لزوم اختصاص منابع مالی بیشتر برای رفع عقب ماندگی جنوب استان کرمان

کرمان - رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان گفت: برای جبران عقب‌ماندگی جنوب استان ۹ درصد از سهم صندوق توسعه ملی استان را اختصاص دادیم اما حدود ۲۹ درصد دیگر نیز نیاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر رودری پنجشنبه شب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ویژه جنوب استان کرمان با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: ۲۷۱ پروژه اقتصاد مقاومتی برای استان تعریف شده است که ۴۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری و ۳۰ درصد هدف‌گذاری سالانه استان را تشکیل می‌دهند.

وی عنوان کرد: ۴.۳ درصد جمعیت کل استان در جنوب واقع هستند و ۶۲ درصد جمعیت جنوب استان کرمان روستانشین و مابقی شهرنشین هستند.

رودری تصریح کرد: رشد جمعیت جنوب استان از متوسط استان و کشور را بالاتر است و رشد جمعیت منطقه جنوب استان ۴.۵ درصد نسبت به متوسط استان و کشور بالاتر است .

وی ابراز داشت: متاسفانه شاخص فقر بر منطقه از سقف بالایی برخوردار است و افراد زیادی تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.

رئیس سازنان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: ۱۸ درصد جمعیت جنوب استان کرمان تحت نهادهای حمایتی هستند این در حالی است که ۱۳ درصد استان و ۸ درصد کشور تحت نهادهای حمایتی قرار دارند.

نرخ بیکاری جنوب کرمان ۲ درصد بیشتر از متوسط استان است

رودری گفت: ۶۳ درصد اقتصاد جنوب استان از کشاورزی، ۱۵ درصد از صنعت و ۲۲ درصد از خدمات است و نرخ بیکاری جنوب استان کرمان ۲ درصد بیشتر از متوسط استان است.

وی تصریح کرد: برای توسعه جنوب استان به منابع بیشتری نیاز داریم و برای جبران عقب‌ماندگی جنوب استان ۹ درصد از سهم صندوق توسعه ملی استان اختصاص دادیم اما حدود ۲۹ درصد دیگر نیز نیاز است.

رودری ادامه داد: محدوده جنوب به عنوان پس کرانه سواحل مکران در نظر گرفته شده است و باید زیرساخت‌های جنوب استان تکمیل شود.

لزوم اختصاص ردیف بودجه به تالاب جازموریان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: ۲۵ درصد منشاء کل ریزگردهای کل کشور مربوط به جازموریان است لذا به یک ردیف برای رفع این مشکل در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: میزان برق تولیدی جنوب استان پاسخگوی نیاز بخش صنعت نیست، همچنین باید توجه ویژه‌ای برای توسعه حمل و نقل جنوب استان صورت گیرد.

رودری افزود: میزان پوشش آب آشامیدنی سالم روستایی استان کرمان ۶۹.۱ درصد است این درحالی که این شاخص در کشور ۷۱ درصد است.

وی عنوان کرد:  سرانه تخت بیمارستانی در جنوب استان ۰.۷۶ درصد است و سرانه استان ۱.۵ درصد و سرانه کشور ۱.۷ درصد است لذا برای کاهش این فاصله نیاز به ۵۸۱ میلیارد تومان منابع نیاز داریم.

رودری بیان داشت: برای رساندن سرانه آموزشی جنوب استان کرمان به متوسط کشوری ۱۱۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است .

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان  ادامه داد: سرانه ورزشی استان ۰.۱۳، سرانه ورزشی جنوب استان ۰.۰۶ درصد و سرانه ورزشی کشور ۴.۵ درصد است. بنابراین حدود ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز برای رساندن جنوب استان به شاخص‌های متوسط ورزشی استانی داریم.

وی افزود: شش هزار و ۴۴۳ میلیارد تومان اعتبار برای رساندن سرانه ورزشی جنوب استان به متوسط کشوری نیاز داریم.

کد خبر 4516091

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =