اعتصاب سراسری در تونس در اعتراض به پایین بودن دستمزدها

در پی اعتصاب سراسری در تونس، حرکت هواپیماها، قطارها و اتوبوس ها و اکثر خدمات عمومی متوقف شده و هزاران نفر در اعتراض به پایین بودن دستمزدها دست به اعتراض زده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، اعتصاب سراسری کارکنان دولتی تونس با فراخوان بزرگترین اتحادیه مشاغل این کشور و در اعتراض به مخالفت دولت با بالا بردن دستمزدها از امروز شروع شده است.

هزاران نفر از معترضان با تجمع در مرکز شهر تونس، در راستای تکرار شعار سال ۲۰۱۱ شعار «ملت خواستار سرنگونی دولت» هستند را سر دادند.

این در حالی است که مذاکره اتحادیه مشاغل تونس نتوانست با دولت در مورد حقوق و دستمزد حدود ۷۰۰ هزار کارگر و کارمند بخش دولتی، به توافق برسد.

 طبق اعلام منابع تونسی، اعتصاب مذکور یک روزه است و شامل نهادهای مهم دولتی شامل فرودگاه‌ها، مدارس، وزارتخانه ‌ها و شرکت ‌های دولتی فعال در خدمات حمل و نقل زمینی و دریایی و بیمارستان‌ها و رسانه‌ های رسمی و ... است.

تونس تنها کشور عربی است که بعد از بهار عربی وارد مرحله انتقالی دمکراتیک شد، ولی بحران اقتصادی و افزایش میزان بیکاری باعث پایین آمدن سطح زندگی شهروندان این کشور و منجر به ناآرامی های اجتماعی شده است.

تونس، تحت فشار شدید صندوق بین المللی پول قرار دارد تا حقوق کارکنان بخش دولتی را در چارچوب اصلاحات بخش دولتی برای کاستن از میزان کسری بودجه، افزایش ندهد.

اقتصاد این کشور از زمان برکناری زین العابدین بن علی دیکتاتور تونس در سال ۲۰۱۱ همواره دچار بحران بوده و نرخ بیکاری و تورم در این کشور بالاست و قدرت خرید مردم بشدت کاهش یافته است.

کد خبر 4516084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =