند/ دلایل حمایت امریکا از اسراییل

نوام چامسکی استاد بازنشسته دانشگاه MIT آمریکا روشنفکران را طرفدار قدرت های دولتی خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نوام چامسکی» بنیانگذار زبان شناسی نوین و استاد بازنشسته دانشگاه MIT آمریکا در نشستی در مورد علت حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی گفت.

چامسکی گفت: چرا آمریکا از اسرائیل حمایت می کند؟ خب یک تاریخچه ای وجود دارد و یکی از جالب ترین آن ها که در واقع برمی گردد به یک زمان بسیار دور. یک چیز که باید به یاد داشته باشیم این است که صهیونیسم مسیحی، یک نیروی پر قدرت است که به خیلی قبلتر از صهیونیسم یهودی برمی گردد.

وی افزود: به ویژه در انگلستان، صهیونیسم مسیحی یک نیروی قدرتمند در بین نخبگان انگلیسی بود. این بخشی از انگیزه آن ها برای بیانیه بالفور بود؛ به دلیل حمایت انگلیس از استعمار یهودی اسرائیل.

چامسکی در ادامه گفت: اگر شما برگردید به سال ۱۹۴۸ در واقع یک شکافی بین وزارت امور خارجه و پنتاگون در آمریکا درباره چگونگی واکنش به دولت جدید اسرائیل وجود داشت. وزارت امورخارجه، کامل عواقب تاسیس دولت جدید اسرائیل را نپذیرفت و درباره پناهندگان نگران بود و به دنبال حل مشکلات پناهندگان بود. از طرف دیگر پنتاگون، خیلی تحت تاثیر پتانسیل نظامی اسرائیل قرار گرفته بود.

این استاد آمریکایی در ادامه دلایل حمایت امریکا از اسرائیل به موفقیت های نظامی اسرائیل اشاره کرد و گفت: اسرائیل دومین نیروی نظامی بزرگ در منطقه بعد از ترکیه بود و یک پایگاه بالقوه برای قدرت آمریکا در منطقه بود.

چامسکی یادآور شد: این روند ادامه پیدا کرد من نمیتوانم همه رکوردها را بگویم. اما در سال ۱۹۵۸، زمانی که یک بحران جدی در منطقه وجود داشت، اسرائیل تنها دولتی بود که قویا با انگلیس و آمریکا همکاری کرد و به این دلیل حمایت زیادی از دولت ها و در زمینه نظامی دریافت کرد. سال ۱۹۶۷ زمانی است که رابطه کنونی با اسرائیل، بهتر شکل گرفت. اسرائیل نقش یک سرویس اصلی را برای آمریکا، با تخریب ملی گرایی سکولار عرب، دشمن اصلی آمریکا، بازی می کرد.

 استاد دانشگاه MIT آمریکا افزود: این روند تا همین الان ادامه پیدا کرد و سلاح های آمریکا در اسرائیل برای استفاده نیروهای آمریکایی، در اسرائیل جایگزین شد. یکی از چندین نشانه این که چگونه اسرائیل به عنوان یک پایگاه نظامی آمریکا محافظت شد، این است.

چامسکی گفت: رسانه ها می خواهند که از سیاست دولت با سوالات کوتاه و کم درباره حواشی، حمایت کنند. اما اساسا این سیاست را قبول کرده اند. به عنوان مثال مسئله دیگری را مطرح می کنند. حمله آمریکا به عراق را طرح می کنند. شما نمی توانید عبارت «حمله آمریکا به عراق» را در رسانه های آمریکا پیدا کنید.  

وی اظهار داشت که صراحتا، آمریکایی ها حمله کردند. یک تجاوز خشمگینانه بود. نسخه ای از محاکمه های نورنبرگ که یک جرم عظیم بین المللی تلقی می شد، بود. تمایل جامعه روشنفکری به جلو رفتن مانند یک گله، در حمایت از قدرت دولتی، قدرت خصوصی، فقط غافلگیر کننده است.

چامسکی در پایان گفت: ما روشنفکران دوست داریم که به خودمان به عنوان یک مخالف، منتقد، شجاع که مقابل قدرت می ایستد، فکر کنیم. کاملا نادرست است: شما به رکورد تاریخی نگاه کنید که یک حاشیه کوچک است.

کد خبر 4515219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =